Zamknij

Urlop okolicznościowy - ślub. Ile dni przysługuje, kiedy można go wziąć, jak napisać wniosek

22.03.2018
Aktualizacja: 28.01.2019 15:10

Masz umowę o pracę i planujesz ślub? Masz prawo wziąć urlop okolicznościowy przed zawarciem związku małżeńskiego. Sprawdź, ile trwa, kto może się o niego ubiegać i jak sporządzić wniosek o urlop okolicznościowy.

ślub
fot. Shutterstock

Urlop okolicznościowy można wziąć w kilku przypadkach: kiedy bierzesz ślub, kiedy twoje dziecko bierze ślub lub w przypadku zgonu osoby, którą pracownik utrzymywał. Jest też m.in. możliwość wzięcia takiego urlopu, kiedy następuje konieczność opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 14. roku życia.

Przygotowujesz się do ślubu i w związku z tym starasz się o uzyskanie urlopu w miejscu pracy? Pamiętaj, że zgodnie z prawem przysługuje ci pełnopłatny dwudniowy urlop tuż przed ceremonią zaślubin. W tym czasie możesz przygotować się do ceremonii bez zbędnego stresu. Wiele z nas zastanawia się, czy każdy rodzaj ślubu daje nam możliwość wzięcia urlopu okolicznościowego. Poznaj szczegóły.

Zobacz także: Ślub konkordatowy - kto może go wziąć, potrzebne dokumenty, jak się do niego przygotować

Urlop okolicznościowy - ślub

Urlop ten przysługuje ci niezależnie, czy bierzesz ślub konkordatowy czy ślub cywilny. Dodajmy, że w obu przypadkach masz do prawo do wzięcia urlopu bez względu na to, który to twój ślub. Jednak, jeśli małżeństwo nie wywiera skutków cywilnoprawnych, pracownik nie może wziąć urlopu okolicznościowego. Dzieje się tak w przypadku ślubu wyznaniowego zawieranego przed duchownym. Osobie biorącej ślub przysługuje 100% wynagrodzenia za czas urlopu.

Wniosek o urlop okolicznościowy

Aby uzyskać zgodę od pracodawcy, powinnaś przedstawić przełożonemu wniosek o urlop okolicznościowy i udowodnić, że faktycznie ślub będzie miał miejsce w wyznaczonym terminie. W tym celu wystarczy przedstawić pracodawcy aktu zawarcia małżeństwasporządzony przez urzędnika Stanu Cywilnego. Jak wiadomo, akt ten otrzymujemy po zawarciu małżeństwa, dlatego dopiero po czasie możemy dostarczyć go przełożonemu. Natomiast przyszła panna młoda i pan młody jeszcze przed ślubem powinni przedstawić pracodawcy pisemny wniosek, w którym zobowiązują się do załączenia w późniejszym terminie aktu zawarcia małżeństwa.

Urlop okolicznościowy - ślub. Kiedy można wykorzystać?

Warto wiedzieć, że taki urlop można wykorzystać przed ślubem lub w innym terminie. Robi tak wiele par, aby załatwić np. wiązanki ślubne i inne formalności przed ceremonią. Kiedy wydarzenie z jakiejś przyczyny się nie odbędzie, taka osoba nie ma prawa wziąć urlopu okolicznościowego. W tym przypadku powinna wziąć urlop wypoczynkowy. Gdy zaś tego nie zrobi, za czas wolny nie otrzyma wynagrodzenia. Dodajmy, że dni wolne za urlop okolicznościowy nie przechodzą na kolejny rok pracy.

Zobacz także: Jak wyjść za mąż i nie zwariować? Dlaczego boimy się ślubu?

Autor: Martyna Wojciechowska