Zamknij

Mija 40 lat od zaręczyn Diany i Karola. Wiedzieliście, że książę oświadczył się jej bez pierścionka?

19.02.2021 10:16
Księżna Diana w kraciastej kurtce i książę Karol w swetrze w Balmoral
fot. HUSSEIN/SIPA/East News

Zaręczyny Diany i Karola oficjalnie ogłoszono 19 lutego 1981 roku. Okazuje się, że przyszła księżna nie od razu otrzymała pierścionek od następcy tronu.

Pierścionek zaręczynowy księżnej Diany od lat wzbudza kontrowersje. Choć dziś znajduje się na palcu Kate, dawniej był kością niezgody pomiędzy panną Spencer a królową Elżbietą. Okazuje się, że miał on też mało wspólnego z samymi zaręczynami. Książę Karol zaskoczył swoją wybrankę oświadczynami, ale poprosił ją o rękę bez pierścionka. Poznajcie historię ich specyficznych zaręczyn, które miały miejsce dokładnie 40 lat temu.

Zobacz także: Szokujące słowa Karola po zaręczynach z Dianą. Poddani nie mogą mu tego wybaczyć

Zaręczyny Diany i Karola: książę oświadczył się bez pierścionka

Pierścionek księżnej Diany dziś jest jednym z najcenniejszych klejnotów brytyjskiej rodziny królewskiej. Nie zawsze tak było.

Przede wszystkim zaręczynowa błyskotka miała mało wspólnego z samymi oświadczynami. Książę Karol zaproponował Dianie małżeństwo, ale nie podarował jej wówczas pierścionka. 

Dopiero gdy panna Spencer przyjęła oświadczyny, umówili się z jednym z najlepszych jubilerów w Wielkiej Brytanii. Tam przyszła księżna mogła wybrać klejnot, który podobał jej się najbardziej.

Same zaręczyny tej dwójki były bardzo specyficzne, podobnie jak cały ich związek. Tuż po ogłoszeniu ślubnych zamiarów udzielili wywiadu stacji BBC. To właśnie tam z ust Karola padły słowa, które wielu wypomina mu do dziś. 

Książę zapytany o to, czy kocha Dianę, rzucił po prostu: "Tak, cokolwiek to znaczy". 

To spowodowało szereg spekulacji dotyczących szczerości uczuć księcia do jego wybranki. Okazuje się, że podobne słowa Diana usłyszała podczas samych zaręczyn.

Spytał, czy za niego wyjdę. Nie mieściło mi się to w głowie. Byłam zwykłą przedszkolanką. (...) Roześmiałam się, ale on był śmiertelnie poważny. Zaakceptowałam to i się zgodziłam. Wykrzyknęłam, że go kocham, a on odpowiedział "cokolwiek to znaczy" i dopiero po chwili dodał: "Ja też cię kocham" - opowiadała księżna podczas jednego z wywiadów. 

Tuż po zaręczynach Diana dowiedziała się o uczuciach księcia do Kamili. 

Zobacz także: Najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe gwiazd. Kobiety chcą mieć identyczne

Księżna Diana i książę Karol ogłaszają swoje zaręczyny i prezentują pierścionek zaręczynowy
fot. Reginald Davis / Rex Features/East News

Ślub Diany i Karola

Gdy Diana i Karol brali ślub, przyszła księżna była już przekonana o tym, że jej wybranek kocha inną kobietę. 29 lipca 1981 roku stanęli jednak na ślubnym kobiercu. Ceremonia odbyła się w Katedrze św. Pawła w Londynie. 

Ciekawostką jest, że Diana była pierwszą od 300 lat Angielką, która poślubiła następcę tronu. Ich relacja była jednak bardzo burzliwa. W 1992 roku ogłosili separację, a w 1996 roku potwierdzono ich rozwód. Rok później Diana zginęła w wypadku samochodowym. 

Zobacz także: Ślub Diany i Karola nie był idealny. Zaliczyli 3 wpadki, które pamiętamy do dziś

Śluby to wyjątkowy dzień, ale też taki przeżycie, że łatwo o wpadkę w czasie ceremonii. A te zdradzają się również gwiazdom. W tym przypadku wtopy zyskały miano skandali!