Zamknij

Tiary są nieodłącznym elementem królewskich ślubów. Te wzbudziły największy zachwyt

24.02.2021 15:32
Księżna Diana w białej sukni i srebrnej tiarze
fot. Everett Collection/East News

Panny młode w rodzinie królewskiej muszą dopasować się do wielu tradycji. Jedną z nich jest noszenie w dniu ślubu tiary.

Śluby w rodzinie królewskiej rządzą się swoimi prawami. Zawsze są huczne i wystawne, w dużej mierze dlatego, że na Wielką Brytanię wówczas skierowane są oczy ludzi z całego świata. Jest kilka elementów, które według tradycji muszą być wtedy spełnione. Wśród wszelkich zasad znajdują się również wytyczne dotyczące stroju panny młodej. Obowiązkowym elementem każdego królewskiego ślubu jest... tiara na głowie przyszłej księżnej. W historii dziejów było ich naprawdę sporo. Jakie biżuterie tego typu podobają się najbardziej pannom młodym?

Zobacz także: Najdroższe suknie ślubne rodziny królewskiej. Numer jeden nie należy do brytyjskiej księżniczki

Tiary ślubne rodziny królewskiej. Panny młode chcą mieć identyczne

Tiary, które panny młode z rodziny królewskiej mają na swoim ślubie, są własnością korony. Na zgodę królowej zostają wypożyczone właśnie z okazji wesela.

Królowa Elżbieta, księżniczka Małgorzata, księżniczka Anna, księżna Diana, Kate, Meghan, a nawet Eugenia i Beatrycze - każda z nich miała na swoim ślubie przepiękną tiarę. Jakie historie się za nimi kryły?

Przedstawiamy najpiękniejsze tiary ślubne brytyjskiej rodziny królewskiej i ich tajemnice.

1. Tiara królowej Elżbiety - Queen Mary Fringle Tiara

Królowa Elżbieta w dniu ślubu zdecydowała się na wyjątkową tiarę swojej babci, królowej Marii. Ozdoba ta została wykonana w 1919 roku i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niestety w dniu ślubu królowej i Filipa zdarzył się wypadek, przez który tiara musiała być naprawiana. Udało się ją jednak uratować i wyglądała jak nowa. Do tego stopnia, że wiele lat później na swój ślub założyła ją także córka królowej, księżna Anna oraz wnuczka Elżbiety - księżniczka Beatrycze. 

2. Tiara księżniczki Małgorzaty - Politimore Tiara

Księżniczka Małgorzata nie przepadała za błyskotkami. Żeby jednak zrobić przyjemność królowej matce, zdecydowała się założyć na swój ślub jedną z jej ulubionych tiar. Niezwykła ozdoba wyglądała niemalże jak prawdziwa korona. To rodowa pamiątka, która została wykonana w latach 70. XIX wieku. 

PA Wire/PA Images/EAST NEWS

3. Tiara księżnej Diany - Spencer Tiara Family

Diana postanowiła się wyłamać z królewskiej tradycji i tego dnia założyła pamiątkę własnego rodu. Tiara była na tyle zjawiskowa, że królowa dała jej na to pozwolenie. Błyskotkę należącą do arystokratycznego rodu Spencerów na swoich ślubach miały także siostry Lady Di. 

Zobacz także: To najdziwniejsza tradycja ślubna w rodzinie królewskiej. Jest bardzo kontrowersyjna

Mary Evans Picture Library/East News

4. Tiara księżnej Kate - Halo Tiara

Kate w dniu ślubu z Williamem postawiła na piękną, ale nieco skromniejszą tiarę od swoich poprzedniczek. Choć była drobna, została udekorowana niemalże 900 diamentami, które zrobiły wrażenie na wszystkich. To wyjątkowa tiara, którą królowa Elżbieta II otrzymała od rodziców na swoje 18. urodziny. Wcześniej jej właścicielką była królowa matka. Taki podarek sprezentował jej mąż z okazji wstąpienia na tron. Tym milej ze strony królowej, że podarowała ją Kate z okazji ślubu. 

5. Tiara Meghan Markle - The Diamond Bandeau Tiara

Meghan otrzymała od Elżbiety II w prezencie tiarę królowej Marii. Była to ozdoba wykonana w 1932 roku w formie opaski. Mimo tego nie ustępowała niczym pozostałym tiarom rodziny królewskiej. Wykonana została z diamentów oprawionych w platynę. W jej centralnej części znajduje się również diamentowa broszka pochodząca z 1893 roku. 

6. Tiara księżniczki Eugenii - Boucheron Tiara 

Na jedną z najoryginalniejszych ozdób tego typu zdecydowała się księżniczka Eugenia. Wybrała bowiem tiarę wykonaną w 1919 roku, która dawniej należała do arystokratki Margaret Helen Greville. To ona przekazała ozdobę w ręce królowej Elżbiety w 1942 roku. Od tamtej pory tiara należy do Windsorów. Na swoim ślubie miała ją mama Eugenii - Sarah Ferguson. I tę tradycję postanowiła kontynuować również księżniczka. 

Zobacz także: Dodatki dla panny młodej. TOP 6 najmodniejszych w 2021 roku

Te suknie ślubne gwiazd cieszą się największą popularnością! Przyszłe panny młode też chcą mieć takie.