Zamknij

Wesele w stylu zero waste to prawdziwy hit. Suknia z lumpeksu i wege menu to dopiero początek

27.08.2021 15:17

Sporo mówi się na temat zmian klimatycznych. Wesela natomiast nie sprzyjają ekologicznemu stylowi życia. Chyba że zorganizujemy przyjęcie zero waste.

Wesele zero waste: jak zorganizować wesele w stylu eko?
fot. Shutterstock

Ślub i wesele to wydarzenie, o którym marzymy od najmłodszych lat. Przede wszystkim kobiety przykładają do niego ogromną wagę. Niestety wystawne przyjęcia wiążą się także z toną zmarnowanego jedzenia, w tym dużą ilością mięsa, a same przygotowania do ślubu z papierowymi zaproszeniami oraz sukniami szytymi z mało ekologicznych materiałów. Żadna z tych rzeczy nie wpływa korzystnie na ekologię. O tej natomiast mówi się sporo w kontekście uciążliwych zmian klimatycznych. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się śluby zero waste

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na organizacji ślubu i wesela? TOP 5 pomysłów

Wesele zero waste: jak zorganizować wesele w stylu eko? 

Ekologiczne wesela już od pewnego czasu są obecne w trendach ślubnych. Modne są bowiem motywy weselne, w których przewodzi styl rustykalny lub styl industrialny. Każdy z nich charakteryzuje się dużą ilością zieleni oraz wykorzystywaniem ekologicznych rozwiązań np. specjalnego papieru. 

Teraz idziemy o krok dalej. Styl zero waste ma polegać na tym, że nic nie może się zmarnować, a dodatkowo należy jak najbardziej ograniczyć elementy, które nie sprzyjają środowisku. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się używane suknie ślubne lub ograniczanie mięsa w weselnym menu

Podpowiadamy 5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy organizacji ekologicznego wesela w stylu zero waste.

1. Wesele zero waste: suknia ślubna z drugiej ręki

Używana suknia ślubna dziś już nie jest passe. Choć dawniej uważało się, że może przynieść pecha, coraz mniej osób na szczęście wierzy w przesądy ślubne. Panny młode chętnie sięgają po kreację z drugiej ręki ze względu na koszty lub właśnie po to, żeby nie kupować nowego ubrania wyłącznie na jedną noc - dzięki temu dbają o klimat. 

Zobacz także: Dodatki dla panny młodej. TOP 6 najmodniejszych w 2021 roku

2. Wesele zero waste: wegańskie menu

Nie musicie całkowicie ograniczać mięsa, biorąc pod uwagę upodobania gości. Postarajcie się jednak, żeby pochodziło ono z ekologicznej hodowli. Warto za to postawić na jak najwięcej elementów wegetariańskich i wegańskich. Z ekologicznych warzyw i owoców można zrobić naprawdę pyszne dania, które zachwycą smakiem nawet mięsożerców np. wegetariańskie burgery. Również na wiejskim stole może się znaleźć wege smalec, ogórki kiszone, a nawet cebularze. 

3. Wesele zero waste: ogranicz papier

Pary młode od dłuższego czasu sięgają po zaproszenia, które przygotowywane są z ekologicznego papieru. Warto postawić także na winietki oraz wszelkie zawieszki w tym klimacie. Również dekoracje ślubne mogą być ekologiczne. Wybierzcie korę, mech i naturalne tkaniny. 

4. Wesele zero waste: postaw na ekologiczne kwiaty

Jeżeli chodzi o kwiaty - tu również macie te bardziej ekologiczne wybory. Warto sięgnąć po takie rośliny, które są przyjazne pszczołom. Są to wszelkiego rodzaju wrzosy, słoneczniki, dalie, chabry, astry, nasturcje i wiele innych gatunków, z których można stworzyć przepiękne bukiety weselne

5. Wesele zero waste: nie marnuj jedzenia 

Oczywiście podstawą zero waste jest niemarnowanie żywności. O to natomiast trudno na weselu. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Wystarczy przygotować dla zaproszonych słodki gościniec, a dania, które zostaną, rozdać najbliższej rodzinie. Zawsze możecie też przekazać niektóre potrawy bezdomnym. 

Zobacz także: Jak wybrać tort weselny? Na to koniecznie zwróć uwagę

loader