Zamknij

Limity osób na weselach 2021. Co z zaszczepionymi i jak mogą wyglądać przyjęcia?

11.05.2021 10:42
Wesela 2021: jakie są limity osób, co z zaszczepionymi, jakie obostrzenia?
fot. Shutterstock

Od 6 czerwca zwiększy się limit gości weselnych. Od teraz będzie można zaprosić 150 osób z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jak to wygląda w praktyce?

W związku ze spadającą liczbą zakażeń oraz coraz większą pulą osób zaszczepionych w Polsce rząd postanowił złagodzić nieco obostrzenia związane z koronawirusem. Dzięki temu już 8 maja mogły odbyć się pierwsze przyjęcia weselne. Na ten moment czekały pary młode, które zaplanowały swoją uroczystość na 2021 rok, a także te, które przenosiły na najbliższe miesiące swoje ceremonie z minionego roku.

Jak teraz będą wyglądać śluby i wesela, ilu gości można zaprosić na przyjęcia, co z osobami zaszczepionymi i jakie obostrzenia sanitarne obowiązują organizatorów? Podpowiadamy, jak to wygląda w praktyce. 

Zobacz także: Największe trendy ślubne 2021 roku. 5 rzeczy, bez których nie może odbyć się wesele

Wesela 2021: jaki jest limit osób?

Na zielone światło od rządu branża weselna czekała od wielu miesięcy. Teraz przyszedł czas na jej odmrożenie. 

Od 29 maja przyjęcia można organizować na salach weselnych i w restauracjach. Limit zaproszonych gości wynosi do 50 osób. 

Od niedzieli 6 czerwca obostrzenia znów zostaną poluzowane. Rząd od tego dnia dopuszcza możliwość organizowania wesel do 150 osób. 

Do limitu gości weselnych wliczają się wszyscy, łącznie z dziećmi i niemowlętami. Jest jednak pewien wyjątek. 

Wesela 2021: co z zaszczepionymi gośćmi?

Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy będą mieli sporo zaszczepionych gości weselnych. Okazuje się bowiem, że nie będą oni wliczani do powyższych limitów. 

Dotyczy to wyłącznie tych osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. Każdy z takich gości musi mieć przy sobie zaświadczenie potwierdzające przyjęcie któregoś z tych preparatów. 

Dowodem zaszczepienia, który należy zabrać ze sobą na imprezę okolicznościową, może być kartka, którą dostajemy po szczepieniu, zaświadczenie wydrukowane ze strony pacjent.gov.pl lub kod QR, który każdy zaszczepiony może ściągnąć na telefon w aplikacji mObywatel.

Zobacz także: Jak zorganizować ślub i wesele poza sezonem? Będzie pięknie bez względu na porę roku

Wesela 2021: reżim sanitarny i obostrzenia

Każdy organizator imprez okolicznościowych typu wesela musi pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli sal weselnych, ale para młoda również powinna tego dopilnować w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim gościom. 

Zasady, które obowiązują podczas wesel, są identyczne jak te, które muszą być zachowane w restauracjach. Do 29 maja obowiązuje zatem taki reżim sanitarny, jak w ogródkach restauracyjnych:

  • obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca, w którym klienci będą spożywali posiłki lub napoje,
  • obsługa realizuje obowiązek zakrywania ust i nosa,
  • udostępnianie co drugiego stolika klientom i odległość między stolikami - co najmniej 1,5 m (chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Jeżeli chodzi o działalność lokali gastronomicznych po 29 maja, najważniejszą zasadą jest zastosowanie odstępu 1,5 m między stolikami. Istotna jest także liczba gości przy stole - przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i dystansu między gośćmi, proponowana jest redukcja osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia. 

Biorąc pod uwagę dotychczasowe obostrzenia weselne, wszelkiego rodzaju słodkie stoły, stoły barmańskie, wiejskie itp. prawdopodobnie będą możliwe pod warunkiem, że lokal wyznaczy jedną osobę do obsługi takich miejsc.

Zobacz także: Te ślubne trendy nie będą modne w 2021 roku. Lepiej zrezygnuj z nich na swoim weselu

Miała być piękna ceremonia i huczne wesele, a pozostał niesmak. Te gwiazdy odwołały swój ślub w ostatniej chwili.