Zamknij

Czy zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe? Wszystko na temat zapowiedzi przedślubnych

Anna Respondek
28.03.2018 22:47

Zapowiedzi przedmałżeńskie to religijna tradycja, która polega na wygłoszeniu przez księdza odpowiedniej formuły, w której przedstawia dane narzeczonych oraz pyta o ewentualne przeciwwskazania do zawarcia związku małżeńskiego. 

Para młoda
fot. Shutterstock

Organizacja ślubu i wesela to wielkie przedsięwzięcie, które kosztuje młodą parę nie tylko dużo czasu, ale także pieniędzy. Istnieje kilka ważnych elementów, takich jak na przykład spowiedź przedślubna czy kurs przedmałżeński, bez których para nie zostania dopuszczona do sakramentu małżeństwa. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe. Czym właściwie są zapowiedzi przedślubne? To krótka formuła, którą ksiądz wygłasza w kościele według ustalonych reguł. Muszą się w niej znaleźć dane narzeczonych oraz pytanie o to, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zawarcia związku małżeńskiego. Co jeszcze każda młoda para powinna wiedzieć o zapowiedziach przedślubnych? 

Zobacz także: Najpiękniejsze podziękowania dla rodziców

Zapowiedzi przedślubne - kiedy należy je wygłosi

Osoby decydujące się na ślub kościelny lub ślub konkordatowy muszą przystać na pewne zasady. Jedną z nich jest wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych, które "są publicznym ogłoszeniem zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej". Zapowiedzi przedślubne wymagane są przez Kodeks Prawa Kanonicznego nawet wtedy, kiedy proboszcz wie o tym, że nie istnieją żadne przeciwwskazania. 

Kiedy należy udać się do kancelarii parafialnej, aby dopełnić formalności? Około trzy miesiące przed ślubem zostaje spisany protokół przedślubny, wtedy też narzeczeni otrzymają kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, które mogą zostać wygłoszone nawet 2 tygodnie przed ślubem. Powinno się to wydarzyć dwukrotnie w trakcie dwóch dni świątecznych. Po wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych para młoda powinna otrzymać stosowne zaświadczenie. 

Zapowiedzi powinny być wygłoszone w parafii panny młodej i pana młodego. Jeśli ślub odbywa się u młodej, narzeczony powinien do kancelarii jej parafii przynieść zaświadczenie od proboszcza swojej parafii

Czy zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe?

Jeśli chodzi o obowiązkowość przy wygłaszaniu zapowiedzi przedślubnych, to jest to jeden z warunków dopuszczenia do zawarcia związku małżeńskiego. Jedynie w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość odstąpienia od tego zwyczaju. Wymaga to pewnych zabiegów, takich jak wystąpienie przez proboszcza o dyspensę do biskupa

Zobacz także: Kiedy należy spisać protokół przedślubny i jakich pytań się spodziewać?

Zapowiedzi przedślubne - cena

Tak jak w przypadku innych opłat kościelnych związanych z sakramentem małżeństwa, również opłata za zapowiedzi przedślubne związana jest ze stwierdzeniem "co łaska". Tak naprawdę cena zależy od reguł ustalonych przez proboszcza parafii. Czasem kwota może wynosić nawet 100 złotych. W ekstremalnych przypadkach młoda para za zapowiedzi przedślubne może zapłacić nawet 250 złotych. 

Zapowiedzi przedślubne - ważność

Zapowiedzi przedślubne są ważne przez pół roku od ich wygłoszenia. Jeśli w tym czasie młoda para nie weźmie ślubu, zapowiedzi przedślubne muszą zostać wygłoszone raz jeszcze. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

 

Zobacz także najciekawsze propozycje na fryzurę ślubną: 

Autor: Anna Respondek