Zamknij

Komunia Święta - jak nie stracić głowy w trakcie przygotowań?

04.04.2018
Aktualizacja: 26.02.2019 14:17

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego najbliższych. Jesteś rodzicem i organizujesz przyjęcie komunijne? A może zostałeś zaproszony na komunię? Nie masz pomysłu na życzenie komunijne, zaproszenia i prezenty na komunie? W tym artykule podpowiemy jak przygotować się do Pierwszej Komunii Świętej i jak nie stracić przy tym głowy!

Dziewczynka Pierwsza Komunia Święta
fot. fotolia.pl

Komunia Święta to uroczystość, w której dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię. Przygotowują się do tego wydarzenia przez cały rok. Po przyjęcia Sakramentu zazwyczaj odbywa się przyjęcie komunijne, na którym dziecku towarzyszą najbliższe osoby. Przygotowując się do organizacji takiego wydarzenia musisz: pamiętać o zaproszeniach na komunię i podjąć decyzję o miejscu uroczystego obiadu. Jako gość i rodzic koniecznie musisz przygotować życzenia komunijne, kupić prezent na komunię i obdarować dziecko pamiątką komunijną.

Zaproszenia na komunię - jak powinny wyglądać?

Pamiętaj, żeby zaproszenia na komunie kupić odpowiednio wcześniej. Wypisanie ich i wręczenie zajmie sporo czasu. Weź o kilka zaproszeń więcej niż przewiduje lista gości, w razie pomyłki masz zapasowe! Wybierając zaproszenia zwróć uwagę na to, żeby pasowały kolorystycznie do całej uroczystości. Wybieranie koloru przewodniego w różnego rodzaju uroczystościach jest modne. Przed wysłaniem, wręczeniem zaproszeń upewnij się, że nie ma na nich błędu.

Zobacz także: Zaproszenia na komunię - jakie wybrać i kiedy wręczyć?

Przyjęcie komunijne - jak zorganizować?

Na przyjęcie komunijne zaprasza się zazwyczaj najbliższe osoby. Jest kilka możliwości organizacji uroczystości komunijnej. Głównie zależy to od ilości zaproszonych osób. Jeśli gości jest dużo i masz pewność, że nie pomieścisz wszystkich w domu to najlepszym rozwiązaniem jest obiad w restauracji. Ważne, żeby odpowiednio wcześniej zarezerwować salę. Zazwyczaj w ścisłym sezonie komunijnym rezerwacja jakiejkolwiek sali jest ograniczona. Jeśli uda Ci się w odpowiednim czasie zarezerwować salę, ustal menu z menagerem/kierownikiem. Omów z nim szczegóły - zapytaj o to, czy jest oddzielne menu dla dzieci i czy tort komunijny jest w umowie. Kolejną opcją jest zamówienie cateringu do domu. Koszt takiego przyjęcia wyjdzie taniej niż w restauracji. Tu także musisz pamiętać o wcześniejszej rezerwacji. Ostatnią możliwością to całkowicie samodzielna organizacja przyjęcia. Koniecznie zrób szczegółową listę zakupów i zadań.

Życzenia komunijne - jakie wybrać?

Rodzice i zaproszeni goście powinni złożyć życzenia z okazji przyjęcia sakramentu. Odpowiednio wcześniej zorganizuj specjalną kartkę, na której umieścisz życzenia komunijne. Pamiętaj, że życzenia na komunię mogą mieć różną formę (oficjalną, rymowaną itp.).

Zobacz także: Pierwsza Komunia Święta: 17 pomysłów na życzenia komunijne

Prezenty na komunię - co podarować?

Nieodłącznym elementem uroczystości jest wręczanie prezentów komunijnych. Wybór podarunków jest ogromny. Zazwyczaj goście decydują się na podarowanie pieniędzy. Z tradycyjnych prezentów nadal wręczane są dzieciom rowery i zegarki. Popularnym pomysłem na prezent komunijny jest też elektronika (odtwarzacze do muzyki, czytniki, laptop, tablet).

Zobacz także: 7 najlepszych prezentów na komunię dla dziewczynki i chłopca

Pamiątki komunijne

Pamiątki komunijne, które zostaną wręczone dziecku powinny mieć charakter religijny. Świetnym pomysłem jest wręczenie Biblii w specjalnym wydaniu dla dzieci oraz różańca. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest podarowanie albumu lub obrazka religijnego.

 

To najpiękniejsze torty na komunie, jakie zobaczycie!