Błogosławieństwo ślubne - na czym polega i kogo dotyczy oraz jak się do niego przygotować?

17.09.2019
Aktualizacja: 17.09.2019 09:45

Ślub opiera się na wielu tradycjach. Od niektórych coraz częściej się odchodzi, inne wciąż praktykuje. Jak to wygląda z błogosławieństwem ślubnym? I jaka jest jego historia?

Młoda panna z mamą
fot. Shutterstock

Jednym z najstarszych ślubnych obrzędów jest błogosławieństwo. Współcześnie wydaje się być nieco archaiczny, a mimo to wiele osób nie wyobraża sobie bez niego wesela. Dlaczego błogosławieństwo jest tak ważne i jak się do niego przygotować?

Błogosławieństwo ślubne - czym jest?

Błogosławieństwo symbolizowało opuszczenie przez panną młodą domu rodzinnego i przejście do domu męża. Warto wspomnieć, że z tego powodu błogosławieństwo było często nazywane “przenosinami”

Panna młoda żegnała się z domem rodzinnym, a nawet przedmiotami i meblami. Najważniejszą funkcją błogosławieństwa było pozwolenie rodziców na wspólne życie małżonków. W ten sposób wyrażali zgodę i życzyli wszystkiego dobrego

Dawniej wierzono, że bez błogosławieństwa nie powiedzie się małżonkom w życiu. Współcześnie podchodzi się do tego bardziej na luzie, już bez symbolicznego znaczenia. Ten moment jest zawsze bardzo wzruszający, często towarzyszą mu łzy.

Podczas błogosławieństwa dziękuje się za wychowanie, przeprasza za wszystkie przykrości.

Błogosławieństwo ślubne - gdzie i kiedy się odbywa?

Błogosławieństwo ślubne, zgodnie z tradycją, powinno się odbywać przed wyjazdem do kościoła, w domu panny młodej. Ewentualnie w miejscu, w którym odbywa się ślub, jeśli jest ono daleko od domu.

Błogosławieństwo powinno zostać przeprowadzone w towarzystwie najbliższej rodziny - mowa tutaj o rodzicach, rodzeństwie, świadkach, dziadkach i ewentualnie gościach weselnych, którzy będą przebywać w domu panny młodej.

Błogosławieństwo ślubne powinno odbywać się w ciszy i mieć nieco formalny charakter. Na stole powinien się znaleźć biały obrus, Biblia, krzyż, woda święcona, kropidło oraz zapalone świece

Często błogosławi się również obrączki młodej pary, ewentualnie kwiaty, które będzie ze sobą miała panna młoda.

Zobacz także: Targi ślubne - czy warto na nie chodzić, gdy planuje się wesele?

Błogosławieństwo ślubne - co się mówi?

Współcześnie odchodzi się od wszelkiego rodzaju wierszyków. Wtedy wszystko wychodzi naturalnie. Przypominamy, że błogosławieństwo jest często dużym przeżyciem dla obu stron, dlatego w nerwach łatwo zapomnieć przygotowany wcześniej wierszyk. 

Ważne, żeby mówić prosto z serca, a wtedy wszystko na pewno się uda. Najpierw błogosławią rodzice panny młodej, potem panna młodego, następnie chrzestni lub dziadkowie.

Jeśli koniecznie chcesz, to możesz przygotować sobie gotowe formułki z internetu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

  • “Udzielam wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”.
  • “Błogosławimy was na nową drogę życia w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
  • “Córko/Synu na nową drogę życia niech cię błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen”.
  • “Drogie dzieci polecam was i waszą miłość pod opiekę Matki Boskiej i z serca was błogosławię. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Zobacz także: Fotograf ślubny - jak go wybrać i o co zapytać? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji

loader

Marzysz o wyjątkowym torcie na swoje wesele? Sprawdź, co jest modne!