Zamknij

O tej rzeczy nie możesz zapomnieć przed ślubem. Jak przetrwać spowiedź przedślubną?

Anna Respondek
29.03.2018 21:49

Spowiedź przedślubna jest obowiązkowym punktem dla każdej pary młodej. Do sakramentu trzeba podejść dwukrotnie. Po każdej ze spowiedzi należy wziąć od spowiednika zaświadczenie o przystąpieniu do spowiedzi przedślubnej, które ostatecznie należy złożyć w parafii, w której odbędzie się uroczystość. 

Para młoda przed ołtarzem
fot. Shutterstock

Każda para młoda przed ślubem kościelnym i ślubem konkordatowym  musi przystąpić do spowiedzi przedślubnej, która jest warunkiem dopuszczenia do sakramentu małżeństwa. Aby dopełnić formalności, do spowiedzi należy podejść dwukrotnie i po każdym razie od spowiednika należy otrzymać odpowiednie zaświadczenie. Na temat spowiedzi przedślubnej krąży wiele mitów. A jak wygląda to w rzeczywistości?

Zobacz także: Jak zaskoczyć żonę lub męża na pierwszą rocznicę ślubu? Te prezenty będą idealnym pomysłem

Kiedy przystąpić do spowiedzi przedślubnej?

Narzeczeni najczęściej zastanawiają się nad tym, kiedy należy przystąpić do spowiedzi przedślubnej. Po pierwsze do spowiedzi należy podejść dwukrotnie. Pierwszy raz następuje tuż po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych. Te wygłoszone mogą być nawet dwa tygodnie przed ślubem. Warto jednak ten punkt na naszym planie odhaczyć nieco wcześniej, aby później nie zabrakło czasu. Do drugiej spowiedzi przedślubnej przystępuje się na dzień lub dwa przed ślubem, aby móc zachować do samej uroczystości "stan łaski uświęcającej". Po każdej spowiedzi przedślubnej ksiądz podpisuje stosowne zaświadczenie, które mówi o tym, że para młoda oczyściła sumienie.

Spowiedź przedślubna - grzechy

Zastanawiacie się nad tym od jakich grzechów zacząć i jak wyspowiadać się z seksu przedmałżeńskiego i wspólnego mieszkania przed ślubem? Oczywiście tych dwóch kwestii nie wolno pominąć, ponieważ według wiary chrześcijańskiej są grzechami ciężkimi. W odpowiednim przygotowaniu listy grzechów pomoże rachunek sumienia, dzięki któremu będziemy mogli sami przed sobą przyznać się do nieodpowiednich zachowań. 

Spowiedź przedślubna - rachunek sumienia

Każdą spowiedź przedślubną powinien poprzedzić rachunek sumienia, do którego narzeczeni powinni się przyłożyć. W tym wypadku patrzymy nie tylko na okres od ostatniej spowiedzi, ale na całe swoje życie. Jeśli nie wiemy od czego zacząć, może w tym pomóc 5 pytań:

  • czy minione spowiedzi były szczere i dobre,
  • ile grzechów ciężkich popełniliśmy i w jakich okolicznościach,
  • czy żałujemy grzechów i chcemy się poprawić,
  • czy jestem uczciwa/uczciwy wobec wybranki/wybranka serca,
  • czy pomogłam/łem jej/jemu w zachowaniu czystości przedślubnej.

Przed rachunkiem sumienia można również odmówić modlitwę pomocniczą:

"Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic ukrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechu i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnił do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Najświętsza Panno, Ucieczko grzeszników, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga i najlepszego mego Ojca."

Zobacz także: Jak podziękować rodzicom podczas wesela? Te pomysły was zachwycą

Spowiedź przedślubna - formułka i warunki dobrej spowiedzi

Aby spowiedź była dobra, warto zapoznać się z warunkami spowiedzi, które zapewnią nam najlepsze oczyszczenie sumienia. Oto najważniejsze punkty:

  • rachunek sumienia,       
  • żal za grzechy,
  • mocne postanowienie poprawy,
  • spowiedź szczera,
  • zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Jeśli chodzi o formułę spowiedzi przedślubnej, nie jest ona bardzo skomplikowana. W wielu punktach zupełnie nie różni się od wzoru zwykłej spowiedzi. Oto schemat sakramentu:

Uklęknij i pozdrów Księdza słowami:

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"

Następnie przeżegnaj się:

"W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen."

Ksiądz uczyni nad tobą znak krzyża, mówiąc:

„Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.”

Odpowiedz:

"Amen"

Przedstaw się:

"Jestem kawalerem/panną,"

Ostatni raz spowiadałem się….

Rozgrzeszenie otrzymałem/nie otrzymałem

Pokutę odprawiłem/nie odprawiłem

W tym miejscu koniecznie należy powiadomić księdza, że jest to spowiedź przedślubna, ponieważ spowiednik musi podpisać odpowiednie zaświadczenie. 

Na ostatniej spowiedzi zapomniałem wyznać, że… (jeśli zapomniałeś o wyznaniu ciężkiego grzechu)…. 

Od ostatniej spowiedzi obraziłem Pana Boga następującymi grzechami (wymieniasz grzechy).

Wyznanie grzechów zakończ słowami:

"Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę. Proszę Boga o przebaczenie, a Ciebie, ojcze, o naukę i zbawienną pokutę."

Ksiądz może dokonać następującego pouczenia:

"Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego."

Odpowiedz:

"Amen."

Następnie ksiądz może dodać:

"Wysławiajmy Pana, bo jest dobry."

Odpowiedz:

"Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki."

Ksiądz odpowiada:

"Idź w pokoju."

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

 

Zobacz także najpiękniejsze fryzury na ślub:

Autor: Anna Respondek