Zamknij

Nietypowe tradycje ślubne z całego świata. Spacer po "dywanie z gości" to dopiero początek

03.12.2020
Aktualizacja: 03.12.2020 12:43
Tradycja ślubna przywiązywania puszek do ślubnego samochodu
fot. Shutterstock

Wesele wiąże się z wieloma tradycjami, spośród których możemy wyróżnić te zabawne, jak i nieco przerażające. Okazuje się, że na całym świecie znajdziemy dziwne tradycje ślubne.

"Jeszcze ryżem sypną na szczęście" - śpiewał zespół 2 plus 1. Tę tradycję, jak również wiele innych, które dotyczą polskich wesel, doskonale znamy. Sypanie ryżem, monetami, tłuczenie kieliszków na szczęście, trzymanie butów na parapecie - wszystko to są przesądy ślubne, w które bardziej lub mniej wierzą pary młode. Wydają wam się dziwne? Inaczej stwierdzicie, gdy tylko zobaczycie, jakie tradycje ślubne są na całym świecie. Wówczas nasze polskie obyczaje wydadzą wam się całkiem niewinne, a nawet zabawne. 

Zobacz także: Skąd się wziął zwyczaj zakładania welonu do ślubu? "Po poznaniu prawdy, zrezygnujecie"

Tradycje ślubne z całego świata. TOP 6 najdziwniejszych

Przesądy i zabobony mogą wam się już wydawać przeżytkiem. My jednak doskonale wiemy, że nawet najmniej wrażliwe panny młode wolą dmuchać na zimne i nie rezygnują z tłuczenia kieliszków przed wejściem na salę weselną.

W polskiej tradycji mamy wiele tego typu zwyczajów, o których można by pisać całe książki. Większość z nas jednak doskonale je zna z różnego rodzaju wesel. I choć czasami wydają nam się zabawne, są niczym w porównaniu z przesądami, które można spotkać w innych krajach. 

Poznajcie 6 najdziwniejszych tradycji ślubnych z całego świata. Niektóre są naprawdę obrzydliwe i przerażające. 

Zobacz także: Oczepiny to tradycja polskich wesel. O co w tym chodzi i jak się przygotować? 

Tradycja ślubna w Szkocji - oblewanie panny młodej nieczystościami

Choć tradycje ślubne to zazwyczaj stare obyczaje i coraz częściej się od nich odchodzi, w małych szkockich miejscowościach wciąż są one elementem obowiązkowym. Zwłaszcza ta, czyli oblewanie panny młodej nieczystościami. Brzmi obrzydliwie? Zobaczcie, o co chodzi.

Przesąd ten polega na tym, że świeżo upieczona małżonka musi pozwolić wylać na siebie całe wiadro pomyj. W ich skład wchodzą m.in.: błoto, odpady i zepsute jaja. Jaki jest w tym cel? Panna młoda ma udowodnić w obliczu wszystkich gości, że dla małżeństwa jest gotowa do poświęceń. Niby logiczne, ale wyobraźcie sobie ten zmyty makijaż i przyklapniętą fryzurę... Nie wspominając już o sukni.

Zobacz także: Jak powiadomić gości o nowej dacie ślubu? Save the date to coraz powszechniejsze zawiadomienie o ślubie!

Tradycja ślubna w Kenii - pan młody przez miesiąc nosi ubrania żony

Ten zwyczaj podoba nam się zdecydowanie bardziej, choć pewnie panowie nie będą zachwyceni. Tym razem to oni bowiem muszą okazać zrozumienie i wsparcie swojej ukochanej, udowadniając, że w imię miłości są w stanie zdobyć się na wszystko.

Tradycja polega na tym, że przez cały "miodowy" miesiąc mężczyzna ma nosić... damskie ubrania. W ten sposób ma zobaczyć, że bycie kobietą w rzeczywistości nie należy do najłatwiejszych. 

Zobacz także: Te suknie ślubne będą najmodniejsze w 2021 roku. Która skradnie twoje serce?

Tradycja ślubna z Polinezji Francuskiej - młodzi chodzą po gościach weselnych

To ciekawa, ale bolesna tradycja. A już na pewno mało przyjemna dla samych weselników. W tym wypadku bowiem państwo młodzi okazują się mało gościnni.

Zwyczaj polega na tym, że goście weselni muszą położyć się na podłodze, głową do dołu. Po ich plecach przechodzą natomiast młodzi. Nie wiemy do końca, jaki jest cel spacerowania po bliskich, ale cóż - tradycje rządzą się swoimi prawami. 

Zobacz także: Te kolory będą królowały na ślubach i weselach w 2021 roku. TOP 6 najmodniejszych

Tradycja ślubna na Bali - na weselu są same kobiety

Wesele bez pana młodego? To możliwe na Bali! Na tej indonezyjskiej wyspie obowiązki są bowiem podzielone zupełnie inaczej niż u nas i to... kawalerowie organizują wesele.

O ile w Polsce i większości krajów na świecie to panny młode zajmują się przygotowaniami do uroczystości, na Bali wszystko zrzucone jest na barki ich partnerów. W dniu samego ślubu natomiast oni mają czas na odpoczynek, a wszystkie panie świętują wraz z panną młoda dzień zaślubin. 

Zobacz także: Gry i zabawy na panieński. Podajemy kilka przepisów na udany wieczór

Tradycja ślubna w Irlandii - pierwszy taniec bez podnoszenia

W Irlandii tradycja dotyczy samego pierwszego tańca i jesteśmy przekonane, że wielu polskim pannom młodym by się ona nie spodobała.

Pierwszy taniec zdaniem większości kobiet powinien być elegancki i profesjonalny. Dlatego jego częstym elementem są zjawiskowe podnoszenia. W Irlandii to niedopuszczalne. Panna młoda nie może oderwać się od ziemi, ponieważ wówczas zaatakują ją złe wróżki i porwą wszystkie jej dobre cechy. Lepiej zatem nie kusić losu. 

Zobacz także: 30 najpiękniejszych piosenek na pierwszy taniec - polskie i zagraniczne propozycje

Tradycja ślubna w Chinach - dramatyczne pożegnanie z rodzicami

Chińska tradycja kojarzy nam się natomiast z filmem "Kogel-mogel". Pamiętacie, jak mama Kasi mówiła, że "mus jest płakać nad panieństwem"? W tym azjatyckim kraju jest zgoła odwrotnie.

Okazuje się, że Chinki, gdy wychodzą za mąż, muszą dramatyzować przed ceremonią. Podczas gdy u nas przed ślubem jest błogosławieństwo, tam panna młoda rozpoczyna lament nad tym, że żegna się z rodzicami i opuszcza rodzinny dom. Miłe, ale trochę dziwne. 

Zobacz także: Rocznice ślubu mogą zaskoczyć nazwami. Które z nich są najważniejsze?

Miała być piękna ceremonia i huczne wesele, a pozostał niesmak. Te gwiazdy odwołały swój ślub w ostatniej chwili.