Zamknij

Ślub humanistyczny jest coraz popularniejszy w Polsce! Czym różni się od klasycznego?

04.03.2020
Aktualizacja: 04.03.2020 12:24

Ślub humanistyczny to idealna opcja dla tych, którzy chcą przysięgać sobie bez zobowiązań. Na czym polega, jak się do niego przygotować i ile kosztuje? 

Para młoda całuje się po ślubie w plenerze
fot. Shutterstock

Ślub to wyjątkowy moment dla każdej pary młodej. Przysięgamy sobie tego dnia miłość i wierność do końca życia. Ukochana osoba natomiast powinna być dla nas wtedy najważniejsza. Wielu ludzi nie wyobraża sobie tego dnia bez przysięgi w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Jest jednak również alternatywa dla tradycyjnych form ślubu. Okazuje się, że coraz popularniejszy w naszym kraju jest ślub humanistyczny, który co prawda nie ma mocy prawnej, ale jest wyjątkową uroczystością, dopasowaną w stu procentach do pary młodej. Czym tak naprawdę jest ślub humanistyczny, jak się do niego przygotować i ile kosztuje?

Zobacz także: Ślub jednostronny – jak zorganizować taką uroczystość?

Ślub humanistyczny – co to takiego?

Największą popularnością w Polsce obecnie cieszy się ślub konkordatowy. Jest to wygodna opcja dla każdej pary młodej, która chce połączyć tradycję z praktycznymi, urzędowymi sprawami.

Są też jednak takie momenty, gdy para młoda decyduje się na ślub w plenerze. Wówczas w grę wchodzi ślub cywilny, ale nie tylko! Taka opcja może być brana pod uwagę właśnie w przypadku ślubu humanistycznego. Na czym on polega?

Ślub humanistyczny coraz częściej jest praktykowany przez pary młode na całym świecie. Nie ma ograniczeń co do wierzeń przyszłych małżonków, a także pozwala na złożenie przysięgi ukochanej osobie, niezależnie od płci, czy miejsca ceremonii. Jak to w ogóle możliwe?

Otóż ślub humanistyczny jest to spersonalizowana ceremonia, która opiera się na scenariuszu. Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa „human”, czyli „człowiek. Sednem całej ceremonii jest przysięga nie przed księdzem, czy urzędnikiem, a drugim człowiekiem. Co ciekawe, nie ma ona charakteru prawnego, w związku z czym oficjalnie nie jesteście małżeństwem. W związku z tym nie jest także uregulowany prawnie, w związku z czym tego typu ślub mogą wziąć nawet osoby tej samej płci.

Zobacz także: Ślub kościelny w kilku krokach. Od czego zacząć i jakich dokumentów do ślubu potrzebujemy?

Ślubu humanistycznego udziela tzw. mistrz ceremonii, którym może być nawet osoba z waszej rodziny, jeżeli tylko wcześniej zarejestruje się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta. Tego typu uroczystość nie ma też żadnych reguł. Oparta jest na stworzonym przez młodych i celebranta scenariuszu, a przysięgi są oczywiście wymyślone przez parę młodą.

Ślub humanistyczny – jak przygotować?

Ślub humanistyczny nie ogranicza was właściwie w żaden sposób. Pierwsza rzecz, jaką powinniście załatwić, przygotowując się do takiej ceremonii, jest wybór jej miejsca. Tu nie ogranicza was właściwie nic. Może być to ślub na szczycie góry, nad bałtycka plażą, w egzotycznej części świata, a nawet podczas lotu balonem.

Ślub humanistyczny ma odzwierciedlać wasze charaktery oraz pasje. Udzielić wam go może bliska wam osoba, np. ktoś z rodzeństwa. Musicie pamiętać jednak o tym, żeby zarejestrowała się ona wcześniej w Towarzystwie Humanistycznym. I jest to właściwie jedyna kwestia organizacyjna w przypadku tego typu uroczystości.

Zobacz także: Przysięga małżeńska – poznaj pełny tekst

Sama ceremonia może przebiegać dokładnie tak jak sobie wymarzyliście. Jeżeli macie ochotę wspólnie odśpiewać jakiś utwór, nie ma żadnego problemu. Odpalanie świec, zimnych ogni, a także wszelkiego rodzaju rytuały także wchodzą w grę. Wszystko zależy od waszej kreatywności. Chodzi po prostu o to, żeby ten wyjątkowy moment wyrażał uczucie, jakie jest między wami, a także wasze osobowości.

Ślub humanistyczny – cena

Cena ślubu humanistycznego waha się w granicach 600-1000 złotych. Jest to średni koszt, który uwzględnia konsultację z celebrantem, jego obecność na ceremonii, a także stworzenie jej scenariusza. Wszystko zależy jeszcze od tego, jakie miejsce wybierzecie na uroczystość. Jeżeli zdecydujecie się na wyjazd za granicę koszty oczywiście będą wyższe, w przeciwieństwie do ceremonii pośrodku lasu.

Zobacz także: Koszt wesela a ustalanie budżetu, czyli na co trzeba przeznaczyć najwięcej pieniędzy

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Sprawdź, która będzie dla ciebie idealna!

loader
Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: