Zamknij

Konfetti na wesele - zbędny dodatek czy efektowny pomysł? Zobacz, na co postawić!

22.07.2019
Aktualizacja: 22.07.2019 12:26

Wesele łączy się z wieloma tradycjami, kultywowanymi od lat. Para młoda, po wyjściu z kościoła, jest obsypywana ryżem, monetami lub popularnym ostatnio konfetti.

Młoda para
fot. Shutterstock

Tradycje ślubne coraz częściej są traktowane z przymrużeniem oka, jednak tradycjonaliści nie wyobrażają sobie, żeby pominąć niektóre elementy. W tym między innymi zwyczaj obsypywania pary młodej po wyjściu z kościoła.

Używa się do tego ryżu, monet, płatków róż czy właśnie konfetti.

Konfetti na weselu - skąd się wzięła ta tradycja?

Już na samym początku warto zaznaczyć, że zwyczaj powitania młodej pary po wyjściu z kościoła jest naprawdę stary i na dobre zakorzenił się w polskiej tradycji.

Co ciekawe, nie jest to wcale nasz zwyczaj. Zaczerpnięto go z Chin. W tamtym rejonie świata ryż jest symbolem płodności oraz powodzenia. Wykorzystywało się go w “magicznych" rytuałach, które miały służyć zdrowiu i szczęściu w miłości.

Obecnie coraz częściej odchodzi się od ryżu - jednym z argumentów jest marnowanie jedzenia, poza tym ryż bywa uciążliwy i może nawet zniszczyć fryzurę panny młodej lub garnitur pana młodego.

Skąd wziął się pomysł na wykorzystanie monet? Miały one symbolizować powodzenie w kwestiach materialnych. Młoda para powinna je zebrać po wyjściu z kościoła, pomagają im w tym świadkowie i rodzice. Ta tradycja wywodzi się ze średniowiecza. 

Niektórzy decydują się na obsypanie młodej pary płatkami róż - szczególnie, gdy młoda para decyduje się na wesele w stylu romantycznym. 

Obecnie odbiega się od tradycji i ryż lub monety zastępuje się papierowym konfetti.

Zobacz także: Oczepiny to tradycja polskich wesel. O co w tym chodzi i jak się przygotować?

Konfetti na wesele - jakie wybrać?

Goście coraz częściej wybierają tuby z konfetti na wesele. Odchodzi się od tradycyjnych rozwiązań ze względu na to, że ryż czy płatki kwiatów, mogą pobrudzić ubranie młodej pary. 

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów konfetti - między innymi takie w kształcie płatków róż, motyli lub kolorowych drobinek i serduszek.

Zwolennicy konfetti uważają również, że daje ono lepszy efekt i sprawia, że ten moment jest niezapomniany, a dodatkowo całość pięknie wygląda na zdjęciach. 

Konfetti coraz częściej używa się nie tylko po wyjściu z kościoła. Można się spotkać z wykorzystywaniem konfetti podczas pierwszego tańca młodej pary czy krojenia tortu

Konfetti - ceny

Wybór konfetti to na pewno tańsza opcja, niż tradycyjne płatki róż czy ryż. Można znaleźć konfetti w cenie 5 złotych za sztukę. Im większa tuba, tym większa cena konfetti - przeważnie koszt to 15 złotych.

Zobacz także: Prezent dla świadkowej - jak podziękować za pomoc w przygotowaniach do ślubu?