Zamknij

Premier ogłosił plan znoszenia obostrzeń. Wiemy, co z weselami

23.11.2020 09:29
Panna młoda w maseczce ochronnej - ślub w czasach koronawirusa
fot. Shutterstock

21 listopada odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Przedstawił on plan znoszenia obostrzeń, w którym zostały uwzględnione wesela. 

21 listopada odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Politycy odnieśli się do aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce, jednocześnie przedstawiając plan działania na najbliższe miesiące. Premier w swoim przemówieniu nawiązał oczywiście przede wszystkim do grudnia i świąt Bożego Narodzenia, ale przedstawił także plan znoszenia obostrzeń. Będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż wiosną, ale zawarte zostały w nim wszystkie najważniejsze dziedziny, w tym śluby i wesela.

Zobacz także: Pary młode i branża weselna o nowych obostrzeniach. "Najpiękniejszy dzień w życiu zamienia się w najgorszy koszmar"

Wesela 2021: premier ogłosił plan znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem

Przyzwyczailiśmy się już, że planowanie w czasach pandemii koronawirusa, przypomina nieco wróżenie z fusów. Podobnie jest ze zdejmowaniem obostrzeń, które tym razem zależne jest od liczby zachorowań w kraju.

Mateusz Morawiecki ogłosił, że do 18 stycznia pozostaną takie zasady jak do tej pory. Jedyną rzeczą, która się zmieni, są otwarte galerie handlowe, które mają działać od 28 listopada w podwyższonym reżimie sanitarnym.

Premier ogłosił jednak, że już po 18 stycznia być może wrócimy do strefy czerwonej. Tym samym Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zasady dla wszystkich stref, które mają zostać wprowadzone w zależności od średniej liczby zachorowań w tygodniu. 

Wprowadzamy przejrzystość i przewidywalność, by nie zaskakiwać nikogo. Ale to plany warunkowe, zależne od liczby zachorowań i obciążeń szpitalnych - powiedział Niedzielski.

W związku z tym nie wiemy oczywiście, kiedy poszczególne strefy wejdą w życie. Wiemy jednak, jakie zasady będą obowiązywać w każdej z tych stref, gdy te znów zostaną wprowadzone. Dotyczą również branży weselnej.

Zobacz także: Te kolory będą królowały na ślubach i weselach w 2021 roku. TOP 6 najmodniejszych

Wesele 2021 w strefie czerwonej

Jeżeli po 18 stycznia średnia liczba zachorowań z 7 dni nie będzie wyższa niż 19 tys., Polska wejdzie do strefy czerwonej. Niewiele jednak się zmieni, jeżeli chodzi o śluby i wesela. Przyjęcia będą bowiem nadal zakazane. A co z samymi ślubami?

Limit zgromadzeń, podobnie jak teraz, będzie wynosił 5 osób. W związku z tym ślub cywilny będziecie mogli wziąć wyłącznie w towarzystwie świadków. A co ze ślubem kościelnym? W świątyni obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni. 

Zobacz także: Rocznice ślubu mogą zaskoczyć nazwami. Które z nich są najważniejsze?

Wesele 2021 w strefie żółtej

Jeżeli tygodniowa liczba zakażonych nie przekroczy 9,4 tys., znajdziemy się w żółtej strefie. Tu sprawy mają się nieco inaczej, jeżeli chodzi o wesela.

Zgromadzenia będą mogły liczyć 25 osób, ale w przypadku weselników limit ten wzrośnie do 50 osób. W kościele będzie obowiązywała zasada 1 osoby na 7 metrów kwadratowych powierzchni. 

Zobacz także: Te piosenki na pierwszy taniec przynoszą pecha w małżeństwie. To popularne utwory!

Wesele 2021 w strefie zielonej

Jeżeli liczba zakażeń spadnie poniższej 3,8 tys. przypadków tygodniowo, przewidziany jest bardziej optymistyczny scenariusz dla par młodych. Wówczas kraj znajdzie się w zielonej strefie. 

Wesela będą mogły liczyć 100 gości, dokładnie tyle samo, ile inne zgromadzenia. W przypadku ślubu kościelnego natomiast do świątyni będzie mogła wejść 1 osoba na 5 metrów kwadratowych powierzchni. 

Zobacz także: Planujesz podróż poślubną w jednym z tych miejsc? Rozwód gwarantowany

Te suknie ślubne gwiazd cieszą się największą popularnością! Przyszłe panny młode też chcą mieć takie.