Zamknij

Ekologia a wesele. Czy można urządzić ekologiczny ślub? Podpowiadamy, jak go zorganizować!

08.10.2019
Aktualizacja: 08.10.2019 13:46

Zmiany klimatyczne sprawiły, że coraz więcej osób postanowiło poznać tajniki ekologii. Jeśli bardzo dbacie o środowisko, to nie powinniście rezygnować ze swoich zasad podczas ślubu.

Ekologiczne wesele
fot. Shutterstock

Ekologiczny styl życia jest teraz w modzie, co stopniowo przenosi się na sposób organizowania wesel. Mode pary są świadome i nie chcą rezygnować z dbania o środowisko nawet w dzień swojego ślubu.

Jak przygotować ekologiczne wesele, skąd czerpać inspiracje i wreszcie - czy ekologiczne wesele znaczy droższe? Sprawdź!

Ekologiczne wesele - czym jest?

Trend na ekologiczne wesele przyszedł do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Potocznie takie przyjęcie jest tam nazywane “green wedding”. Ta moda dociera również do Polski, głównie ze względu na to, że jesteśmy coraz bardziej świadomi zmian klimatycznych.

Wesele ekologiczne jest urządzone w sposób minimalistyczny, w zgodzie z naturą. Młoda para korzysta zatem jedynie z naturalnych i odnawialnych materiałów

Młode pary, które decydują się na zielone wesele, powinny odnaleźć pewnego rodzaju równowagę między organizacją hucznego przyjęcia, a troską o naturę

W ten sposób dajemy także przykład naszym gościom i pokazujemy im, że można unikać używania plastików. Poza tym moda na zielone wesela trwa już od dawna i wszystko wskazuje na to, że prędko nie przeminie

Eko wesele - dla kogo jest idealnym rozwiązaniem?

Ekologiczny ślub jest idealnym rozwiązaniem dla par, które na co dzień troszczą się o środowisko. Ale nie tylko! Nawet mniej świadomi mogą wprowadzić podczas swojej uroczystości bardziej ekologiczne rozwiązania i wcale nie ma potrzeby eksponowania tego przed gośćmi.

Zielone wesele będzie współgrało z takimi motywami przewodnimi ślubów jak styl rustykalny, boho i nawet vintage, który czerpie pełnymi garściami z minionych epok. 

Wesele ekologiczne wcale nie oznacza nudy ani tego, że musicie rezygnować z dekoracji i ozdób. Wasze wesele powinno się jednak odbywać w miejscu, w którym jest dużo przyrody. Na przykład w okolicy pięknego parku, lasu lub łąki.

Zobacz także: Dekoracje ślubne - podążać za modą czy postawić na klasykę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wesele ekologiczne - czyli jakie? 

Młode pary zastanawiają się, co mogą zrobić, żeby ich wesele nie pozostawiło po sobie trwałego śladu w przyrodzie. Ekologiczne rozwiązania można wprowadzić w niemal każdym aspekcie planowania wesele. Jeśli chodzi o menu, to sięgajcie jedynie po bio produkty. Zadbajcie, żeby przygotowano zdrowe potrawy i nie zabrakło świeżych owoców i warzyw.

W sprzedaży jest również wiele zaproszeń, winietek czy podziękowań dla gości w ekologicznej wersji. Niektóre salony sukien ślubnych również przygotowują sukienki szyte jedynie z naturalnych materiałów.

Zamiast elektrycznego światła, możecie postawić na klimatyczne świece i latarenki

Kwiaty mogą pochodzić z ekologicznych hodowli lub po prostu zostać zerwane z własnego ogrodu lub ogródka zaprzyjaźnionej nam osoby

Zadbajcie o to, żeby śmieci po uroczystości trafiły do segregacji i zostały wywiezione w wyznaczone do tego miejsce. 

Wesele w stylu eko - czy jest droższe od zwykłego wesela?

Nie ma co ukrywać - wszelkie ekologiczne rozwiązania kosztują więcej. Jednak wcale nie trzeba wydawać majątku, by znaleźć ekologiczną alternatywę. 

Warto wcześniej poinformować gości o charakterze wesela. Jeśli chodzi  o dekoracje, to wybierzcie tylko naturalne materiały. 

Można wykorzystać drewno, papier, mech i korę. Świetnie sprawdzą się lniane obrusy i serwetki. Postawcie również na przedmioty z odzysku lub recyklingu. Nie kupuj rzeczy, z których skorzystasz raz.

Zobacz także: Ślub latem - jak poradzić sobie z upałami i zorganizować przyjęcie?

Planujesz ślub? Zobacz, jaką żoną będziesz w przyszłości!

loader
Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.
Rozwiąż quiz

Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się jaką żoną będziesz w przyszłości

Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.

Lubisz gotować?