Zamknij

W jakim wieku najlepiej wziąć ślub? Wyniki badań są jednoznaczne

05.07.2021 12:28

Wiele osób, które myślą o zawarciu związku małżeńskiego, zastanawia się, w jakim wieku najlepiej wziąć ślub. Postanowili to sprawdzić naukowcy z kanadyjskiego uniwersytetu. Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają wątpliwości.

W jakim wieku najlepiej wziąć ślub? Wyniki badań są jednoznaczne
fot. SHUTTERSTOCK

Jeśli spotkamy swoją "drugą połówkę", którą kochamy i jest nam z nią dobrze, po jakimś czasie zazwyczaj myślimy o ślubie. Wówczas wiele osób zaczyna zastanawiać się, czy jest w odpowiednim wieku na zawarcie związku małżeńskiego. Naukowcy postanowili to sprawdzić i przeprowadzili badania, które jasno wskazują na to, kiedy najlepiej wziąć ślub.

Najlepszy wiek na ślub

Naukowcy z kanadyjskiego University of Alberta w swoim badaniu, które wskazuje najlepszy wiek na ślub, wykorzystali dane z Edmonton Transitions Study. To projekt, w którym analizowano życie dorosłych mieszkańców Kanady (od 18. roku życia) przez okres 25 lat. W 1985 roku 983 uczniów starszych klas szkół średnich wypełniło ankietę bazową, którą co jakiś czas uzupełniali. Ponownie badani byli w wieku 19, 20, 22, 25, 32 i 43 lat. W ostatniej ankiecie wzięło udział 403 uczestników.

Respondenci byli pytani o różne kwestie związane ze stanem cywilnym, wykształceniem czy dochodami. Naukowcy regularnie mierzyli także ich poziom szczęścia i zadowolenia z życia.

Każdy uczestnik badania został przypisany do jednej z trzech kategorii, która informowała o tym, czy pobrał się "za wcześnie", w "oczekiwanym momencie", czy "późno". W przypadku kobiet wczesne zawarcie związku małżeńskiego oznaczało przed 23. rokiem życia (22% ankietowanych), w oczekiwanym momencie między 23. a 27. rokiem życia (45%), a późno, czyli powyżej 27 lat (33%).

Sprawdź też: W jakim wieku kobiety najczęściej wychodzą za mąż? Panny młode są coraz starsze

W przypadku mężczyzn było to odpowiednio: przed 26. rokiem życia (29%), pomiędzy 27. a 30. rokiem życia (38%), powyżej 30 lat (33%).

W jakim wieku najlepiej wziąć ślub? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

Wyniki badań pokazały, że osoby, które wzięły ślub w "oczekiwanym momencie" oraz "późno" najrzadziej zgłaszały objawy depresji w wieku średnim. Późne zawarcie małżeństwa wiązało się z wyższym dochodem w wieku średnim, a także ze wzrostem samooceny.

Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzili, że osoby, które zawierają związek małżeński wcześniej, mogą napotkać znacznie większe wyzwania niż ci, którzy biorą ślub w późniejszym czasie. Mowa tu m.in. o obowiązkach związanych z założeniem rodziny w stosunkowo młodym wieku.

Sprawdź też: Mężczyźni po ślubie żyją dłużej. Niestety z kobietami jest znacznie gorzej

loader

RadioZET.pl/zdrowie.wprost.pl