Zamknij

Album ślubny - jak wybrać zdjęcia i co trzeba wiedzieć przy jego wyborze?

14.10.2019
Aktualizacja: 14.10.2019 14:15
Album ślubny
fot. Shutterstock

Każda młoda para marzy o tym, żeby mieć piękne zdjęcia z wesela. Zatrudniamy do tego zadania profesjonalnych fotografów. A co zrobić ze zdjęciami, które już dostaniemy? Warto umieścić je w albumie ślubnym! Zobaczcie, na co postawić.

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Nic dziwnego, że chcemy mieć z niego pamiątkę, do której będzie można stale wracać. Warto już wcześniej pomyśleć o albumie ślubnym. 

Porozmawiajcie na jego temat z zatrudnionym przez was fotografem. Być może będzie on miał w ofercie gotowe rozwiązanie. W przeciwnym razie sami pomyślcie o albumie na zdjęcia ślubne.

Album ślubny - dlaczego warto w niego zainwestować?

Pamięć człowieka jest ulotna, do tego zmieniamy się z biegiem lat. Warto postarać się o to, żeby mieć piękną pamiątkę ze ślubu w postaci zdjęć. 

Album ślubny jest świetnym rozwiązaniem dla każdej pary. Głównie dlatego, że będziemy mieć wszystkie zdjęcia z naszej uroczystości w jednym miejscu. Dzięki temu łatwo będzie wrócić do wspomnień i emocji zamkniętych w fotografiach.

Można się zdecydować na zdjęcia w różnym rozmiarze - tymi większymi ozdobić dom, na przykład powiesić je na ścianach w efektownych ramach.

Zobacz także: Dekoracje ślubne - podążać za modą czy postawić na klasykę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Album ślubny a fotograf - o czym warto porozmawiać?

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór dobrego fotografa. Musi to być profesjonalista - miejcie na uwadze, że zdjęć ze ślubu nie da się powtórzyć, dlatego postawcie na osobę, która potrafi mistrzowsko łapać chwile. 

Już na początku warto wypytać taką osobę o to, jak wygląda dostarczenie zdjęć. Niektórzy fotografowie przekazują je elektronicznie, inni część podają za pomocą pendrive’a, a drugą w albumie ślubnym.

Warto też wiedzieć, że często trzeba poczekać na odbiór takich zdjęć. Czasami może to trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy. O to również warto dopytać już na samym początku. 

Ustalcie z fotografem również to, kto będzie wybierał zdjęcia do takiego albumu. Warto również przejrzeć portfolio fotografa lub poprosić go to, żeby wam pokazał takie gotowe albumy. 

Album ślubny - jak wybrać zdjęcia i ile ich powinno trafić?

Jeśli chodzi o wybór zdjęć i ich ilość, to są dwie możliwości. 

  • młoda para sama wybiera, które zdjęcia powinny znaleźć się w takim albumie oraz ile sztuk
  • fotograf sugeruje młodej parze, które zdjęcia wybrać i narzuca ich ilość. 

Często fotografowie mają jeden schemat drukowania takich albumów - dlatego z góry sugerują, ile zdjęć się w nim znajdzie. Resztę dostarczają w formie elektronicznej, mogą też podać wydrukowane zdjęcia na przykład w drewnianych skrzyneczkach.  

Przede wszystkim warto już na wstępie porozmawiać o tym z fotografem. Nie bójcie się mówić o swoich oczekiwaniach. 

Pamiętajcie też, że albumy ślubne mogą przybierać różne formy. Przede wszystkim liczy się tutaj to, co wybierze młoda para. Mogą mieć one drewniane lub tekturowe okładki, być wykonane na papierze fotograficznym lub nawet przygotowane ręcznie. Przeważnie wybiera się do takiego albumu około 70 zdjęć, ale o to również warto zapytać fotografa.

Zobacz także: Dekoracja kościoła na ślub – minimalizm czy przepych? Na co postawić?

Planujesz ślub? Zobacz, jaką żoną będziesz w przyszłości!

Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.
Rozwiąż quiz

Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się jaką żoną będziesz w przyszłości

Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.

Lubisz gotować?