Zamknij

Bezpieczny ślub i wesele w dobie koronawirusa. Na to powinniście zwrócić uwagę

24.05.2021 15:23
Bezpieczne wesele 2021 w dobie koronawirusa - na co zwrócić uwagę?
fot. Shutterstock

Śluby i wesela znów się odbywają. Od 29 maja pary młode mogą organizować przyjęcia w restauracjach. Jak zadbać podczas nich o bezpieczeństwo swoich gości?

Od połowy maja mogą odbywać się skromne uroczystości weselne. Już 29 maja branża ma jednak ulec jeszcze większemu odmrażaniu. Właśnie od tego momentu wesela na 50 osób będą mogły odbywać się wewnątrz restauracji. Oczywiście jest to świetna wiadomość dla par młodych, które czekają na swój wymarzony dzień, a nawet przekładały ceremonię z wcześniejszych miesięcy. Każda z nich powinna jednak zadbać o bezpieczeństwo swoich gości i o to, żeby czuli się komfortowo przez całą noc. Zobaczcie, jak zorganizować bezpieczne wesele w dobie koronawirusa. 

Zobacz także: Limity osób na weselach 2021. Co z zaszczepionymi i jak mogą wyglądać przyjęcia?

Ślub i wesele 2021: bezpieczne przyjęcie w dobie koronawirusa

Oczywiście głównym buforem bezpieczeństwa gości weselnych powinny być szczepionki. Ostatnio mogą je przyjąć nawet szesnasto- i siedemnastolatkowie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę różne opcje - nie wszyscy zapewne zaszczepią się do waszego wesela. 

Niezależnie od tego, czy wasi goście przyjmą dwie dawki szczepionki, czy nie, musicie zadbać o to, żeby każdy z nich czuł się na waszym przyjęciu bezpiecznie i komfortowo. A możecie to zrobić dzięki naprawdę prostym krokom. 

1. Mydło i płyny do dezynfekcji dostępne dla gości

O to powinni zadbać właściciele sali, na której organizujecie wesele. Warto jednak, żebyście, biorąc pod uwagę dobro waszych gości, przypominali obsłudze o uzupełnianie płynów do dezynfekcji i mydeł w łazience. Może się zdarzyć bowiem tak, że w pewnym momencie tych środków zabraknie i ktoś poczuje się zakłopotany. Dobrym pomysłem jest umieszczenie także płynów dezynfekujących w tzw. koszykach ratunkowych w damskiej i męskiej toalecie. 

2. Większy odstęp między stołami

O to także powinni zadbać właściciele sali weselnej. Dystans to podstawa, jeżeli chcemy zapewnić bezpieczeństwo gościom. Oczywiście osoby z jednej rodziny lub bliscy znajomi i tak zapewne będą siedzieć na weselu blisko siebie. Postarajcie się jednak porozsadzać zgromadzonych tak, żeby nie musieli znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie osób, których nie znają. To już zależy od was, bowiem to właśnie młoda para zazwyczaj przygotowuje rozsadzenie gości weselnych. 

Zobacz także: Dekoracje na ślub i wesele 2021. TOP 4 najmodniejsze inspiracje na każdą ceremonię

3. Strefa odpoczynku na wolnym powietrzu

Medycy rekomendują, żeby jak najwięcej uroczystości tego typu odbywało się na świeżym powietrzu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe ze względu na ograniczenia sal weselnych. Niemal w każdym miejscu tego typu znajduje się jednak przestrzeń, gdzie można zorganizować strefę odpoczynku na świeżym powietrzu. Dzięki temu ci goście, którzy poczują się niekomfortowo na sali, będą mogli spędzić miło czas na zewnątrz, co sprawdzi się przede wszystkim latem. 

4. Życzenia w formie księgi gości

Składanie życzeń jest bardzo miłym momentem podczas wesela. Obecnie trzeba jednak bardzo na to uważać, bowiem w ten sposób najłatwiej o przeniesienie wirusa. Dlatego zamiast tradycyjnego składania życzeń, możecie poprosić zebranych np. o wpisanie się do księgi gości. Jeżeli natomiast będziecie zaszczepieni i nie boicie się bliskiego kontaktu z gośćmi, zawsze możecie im pozostawić taką opcję. Na pewno znajdą się osoby, które chętnie z niej skorzystają. 

5. Dostosujcie zabawy dla gości weselnych

W polskiej tradycji na weselu nie może zabraknąć zabaw i oczepin. Warto jednak i tu zadbać o bezpieczeństwo zebranych. Poproście orkiestrę, żeby zrezygnowała z tradycyjnych "pociągów" i "lambad". Nie są wskazane też zabawy, podczas których goście będą mieli zbyt bliski kontakt. Postawcie raczej na takie, podczas których mogą zachować odległość lub wziąć w nich udział ze swoimi partnerami. 

Warto też pomyśleć o samych oczepinach. Dobrą opcją może być np. odcinanie wstążek przez pannę młodą zamiast tradycyjnego rzucania bukietem. W przypadku panów też mamy alternatywę - można przygotować pudełka dla każdego z kawalerów. Ich jedynym zadaniem będzie wylosowanie ich, a następnie otworzenie. Tylko jeden z nich znajdzie w swoim pudełku muchę. 

Zobacz także: Te suknie ślubne będą najmodniejsze w 2021 roku. Która skradnie twoje serce?

Te suknie ślubne gwiazd cieszą się największą popularnością! Przyszłe panny młode też chcą mieć takie.