Zamknij

Jak zaplanować ślub w plenerze? O tych formalnościach musisz pamiętać

Anna Respondek
11.04.2018 13:48

Ślub w plenerze to marzenie niejednej młodej pary. Niestety z organizacją uroczystości kościelnej czy urzędowej wiąże się wiele formalności oraz dodatkowe koszty. O czym należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ślub w plenerze? 

Para młoda przed ołtarzem
fot. Shutterstock

Coraz więcej par w Polsce decyduje się na ślub w plenerze. Nie zawsze jednak narzeczeni zdają sobie sprawę z ogromu formalności i kosztów, które związane są z organizacją uroczystości poza murami Urzędu Stanu Cywilnego czy kościoła. O czym zatem należy pamiętam i wiedzieć, zanim ostatecznie zdecydujemy się na ślub w plenerze? Zdecydowanie łatwiej będzie zorganizować ślub cywilny w plenerze niż ślub kościelny. Ze względu na zapis istniejący w kodeksie prawa kanonicznego, uzyskania zezwolenia od biskupa nie jest łatwe i wymaga wielu zabiegów. Od czego zatem zacząć przygotowania do ślubu w plenerze?

Zobacz także: Dlaczego narzeczeni boją się spisać "protokół przedmałżeński". Zobacz, na co musisz się przygotować

Ślub cywilny w plenerze

W przypadku ślubu cywilnego uzyskanie zgody na organizację uroczystości na łonie natury jest znacznie łatwiejsze. W 2015 roku wprowadzono pewne zmiany, dzięki którym urzędnicy mogli na tego typu prośby spojrzeć łaskawszym okiem. Kwestię ślubu cywilnego w plenerze reguluje "Prawo o aktach stanu cywilnego". 

Do 2015 roku można było zorganizować ślub cywilny poza murami Urzędu Stanu Cywilnego, jednak dotyczyło to ściśle określonych sytuacji, w których jedno z narzeczonych nie mogło stawić się na miejscu na przykład ze względu na chorobę czy pobyt w szpitalu. Zdarzały się sytuacje, w których urzędnicy przymykali oko na przepisy, jednak mimo wszystko o zgodę trzeba było starać się znacznie dłużej. 

Dzięki nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 roku ślub cywilny może być obecnie zawierany w różnych miejscach, pod warunkiem, że nie zakłócają one powagi i dostojności ceremonii. Wymagane jest również zapewnienie bezpieczeństwa obecnym. 

5. Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. 
6. Jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia wymogów, o których mowa w ust. 5, kierownik urzędu stanu cywilnego pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu - można przeczytać w ustawie.

Ślub cywilny w plenerze - koszt

Aby zawrzeć ślub cywilny w plenerze, trzeba przygotować się na znacznie wyższe koszty związane ze zorganizowaniem uroczystości i formalnościami. Obecnie urzędowa opłata wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia, które w Polsce w 2017 roku wyniosło około 4271 złotych i 51 groszy. Zazwyczaj jednak USC za ślub w plenerze życzy sobie około 1000 złotych. W cenę wlicza się:

  • opłaty za insygnia z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP,
  • opłaty za paterę na obrączki oraz jej konserwację, 
  • opłaty za strój urzędniczki/urzędnika, który daje ślub oraz opłaty za akcesoria odzieżowe, fryzjera i konserwację odzieży,
  • ewentualne wynagrodzenia dla zastępcy kierownika USC,
  • koszty dojazdu na miejsce uroczystości.

Zobacz także: Rocznice ślubu: nazwy i znaczenie 10, 15, 25, 30 czy 45 rocznicy ślubu. Sprawdź!

Ślub kościelny w plenerze

Schody zaczynają się pojawiać w momencie, w którym chcemy postarać się o zezwolenie na ślub kościelny lub ślub konkordatowy w plenerze. Jak zapisane jest w kodeksie prawa kanonicznego, ślub kościelny nie może odbyć się w miejscu, które nie jest uświęcone. 

Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt. Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii). Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu - można przeczytać w kodeksie. 

Istnieje zapis o wyjątkowych okolicznościach, który pozostawia pewną furtkę, jednak wciąż bardzo rzadko zdarza się, aby udzielono zgody na ślub kościelny poza murami kościoła. Jeśli jednak chcemy podjąć ten heroiczny wysiłek, pierwsze kroki powinniśmy skierować do biskupa, któremu trzeba przedstawić konkretny powód, dla którego chcemy zmienić miejsce zawarcia ślubu kościelnego.

Rozpatrzenie prośby może potrwać nawet rok. Niestety nie ma gwarancji, że w ogóle otrzymamy odpowiedź. Dlatego, jeśli bardzo zależy wam na ślubie poza murami kościoła, dobrą opcją jest wybranie małej kapliczki, która znajduje się na przykład na polanie, w górach czy parku. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

 

Autor: Anna Respondek