Zamknij

Obrączki ślubne – jak wybrać te odpowiednie?

17.04.2019
Aktualizacja: 17.04.2019 13:39

Wybór obrączek ślubnych nie jest wcale prosty. W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych wzorów i materiałów, z których obrączki są wykonane. Jak wybrać odpowiednie obrączki ślubne?

Młoda para
fot. Shutterstock

Sklepy jubilerskie przygotowały wiele propozycji obrączek ślubnych dla przyszłych małżonków. Powstały kolekcje obrączek nowoczesnych, romantycznych oraz klasycznych. Można wybrać obrączkę ze złota, srebra, tytanu lub platyny.

Obrączki mogą być gładkie, ale też zawierać efektowne kamienie. Pierścionek ślubny niekoniecznie musi być taki sam dla niej i dla niego.

Wybór obrączek ślubnych jest jednym z najważniejszych momentów planowania ślubu. Obrączki mają znaczenie symboliczne i zakłada się je na palec małżonka od setek lat. Obrączka ma oznaczać trwałość związku i przypominać nam o przysiędze małżeńskiej.

Jak wybrać tę odpowiednią obrączkę i jakie są możliwości wyboru?

Obrączki ślubne – jak wybrać?

W wyborze obrączki często kierujemy się jego estetyką, ale zapominamy o wygodzie i trwałości. Nie patrzymy również na praktyczny aspekt takiego pierścionka - czy będzie nam w nim wygodnie ćwiczyć, gotować, sprzątać i pracować?

Warto również pomyśleć o grawerze, który „wyryje” w naszych obrączkach cokolwiek będziemy chcieli– może to być data ślubu lub imię ukochanego a nawet krótki cytat. Nada im to unikatowy charakter.

Poszukiwanie obrączek powinniśmy rozpocząć na pół roku przed ślubem. Ze względu na to, że część z nich jest wykonywana na zamówienie.

Z jakich materiałów wykonuje się obrączki ślubne?

  • Do wykonania obrączki najczęściej wykorzystuje się złoto. Jest to trwały materiał. Złoto występuje w kolorze żółtym, czerwonym i białym.
  • Innym metalem używanym w produkcji obrączek jest srebro. Jest metalem mniej trwałym niż złoto i nieco miększym. Może się okazać, że srebrne obrączki nie będą trwałe i po kilku latach się zniszczą i zniekształcą.
  • Obrączki wykonuje się również z platyny – jest ona droga, ale charakteryzuje się trwałością.
  • Z palladu wykonuje się obrączki antyalergiczne, pallad ma barwę biało-szarą.
  • Tytan to kolejny materiał, z którego wykonuje się obrączki ślubne. Jest trwały i odporny na uszkodzenia, zadrapania i zarysowania.

Obrączki ślubne – rozmiar obrączek

Bardzo ważne jest poznanie rozmiaru swojego palca. Obrączek nie należy kupować w „ciemno” – inaczej mogą nie pasować: być za ciasne lub zsuwać się z palca. Nie będziemy się wtedy czuć komfortowo.

Dobrze dopasowana obrączka powinna przechodzić z niewielkim oporem przez staw palca, a następnie swobodnie leżeć na palcu.

Podczas wyboru kompletu obrączek ślubnych warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • latem dłonie są bardziej opuchnięte niż zimą – wpływa na to wysoka temperatura,
  • wysiłek fizyczny również powoduje opuchnięcie palców,
  • palce puchną także w ciąży oraz w niektórych chorobach.

Zobacz także: Najpiękniejsze zdjęcia ślubne 2018. Polka na liście laureatów!

Obrączki ślubne – klasyka czy współczesna moda?

Na samym początku warto pomyśleć o funkcjonalności obrączek – w końcu mają nam one służyć na całe życie! Obrączka powinna być tak dopasowana, żeby nie zwracać na nią uwagi w codziennym życiu.

Obwód palca można zmierzyć w każdym sklepie jubilerskim.

Warto się zastanowić, czy obrączka kobiety powinna pasować do pierścionka zaręczynowego, czy nam na tym nie zależy. Niektóre pierścionki są zaprojektowane tak, żeby ich profil idealnie łączył się z obrączką.

Minimalistki i zwolenniczki klasyki najlepiej poczują się w prostych modelach. Romantyczki z wybiorą obrączki zdobione diamentami. Zastanów się, czy za 30 lat wciąż będziesz chcieć nosić taką obrączkę.

Obrączki ślubne – ceny

Ceny obrączek to indywidualna sprawa. Cena w dużej mierze zależy od materiału, z którego jest wykonana obrączka ślubna oraz wykorzystanych kamieni szlachetnych.

Ceny obrączek rozpoczynają się w przedziale od 700 złotych do kilkunastu tysięcy.

Oto kilka propozycji:

Zobacz także: Jego klipy weselne wyglądają jak teledyski. Takie filmy tworzy bardzo zdolny Polak!