Zamknij

Czy opłaca się brać ślub cywilny? Zobacz na jakie koszty musisz się przygotować

Anna Respondek
05.04.2018 14:15

Ślub cywilny jest alternatywą dla wszystkich osób, które nie wyznają wiary chrześcijańskiej lub wciąż zastanawiają się nad tym, czy chcą brać ślub kościelny. Ile kosztuje ślub cywilny? To jedno z najczęściej zadawanych pytań, na które postaramy się odpowiedzieć. 

Para młoda
fot. Fotolia

Ślub cywilny to ceremonia zawarcia związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Od tego momentu dwoje ludzi w obliczu prawa zyskuje nowe obowiązki i przywileje. Ile kosztuje ślub cywilny? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez wiele młodych par. Aby otrzymać ślub należy spełnić odpowiednie warunki i złożyć właściwe dokumenty. Za każdy z nich należy zapłacić. Inne koszty poniesiemy za ślub cywilny w urzędzie, inne za ślub cywilny w plenerze. Do całości dojdą jeszcze koszty wesela. Co jest zatem potrzebne do ślubu cywilnego i jaki jest jego koszt? 

Zobacz także: Co należy zawrzeć w zaproszeniu ślubnym? Zobacz nasze propozycje

Ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego

Z zawarciem związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego wiążą się pewne opłaty, bez których nie może dojść do ślubu. Oczywiście koszty ślubu cywilnego są znacznie mniejsze niż koszty ślubu kościelnego lub konkordatowego. Ile wyniosą nas opłaty urzędowe za ślub cywilny

 • opłata skarbowa za akt małżeństwa - około 85 złotych, 
 • opłata za dokument dotyczący braku przeciwwskazań, takich jak poprzednie małżeństwo, czy zgon poprzedniego małżonka - około 20 złotych, 
 • opłata za dokument poświadczający możliwość wyjścia za mąż poza granicami kraju - około 40 złotych, 
 • opłata za przyspieszenie terminy ślubu cywilnego - około 40 złotych. 

Jeśli chcemy, aby podczas uroczystości grała muzyka, w zależności od urzędu stanu cywilnego możemy za tę przyjemność zapłacić od 50 do 150 złotych. 

Zobacz także: Rocznice ślubu: nazwy i znaczenie 10, 15, 25, 30, 40 i innych rocznic ślubu. Sprawdź!

Ślub cywilny w plenerze - koszty

Od niedawna Urzędy Stanu Cywilnego wydały zgodę na ślub cywilny w plenerze. Wiele par marzy o tym, aby sakramentalne "tak" powiedzieć sobie na łonie natury, albo w miejscu, które dla ich związku ma szczególne znaczenie. Niestety spełnienie marzeń kosztuje znacznie więcej niż standardowy ślub cywilny w urzędzie. 

Według ustaleń prawnych zapisanych w odpowiedniej ustawie, ślub cywilny w plenerze nie może kosztować więcej niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. Zazwyczaj USC życzy sobie za możliwość wzięcia ślubu w nietypowym miejscu 1000 złotych. Skąd aż tak duży koszt? Wlicza się w niego: zakup kompletnego stroju dla kierownika USC, akcesoria odzieżowe, usługa fryzjerska, konserwacja odzieży, nabycie insygniów z wizerunkiem orła dla godła RP, patery na obrączki, koszt dojazdu na miejsce ślubu i wynagrodzenie dla zastępcy USC. 

Organizacja ślubu cywilnego w plenerze wiążę się jednak z wieloma innymi kosztami. Na przykład:

 • zakup lub wypożyczenie mebli,
 • stół dla urzędnika,
 • dekoracje, 
 • oprawa muzyczna, 
 • oświetlenie, 
 • zadaszenie w razie zmiany pogody.

Ślub cywilny za granicą - koszty

A co ze ślubem cywilnym poza granicami kraju? To już zdecydowanie wykracza poza opcję plenerową. Również w tym wypadku musimy przygotować się na dodatkowe koszty. Oczywiście oprócz dojazdu w wymarzone miejsce i zabrania ze sobą gości, dochodzą pewne opłaty urzędowe

W przypadku ślubu cywilnego poza granicami kraju musimy przygotować się na tak zwaną opłatę konsularną, ponieważ to konsul danego kraju będzie udzielał ślubu. Na terenie Unii Europejskiej kwota ta wynosi 500 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki ponad 2100 złotych

Jeśli chcemy, aby ślub cywilny odbył się poza granicami Unii Europejskiej, kwota za udzielenie go może się różnic w zależności od kraju. Aby dowiedzieć się ile dokładnie zapłacimy, należy skontaktować się z sekretariatem danego konsulatu. Ich listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Do opłaty za sam ślub dochodzą również opłaty za stosowne dokumenty:

 • zaświadczenie o zdolności zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju - około 35 złotych, 
 • tłumaczenie zaświadczenia w Wydziale Konsularnym - około 40 złotych. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

 

Autor: Anna Respondek