Zamknij

Fotograf ślubny - jak go wybrać i o co zapytać? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji

23.07.2019
Aktualizacja: 23.07.2019 11:34

Wybór fotografa ślubnego nie jest łatwym zadaniem, ale warto się do tego przyłożyć. W końcu zdjęcia ze ślubu to jedna z najpiękniejszych pamiątek!

Fotograf ślubny w pracy
fot. Shutterstock

Każdej młodej parze zależy na pięknych fotografiach ślubnych. Warto wiedzieć o tym, że niektórzy fotografowie są bardzo oblegani, dlatego już dużo wcześniej należy zarezerwować termin.

Na co trzeba zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zatrudnienie fotografa ślubnego i jakie pytania należy mu zadać?

Fotografie ślubne - postaw na jakość 

Każda młoda para chce mieć pamiątkę ze swojego ślubu, dlatego zależy im na jak najlepszych zdjęciach. Przy wyborze fotografa ślubnego powinniśmy się właśnie kierować zawartością jego portfolio. Na tej podstawie można stwierdzić, czy mamy do czynienia z profesjonalistą

Najważniejszy jest pomysł - kreatywna osoba na pewno zaskoczy was pięknymi kadrami. Do tego warto spojrzeć na technikę - czy zdjęcia nie są prześwietlone i czy zostały obrobione w programie graficznym.

Najlepiej żeby zdjęcia przedstawiały młodą parę w różnych sytuacjach - od przygotowań do ślubu, przez kościół, po weselną zabawę.

Jeśli znajdziesz odpowiednie osoby w internecie, to wyślij im e-mail z pytaniem o dostępność terminu i cennik. Na tej podstawie będziesz mógł podjąć decyzję.

Fotograf ślubny - jak go wybrać?

Każdy fotograf ślubny na pewno ma swoją stronę internetową, a wykonane zdjęcia prezentuje również w mediach społecznościowych. W ten sposób możesz przejrzeć jego prace. 

Gdy już wybierzecie odpowiednią osobę, to najlepiej umówić się na spotkanie, na którym wspólnie możecie obejrzeć zdjęcia usługodawcy oraz przedyskutować wasze oczekiwania. 

Warto też sprawdzić, czy się dogadujecie i czy obecność fotografa was nie peszy. Znając tę osobę będzie wam łatwiej podczas wykonywania zdjęć.

Ważne, żeby poinformować o swoich oczekiwaniach i dojść do porozumienia już na pierwszym spotkaniu. Warto przedyskutować, jak będzie wyglądać sesja - czy chcecie ją mieć w dzień ślubu, czy spotkać się później. 

Bardzo ważne - wybór fotografa powinien zapaść już na wczesnym etapie planowania wesela. Pamiętajcie o tym, że dobrzy fotografowie mają wypełniony po brzegi grafik!

Zobacz także: Wianek ślubny zamiast welonu - o czym trzeba wiedzieć i jak go wybrać?

Fotograf ślubny - cennik

Nie ma jednej konkretnej ceny. Każdy fotograf policzy za swoją usługę inaczej. Zanim zaczniecie szukać fotografa, ustalcie budżet i na tej podstawie wybierzcie odpowiednią osobę. 

Warto porównać też ceny w danym rejonie. Pamiętaj, że profesjonalny fotograf może być droższy - taka osoba stale się rozwija i inwestuje w nowy sprzęt. 

Jedna osoba weźmie 500 złotych, druga 1000 złotych, trzecia 2000 złotych, a jeszcze inna będzie chciała 5000 złotych.

Fotograf ślubny - wybraliście i co dalej z umowa?

Bardzo ważne jest podpisanie umowy z fotografem, w której określicie cenę wykonania jego usługi oraz czas pracy. Warto również ustalić formę, w jakiej zostaną przekazane zdjęcia - na CD czy wywołane. Poproście również o podanie terminu wydania zdjęć

Koniecznie zapytajcie, czy fotograf pobiera zaliczkę przez wykonaniem usługi. Warto ustalić też koszt dojazdu, ewentualnego noclegu i tym podobne. 

Fotograf ślubny - jakie pytania warto mu zadać?

Warto przygotować się do spotkania z fotografem. Zastanówcie się, co was nurtuje i jakie pytania chcecie mu zadać.

Poniżej znajdziecie przykładowe:

  • jak długi jest staż pracy?
  • jaki styl pasowałby do danego miejsca?
  • czy może pokazać swoje portfolio?
  • czy fotograf ma asystenta i czy trzeba za niego ewentualnie dopłacić?
  • jak długo trzeba czekać na gotowe zdjęcia?
  • czy fotograf ma zgodę na robienie zdjęć w kościołach?
  • ile sprzętu zabiera ze sobą?
  • co jeśli sprzęt zawiedzie podczas pracy?
  • co jeśli sprzęt zawiedzie podczas pracy?

Zobacz także: Prezent dla świadkowej - jak podziękować za pomoc w przygotowaniach do ślubu?