Zamknij

Koszt wesela a ustalanie budżetu, czyli na co trzeba przeznaczyć najwięcej pieniędzy

21.10.2019
Aktualizacja: 21.10.2019 12:51
 Młoda para
fot. Shutterstock

Nie ma co ukrywać, organizując wesele, trzeba się liczyć z dużymi kosztami. Szkic budżetu ślubnego powinien zostać ustalony na wczesnym etapie przygotowań. Na co wydajemy najwięcej pieniędzy, gdy planujemy wesele?

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie ma jednego budżetu, z którego mogłaby korzystać każda młoda para. Wszystko zależy od osobistych preferencji, wyborów i podjętych decyzji. Warto mieć jednak na uwadze, że wesele nie jest tanią rzeczą. Co kosztuje najwięcej?

Koszt wesela - czy można jakoś zaoszczędzić?

Warto wiedzieć, że ceny poszczególnych usług będą się różnić w zależności od kilku czynników. Na przykład wybranego terminu ślubu, miejsca, a nawet dnia tygodnia.

Są takie usługi, na których można nieco zaoszczędzić. Wiadomo, że za wesele poza sezonem letnim zapłacimy mniej. Wybierając skromniejszy wystrój sali ślubnej, możemy wydać mniej na ozdoby i kwiaty. 

Poniżej znajdziecie najbardziej kosztowne elementy wesela. 

Koszt wesela - wybrany termin i miejsce wesela

Termin, w którym decydujemy się wziąć ślub ma znaczenie. Warto wiedzieć, że wynajęcie sali weselnej jest jednym z największych kosztów, które trzeba ponieść, gdy planuje się wesele.

Najwięcej zapłacimy za wesele, które odbywa się w sobotę. Dotyczy to również hoteli i innych usług. Warto wspomnieć, że śluby poza letnim sezonem są również tańsze. Znaczenie ma również wybrane miejsce - najwięcej zapłacimy za modne i oblegane miejsca i ekskluzywne hotele. Droższe są również miejsca, które znajdują się dużych miastach.

Jeśli chcecie oszczędzić na wyborze miejsca, koniecznie zdecydujcie się na ślub w innym dniu tygodnia lub mniej ekskluzywnym miejscu

Zobacz także: Fotograf ślubny - jak go wybrać i o co zapytać? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji 

Koszt wesela - ślub w plenerze czy w kościele? Za co zapłacimy więcej?

Wiele młodych par zastanawia się nad tym, jak powinna wyglądać sama ceremonia. Niektóre marzą o bajkowym ślubie w pięknym miejscu. Okazuje się, że zorganizowanie ślubu plenerowego jest jednak droższe niż tradycyjna ceremonia ślubna w kościele

Trzeba zadbać o krzesła dla gości - często płaci się kilkanaście złotych od sztuki. Do tego dodatkowa dekoracja to kolejne pieniądze z budżetu. Duży koszt to również zatrudnienie urzędnika (od tysiąca złotych w górę) i zapewnienie mu transportu. 

Koszt wesela a ilość gości weselnych 

Przyjęło się, że im więcej gości, tym większe koszty organizacji wesela. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre miejsca z góry narzucają nam minimalną liczbę osób. Niekiedy trzeba zapłacić za puste krzesła, jeśli zaprosimy mniej osób, niż jest to ustalone w umowie.

Warto zwracać na to uwagę, czasami mniej gości wcale nie oznacza mniejszego kosztu zorganizowania wesela.

W przeciwnym razie to prawda - większa ilość gości, to więcej zaproszeń, jedzenia i też noclegów. Warto się zatem zastanowić nad zaproszeniem osób, z którymi nie mamy kontaktu.

Zobacz także: Konsultant ślubny - jakie są jego zadania i czy warto skorzystać z jego pomocy?

Koszt wesela a dekoracje sali weselnej i kwiaty

Wiele młodych par nie zdaje sobie sprawy z tego, jak kosztowne są dekoracje i kwiaty. To punkt, który często jest pomijany i wychodzi tuż przed weselem. Im mniej, tym lepiej - to zasada, którą warto się kierować. 

Świetny efekt zapewniają lampki, ale też materiały, którym można dać drugie życie. Na przykład świeczniki czy lampiony.

Koszt wesela - ubiór młodej pary to niemały wydatek!

Nie ma co ukrywać, że elementy ślubnego ubioru często kosztują fortunę. Panna młoda musi wyłożyć więcej niż jej ukochany. Koszt sukni ślubnej wynosi od około 2-8 tysięcy złotych

Warto pamiętać też o dodatkach - butach, bolerku, welonie, muszce, skarpetkach, szelkach czy krawacie

Koszt wesela - atrakcje przygotowane dla gości

W modzie jest organizowanie atrakcji. Najczęściej młode pary stawiają na pokazy sztucznych ogni, barmanów, fotobudki, pokazów tańca lub samochodów z drinkami

Trzeba przyznać, że wygląda to efektownie, jednak potrzeba do tego kolejnych kilku tysięcy złotych.

Zobacz także: Zmiana nazwiska po ślubie - ile masz na to dni i jak to wygląda?

Bierzesz niedługo ślub? Sprawdź, jaka sukienka będzie dla ciebie odpowiednia!

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: