Zamknij

Wesele w stodole. Jak zorganizować uroczystość w swobodnym stylu?

26.06.2020
Aktualizacja: 26.06.2020 12:17

Wesele w stodole organizują młodożeńcy kochający naturę i niewymuszoną atmosferę. Zobacz, jak stworzyć swobodny klimat, jakie przygotować menu i jakie drobiazgi sprawią, że wesele takie będzie dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem!

Wesele w stodole
fot. Shutterstock

Wesele w stodole w najlepszym stylu

Organizacja wesela w stodole to coraz częściej wybierana opcja świętowania ślubu. Dlaczego? Ze względu na budowę i wielkość stodoły są idealnym miejscem na uroczystość skupiającą wielu gości.

Co więcej, klimat panujący w stodole doskonale wpisuje się w najnowsze trendy stylizacyjne: boho, rustykalny czy naturalny. Na marginesie można dodać, że  moda na organizowanie wesela w stodole „uratowała” wiele budynków gospodarczych, które prawdopodobnie uległyby zniszczeniu.

Przystosowując je do funkcji domu weselnego, poddaje się je dziś gruntownym remontom, dając im drugie życie.

Zobacz także: Podróż poślubna w Polsce czy za granicą? Jak zaplanować i gdzie pojechać?

Jak zorganizować wesele w stodole?

Wesele w stodole można zorganizować co najmniej na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest wynajęcie stodoły lub też wykorzystanie budynku należącego do rodziny. Taka opcja wydaje się najprostsza i najtańsza, trzeba tu jednak wziąć pod uwagę wiele czynników:

  • Należy zadbać o uprzątnięcie i ewentualny remont stodoły,
  • Konieczne będzie zorganizowanie stołów, krzeseł i naczyń,
  • Trzeba będzie przygotować miejsce na catering,
  •  Potrzebne będzie zaplecze sanitarne,
  •  Należy zorganizować ewentualny nocleg dla gości,
  • Możliwe, że problemem może się okazać utrudniony dostęp do wody i prądu.

Znacznie mniej obciążającym parę młodą wyjściem będzie wynajęcie stodoły  w pełni wyposażonej i przystosowanej do uroczystości weselnych.

Takie obiekty znajdziemy obecnie przy wielu gospodarstwach agroturystycznych i ośrodkach hotelowych. Stodoły przystosowane do wyprawiania wesel mogą być ogrzewane, jednak w większości nie mają takiego udogodnienia, dlatego uroczystości odbywają się w nich zwykle w okresie od końca kwietnia do końca września.

Jak jeszcze można zorganizować wesele w stodole? Trzecim sposobem będzie wynajęcie nowoczesnej stodoły, czyli budynku przypominającego tylko kształtem stodołę, a w rzeczywistości nowocześnie wykończonego (przeszklenia) i wyposażonego (zaplecze kuchenne i sanitarne).

Takie obiekty zawierają wiele udogodnień, jak na przykład klimatyzacja czy ogrzewanie, dzięki czemu wesela wyprawiane są w nich przez cały rok.

Zobacz także: Loki na wesele. Jak je zrobić w prosty sposób krok po kroku

Dekoracje na wesele w stodole

Dekoracje to jeden z najważniejszych elementów wesela w stodole. To drobiazgi, które tworzą klimat i nadają ton całej uroczystości.

Wiele ozdób na salę weselną w stodole można wykonać samodzielnie. Doskonale będą tu pasowały duże lampiony, kwiaty, torf, nasiona, kłosy, papierowe girlandy, dekoracje wykonane na szydełku lub ręcznie wyplatane, sznury lampek czy też słoiki użyte w formie świeczników.

Obecnie wiele młodożeńców decyduje się na obdarowywanie swoich gości upominkami w podziękowaniu za przybycie na wesele.

W przypadku wesela w stodole idealne prezenty będą stanowiły na przykład dżemy własnej roboty, miody lub nalewki.

Zobacz także: Noc poślubna. Jak sprawić, by była niezapomniana? Przekonaj się!

Jak zorganizować wesele w stodole z odpowiednim menu?

Wspomnieliśmy wcześniej, że wesele w stodole z naturalnymi, niebanalnymi dekoracjami oznacza swobodną atmosferę. Można ją jeszcze podkreślić poprzez przygotowanie odpowiedniego menu.

W przeciwieństwie do uroczystości w stylu glamour, pałacowym czy też klasycznym, postawimy tu na proste, regionalne potrawy.

Doskonale sprawdzą się wędliny i mięsa własnej roboty, sałatki jarzynowe, kiszone ogórki czy też domowe kompoty, nalewki i wina.

Zamiast plastikowych opakowań warto użyć do podawania napojów dzbanków lub szklanych butelek. Przysmaki na weselu w stodole mogą być serwowane w oryginalny i efektowny sposób, na przykład w formie grilla czy też kociołka nad ogniskiem.

Zobacz także: Poduszki na obrączki. Niezbędny ślubny szczegół, czy zbytek?

Wesele w stodole dopięte na ostatni guzik, czyli o czym jeszcze warto pamiętać

Organizując wesele w stodole, warto pamiętać również o zapewnieniu dodatkowych klimatyzatorów lub wiatraków (latem) albo o przenośnym ogrzewaniu (w chłodniejsze dni).

Miły ukłon w stronę gości będą stanowiły także przygotowane wcześniej koce lub nawet minispraye na komary. Jeśli szczególnie obawiamy się ataku insektów, warto postawić na stołach świece odstraszające owady, a przy ścianach specjalne lampy owadobójcze.

Ustawienie przed stodołą leżaków i krzeseł pozwoli gościom na złapanie oddechu przed kolejnymi tańcami. Takie drobiazgi stworzą niepowtarzalną atmosferę i zapewnią dobrą zabawę podczas wesela w stodole.

Zobacz także: Fryzury na wesele dla włosów do ramion. Loki, koki i warkocze