Zamknij

Kamerzysta na wesele - jak znaleźć tę odpowiednią osobę? Kilka praktycznych wskazówek

27.08.2019 13:56
Kamerzysta i młoda para
fot. Shutterstock

Niektóre młode pary nie wyobrażają sobie wesela bez kamerzysty. Film to pamiątka na całe życie - na dodatek taka, dzięki której będzie można przeżywać emocje z wesela na nowo.

Film z wesela to pamiątka, dla której można wrócić nawet po latach - do tego można na nowo poczuć emocje towarzyszące w danej chwili. Warto zadanie nakręcenia filmu z wesela powierzyć profesjonaliście.

W ten sposób unikniemy wpadek i będziemy mieć pewność, że powstanie jakościowy materiał. Gdzie szukać kamerzysty i ile kosztują jego usługi?

Kamerzysta na wesele - gdzie go szukać?

Zatrudnienie kamerzysty na wesele nie jest obowiązkiem. Coraz więcej par decyduje się tylko na usługi fotografa lub prosi kamerzystę o film jedynie z zaślubin

Już na samym początku warto przedyskutować swoje oczekiwania, a nawet spisać listę pytań do kamerzysty. W ten sposób nie pominięcie żadnej ważnej kwestii i będzie wam łatwiej wszystko uporządkować.

Młode pary najczęściej szukają kamerzysty w internecie - na dedykowanych portalach lub przeglądając profile w mediach społecznościowych fotografów. 

Kolejnym sprawdzonym przepisem na znalezienie odpowiedniej osoby są rekomendacje znajomych lub rodziny - w końcu będziecie wiedzieć, czego się spodziewać. 

Kamerzysta na wesele - kiedy zacząć go szukać?

Kamerzyści nie są tak rozchwytywani jak fotografowie, ale weźcie pod uwagę, że jest ich również znacznie mniej. Najlepiej poszukiwania rozpocząć już na wczesnym etapie przygotowań do wesela

Młode pary rozpoczynają poszukiwania najczęściej na 2 lata-1,5 roku przed ślubem. Wynika to z tego, że im bliżej ślubu, tym więcej rzeczy do przygotowania. Łatwo w tym się pogubić, a jeszcze trudniej zaplanować czas. 

Warto pamiętać, że najwięksi profesjonaliści mają zapełnione kalendarze na kilka miesięcy do przodu

Zobacz także: Bukiet weselny z jednego rodzaju kwiatów czy wielu? Sprawdź, na co postawić!

Kamerzysta na ślub - jakie filmy są obecnie modne?

Nie oszukujmy się - nikt nie ma ochoty oglądać filmu, który trwa 12 godzin. A jeszcze do niedawna panowała moda na nagrywanie całego wesela. 

Obecnie młode pary decydują się na filmy, które przedstawiają ceremonię zaślubin i ewentualnie kilka godzin z wesela

Jeszcze inni decydują się na ślubny teledysk lub film, za pomocą którego podziękują gościom za przybycie. 

Kamerzysta na ślub - na podstawie czego podjąć decyzję?

Pierwszym wyznacznikiem powinien być wasz budżet - już na samym początku planowania wesela ustalcie, ile chcecie wydać na kamerzystę. 

Przed podjęciem decyzji i podpisaniem umowy, koniecznie sprawdźcie portfolio kamerzysty. W ten sposób będziecie mogli określić, czy jest to twój styl. 

Warto wcześniej też opowiedzieć o swoich oczekiwaniach, zobaczyć reakcję operatora i sprawdzić, czy dobrze się dogadujecie. 

Ustalcie budżet, długość filmu i to, co powinno się w nim znaleźć. Warto też sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. Coraz popularniejsze jest korzystanie z dronów.

Kamerzysta na wesele - ceny

Nie ma jednej stałej ceny. Każdy kamerzysta ma swój własny cennik, który zależy od wielu czynników. Między innymi miejsca i sezonu, w którym się odbywa wesele, ale też godzin pracy.

Przeważnie na kamerzystę należy przeznaczyć od 2000 tysięcy w górę.

Zobacz także: Oczepiny to tradycja polskich wesel. O co w tym chodzi i jak się przygotować?

Planujesz ślub? Sprawdź, jaki tort wybrać!