Zamknij

Stres przed ślubem jest rzeczą normalną, ale może paraliżować. Jak go zwalczyć?

28.06.2021 14:11
Stres przed ślubem - jak sobie z nim poradzić podczas przygotowań i przed ceremonią?
fot. Shutterstock

Dzień ślubu jest najważniejszy w życiu zakochanych, ale bywa też bardzo stresujący. Podpowiadamy, jak opanować nerwy podczas przygotowań i przed ceremonią.

Ślub to wydarzenie, na które czekają wszyscy - zarówno państwo młodzi, jak i ich najbliżsi. Dla każdego jest to stresujący dzień, jednak zdarza się, że narzeczeni w ferworze przygotowań zaczynają być kłębkami nerwów. Chcą bowiem, żeby wszystko poukładało się tak, jak sobie wymarzyli. Oliwy do ognia dolewa ostatnio pandemia koronawirusa, która już wielokrotnie pokrzyżowała plany niektórym parom. Jak poradzić sobie ze stresem podczas przygotowań do ślubu oraz nerwami przed samą ceremonią? Podpowiadamy.

Zobacz także:  5 rzeczy, o których musi pamiętać dobra świadkowa. Na tym zależy pannom młodym

Stres przed ślubem podczas przygotowań - jak sobie z nim poradzić?

Nerwy podczas przygotowań do ślubu są rzeczą normalną. Nie musicie zatem martwić się kłótniami z narzeczonym - niemal każda para, która przygotowuje wesele, miewa gorsze dni i potem wszystko wraca do normy. Warto jednak zminimalizować stres, który jest głównym powodem nieporozumień.

Podczas przygotowań do ceremonii należy zastosować kilka kroków, które pozwolą wam gładko przejść przez cały ten proces. W niektórych przypadkach z pewnością będzie nerwowo, ale dzięki tym sposobom łatwiej poradzicie sobie z emocjami. 

1. Przygotujcie listę zadań do wykonania - zacznijcie od najważniejszych rzeczy

Żeby nie wprowadzić chaosu w przygotowania do wesela, warto mieć określony plan działania. Rozpiszcie wszystko, czego musicie dopilnować w kolejności od najważniejszych rzeczy. Dzięki temu wystarczy odznaczać kolejne wykonane zadania i o niczym nie zapomnicie. 

2. Podzielcie się zadaniami

Często jest tak, że panny młode muszą wszystkiego dopilnować same. To całkiem normalne, jednak może powodować, że zaczną się gubić w przygotowaniach i o czymś zapomną. Po to mamy wokół siebie życzliwe nam osoby, żeby nam pomogły. Rozmowami z zespołem może się zająć pan młody, wyborem ciast rodzice, a przebiegiem ceremonii ślubnej świadkowie. Są to przecież osoby, którym ufamy. 

3. Wykonujcie regularne ćwiczenia

Nieustanne myślenie o ślubie może sprawić, że zaczniecie wariować. Dlatego warto postawić w ciągu dnia na czynności, dzięki którym oderwiecie umysł od natłoku obowiązków. Zmęczenie fizyczne może wam w tym pomóc. Skupicie się wówczas wyłącznie na ćwiczeniach, a potem będziecie zadowoleni, że wymarzona sylwetka na ślub jest coraz bliżej. 

4. Postawcie na jogę i medytację

Praktyki z dalekiego Wschodu zostały stworzone właśnie po to, żeby uspokoić nasz umysł i zrelaksować ciało. W stresujących momentach naszego życia warto się w nich sprawdzić. Zwłaszcza że joga odmładza i korzystnie wpływa na nasz wygląd, dzięki czemu będziecie wyglądać promiennie na ślubie. Medytacja natomiast poprawia łóżkowe doznania, więc oboje na tym skorzystacie. 

5. Rozmawiajcie ze sobą

Jeżeli decydujecie się na ślub, zakładamy, że potraficie się ze sobą komunikować i jesteście dla siebie wsparciem. Warto zatem prowadzić szczere rozmowy, w których jasno opowiecie sobie o swoich uczuciach związanych z ceremonią. Pamiętajcie też o jednym - nie na wszystko macie wpływ. Rzeczami, które od was nie zależą, nie warto się przejmować. 

Zobacz także:  Koniec z boho. W najbliższych sezonach ślubnych będą królowały te motywy

Stres przed ślubem - jak uspokoić się przed ceremonią?

Wszystkie powyższe techniki mogą mieć korzystny wpływ także na sam dzień ślubu. Gdy ze spokojem podejdziecie do przygotowań, wszystkiego dopilnujecie i nie będziecie musieli stresować się, że coś pójdzie nie tak. To jednak nie wszystko.

Nerwy pojawią się na pewno. Dojdą do nich emocje związane z tym, że poślubiacie miłość swojego życia. Dlatego warto też przed samą ceremonią zastosować kilka trików, dzięki którym nieco się uspokoicie. 

  1. Weźcie kilka głębokich wdechów i wydechów.
  2. Ustalcie plan działania na ten dzień i starajcie się skupiać na tym, co macie do wykonania krok po kroku.
  3. Nie wybiegajcie myślami do samej ceremonii - na to jeszcze przyjdzie czas.
  4. Pozwólcie sobie na niespodzianki. Wesele pełne jest zaskakujących momentów, które mogą dostarczyć wam wspomnień na całe życie. 
  5. Nie zajmujcie się już dekoracjami i innymi kwestiami organizacyjnymi. Od tego macie ludzi, którzy dopilnują, żeby wszystko było idealnie. 
  6. Pamiętajcie - co ma być, to będzie. Nawet gdy coś się nie uda, tylko wy wiecie, jak miało być naprawdę. 

Zobacz także:  Młodzi postanowili ogolić się na łyso podczas wesela. Przy tym nagraniu nie da się nie płakać