Zamknij

Ślub kościelny w kilku krokach. Od czego zacząć i jakich dokumentów do ślubu potrzebujemy?

Anna Respondek
26.03.2018 22:51

Ślub kościelny niesie ze sobą wiele stresujących momentów, jednak nie musi być przerażającym wydarzeniem. Co należy zrobić na początku, aby o niczym nie zapomnieć? Przede wszystkim ważne są dokumenty, bez których ceremonia się nie odbędzie. 

Ślub kościelny
fot. Shutterstock

Ślub kościelny to wyjątkowe wydarzenie w życiu pary młodej i ich rodzin. Narzeczeni decydują się na złożenie przysięgi przed Bogiem, który ma pobłogosławić ich związek. Aby odpowiednio przygotować ceremonię, należy skupić się na formalnościach i rozpocząć załatwianie ich odpowiednio wcześniej. Każdy z narzeczonych musi zgromadzić potrzebne dokumenty i dostarczyć je do kancelarii parafialnej. Do młodej pary należy również decyzja na temat tego, czy ślub będzie konkordatowy czy osobno odbędzie się ślub cywilny i ślub kościelny. Kiedy zatem należy rozpocząć przygotowania, aby zdążyć na czas bez stresu? 

Zobacz także: Te ślubne życzenia trafią do serca każdej pary młodej. Zainspiruj się

Ślub kościelny bez cywilnego

Nie można wziąć ślubu kościelnego bez ślubu cywilnego. Ślub kościelny nie jest ważny dla państwa i nie zapewnia małżonkom wielu praw ustanowionych między innymi w Kodeksie rodzinnym czy cywilnym. Z tego właśnie względu wymagany jest ślub cywilny, dzięki któremu możemy między innymi dowiedzieć się o stanie zdrowia małżonka, czy dziedziczyć po nim majątek. 

Młode pary mają do wyboru kilka opcji. Można zorganizować dwie uroczystości, ślub cywilny i kościelny osobno, w różnych terminach lub w tym samym dniu w różnych godzinach. Wygodniejszą opcją jest ślub konkordatowy, dzięki któremu nasze małżeństwo zostaje uznanie nie tylko przez kościół, ale także przez państwo. Ta możliwość w Polsce pojawiła się dopiero w 1988 roku i od tamtego czasu uznawana jest nie tylko za akt prawny, ale także ceremonię kościelną. 

Dokumenty do ślubu kościelnego

Aby zawrzeć sakrament małżeństwa należy dopilnować kilku formalności, bez których nie uda nam się przebrnąć przez biurokratyczną maszynę.

I etap - kancelaria parafialna

Po pierwsze minimalnie trzy miesiące wcześniej należy udać się do kancelarii parafialnej, gdzie zostanie spisany protokół przedślubny. Aby mogło do tego dojść musicie mieć ze sobą następujące dokumenty:

 • świadectwo bierzmowania,
 • metrykę chrztu,
 • dowód osobisty.

Po sporządzeniu protokołu należy udać się do parafii i zapłacić "co łaska" za zapowiedzi, które wygłaszane są przed dwie kolejne niedziele. Po "spadnięciu z ambony" otrzymacie dokument potwierdzający wygłoszenie zapowiedzi, który należy zanieść do kancelarii parafialnej. 

II etap - Urząd Stanu Cywilnego

Drugim etapem załatwiania dokumentów do ślubu kościelnego jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie również należy pojawić się około trzy miesiące przed ślubem. Koniecznie należy ze sobą wziąć:

 • dowód osobyisty,
 • skrócony odpis aktu urodzenia,
 • wdowiec/wdowa przynosi ze sobą akt zgonu współmałżonka.

Urząd stanu cywilnego wyda oświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Dokument ten należy dostarczyć do kancelarii parafialnej. 

III etap - Akt ślubu

Na tydzień przed ślubem należy po raz kolejny pojawić się w kancelarii parafialnej. Ponieważ wymagana jest wtedy obecność świadków, można zrobić to również w tuż przed ślubem. W tym dniu należy mieć ze sobą następujący komplet dokumentów:

 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie ukończenia nauk przedmałżeńskich,
 • potwierdzenie odbycia spotkań w poradni rodzinnej, 
 • potwierdzenie wygłoszenia "zapowiedzi",
 • świadkowie muszą mieć jedynie dowody osobiste.

Nie należy również zapominać o spowiedzi przedmałżeńskiej, do której należy przystąpić dwukrotnie. Drugi raz tuż przed nadchodzącą ceremonią. Po każdej z nich dostaniecie podpis księdza, który udzielił wam sakramentu. 

Ślub kościelny - cena

Oficjalnie nie ma ustalonej ceny za ślub kościelny i przyjęło się, że para młoda płaci "co łaska". Co jakiś czas dochodzi jednak do kontrowersyjnych sytuacji, kiedy to ksiądz wymaga od narzeczonych konkretnej, dość dużej stawki. Zazwyczaj takie zachowanie nagłaśniane jest przez media.

Jak wygląda to w rzeczywistości? Jeśli chodzi o zapowiedzi, stawka waha się od 50 do nawet 200 złotych. Cena samej ceremonii jest zazwyczaj znacznie wyższa i może wynieść nawet kilkaset złotych, w zależności od regionu Polski i księdza, który jest proboszczem parafii, płaci się od 200 do nawet 1200 złotych

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

 

Autor: Anna Respondek