Zamknij

Co robi świadek na ślubie? Obowiązki, o jakich każdy drużba powinien pamiętać

07.05.2019
Aktualizacja: 27.02.2020 12:10

Rola świadka na ślubie jest niezwykle ważna i ma nie tylko znaczenie symboliczne. Czym się zajmuje drużba podczas ślubu, jaka jest jego rola na weselu? Sprawdziliśmy!

Świadkowie
fot. Shutterstock

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Nic dziwnego, że staramy się, żeby ten dzień był wyjątkowy. Ważny jest wybór świadka. Powinna być to osoba, którą darzymy zaufaniem oraz sympatią.

Świadek pełni ważną rolę na weselu i powinien być podporą dla młodej pary. Sprawdziliśmy, czym dokładnie zajmuje się drużba, o czym powinien pamiętać oraz jakie są jego zadania.

Co robi świadek na ślubie?

Ktoś bliski poprosił cię o bycie świadkiem na jego ślubie. Przyjmujesz tę propozycję z radością. Bycie świadkiem to wyróżnienie oraz zaszczyt, ale też pewnego rodzaju obowiązki i odpowiedzialność.

Świadek wspiera nowożeńców, powinien być dla nich, służyć im pomocą. Świadek powinien skupić się na dobrej organizacji, być odważny i towarzyski.

Czy każdy może zostać świadkiem? Nie. Zgodnie z polskim prawem musi to być osoba pełnoletnia, niezbędny będzie jej dowód osobisty. Warto wiedzieć, że ślub nie może się odbyć bez świadków.

Zadanie świadka przed ślubem

Obowiązki świadka zaczynają się już przed ślubem. Świadek i świadkowa są organizatorami wieczoru kawalerskiego i wieczoru panieńskiego. To świadek decyduje o tym, jak ten wieczór będzie wyglądać .

Świadkowie towarzyszą również Młodej Parze podczas wyboru ślubnych kreacji. Jego zadaniem jest wspieranie przyszłych nowożeńców i służenie dobrą radą.

Obowiązki świadka na ślubie

Świadek powinien wspierać Młodą Parę w ich ważnym dniu. Powinien im pomagać w przygotowaniach i rozładowywać napięcie w przypadku stresu.

Świadek musi pamiętać o zabraniu dowodu osobistego. Młoda Para może mu również powierzyć opiekę nad obrączkami.

W dniu ślubu świadek powinien czuwać również nad wyglądem Młodej Pary. Mowa tutaj o poprawie zawiniętej marynarki czy welonu.

Zobacz także: Sukienki dla druhen oraz świadkowych. Jakie wybrać na ślub i wesele?

Drużba i jego zadania na weselu

Świadek odgrywa również ważną rolę na weselu. Powinien przejąć prezenty i koperty, które goście wręczają Młodej Parze. Zadaniem świadka jest również opieka nad prezentami.

Mówi się też o tym, że świadek powinien zadbać, by na żadnym stole nie zabrakło alkoholu. W skrócie powinien utrzymywać stały kontakt z personelem w kuchni oraz kelnerami.

Świadek może również wznieść toast za Młodą Parę.

Dużą rolę świadek pełni również podczas oczepin.

Zobacz także: One będą twoim wsparciem podczas wesela! Jak wybrać druhny i jakie są ich obowiązki?

Świadek a świadkowa – czym różnią się obowiązki podczas ślubu?

Świadkowa wspiera Pannę Młoda. Dba ona o nienaganny wygląd Panny Młodej, ale również jej nastrój. Sprawuje pieczę nad rzeczami organizacyjnymi. Jej rola zaczyna się na długo przed weselem.

Świadkowa towarzyszy w ślubnych zakupach, może być doradcą w wyborze zaproszeń oraz dekoracji.

W organizacji wieczoru panieńskiego warto kierować się zainteresowaniami Panny Młodej. Jeśli nie przepada ona za imprezami w klubach, to nie ma sensu zabierać ją właśnie w takie miejsce.

Podczas ślubu zaopatrz się w niezbędne kosmetyki. Spróbuj sobie wyobrazić, co może być potrzebne – na przykład puder, agrafki, tabletki na ból głowy czy plastry.

Zadania świadka są bardzo podobne. On również powinien wspierać Pana Młodego. Jednym z głównych zadań jako świadka jest organizacja wieczoru kawalerskiego.

Podczas ślubu będziesz prawą ręką, prawdopodobnie zostaniesz poproszony o opiekę nad obrączkami. Twoim zadaniem będzie również wygłoszenie pierwszego toastu na cześć Pary Młodej.

Zobacz także: Torty na wieczór panieński mogą być zabawne, z charakterem, ale też eleganckie. Jaki wybierzesz dla swojej przyjaciółki?