Zamknij

Jak powiadomić gości o nowej dacie ślubu? Save the date to coraz powszechniejsze zawiadomienia o ślubie!

23.10.2020
Aktualizacja: 23.10.2020 15:32

Jak powiadomić gości o nowej dacie ślubu? Save the date to eleganckie zawiadomienia o ślubie, które mogą nawet pełnić funkcję zaproszeń ślubnych!

Dekoracje ślubne - tabliczka z napisem "save the date" oraz gipsówka
fot. Shutterstock

Save the date w wolnym tłumaczeniu oznacza zapisanie daty, a w ślubnej wersji nie jest niczym innym niż zawiadomienie o ślubie. Wielu z was zapewne zastanawia się, w jakim celu wysyłać tego typu zawiadomienia o ślubie, skoro są zaproszenia ślubne. Coraz więcej par młodych, zwłaszcza w dobie panującego koronawirusa, zauważa, że ta forma informowania o dacie ślubu jest elegancka, a jednocześnie coraz powszechniejsza. Dlaczego w ogóle wysyła się zawiadomienia o ślubie, jak powinny wyglądać i kiedy należy je rozesłać? Podpowiadamy!

Zobacz także: Najpiękniejsze sale weselne w Polsce. Te miejsca robią wrażenie!

Save the date - czym są zawiadomienia o ślubie?

Save the date od dawna było obecne w trendach ślubnych, jednak teraz zrobiła się na nie moda. Na czym polega i skąd jego rosnąca popularność.

W save the date chodzi o to, żeby zawiadomić ludzi o ślubie, na który planujemy ich zaprosić. Może przybierać różne formy, niekoniecznie papeteryjne, choć właśnie ta opcja jest najpopularniejsza. O save the date zrobiło się głośno w dużej mierze przez pandemię koronawirusa, w której to pary młode masowo zaczęły przekładać swoje śluby i wesela. Jest to bowiem najlepszy sposób na poinformowanie gości o zmianie daty ślubu.

Jeżeli nie chcecie wydawać pieniędzy na drukowane save the date, równie dobrze możecie zdecydować się na inną formę zawiadomienia o ślubie. Można je bowiem wysyłać także drogą elektroniczną, mianowicie w formie maila lub MMS-a. Idea save the date po prostu polega na tym, żeby goście mogli zapisać sobie waszą najważniejszą datę w kalendarzu.

Zobacz także: Skrzynka na koperty na wesele. Dlaczego warto postawić na ten praktyczny ślubny dodatek?

Save the date - kiedy rozsyłać zawiadomienia o ślubie?

Według tradycji save the date powinno rozsyłać się przed oficjalnymi zaproszeniami. Zazwyczaj robi się to od razu wtedy, gdy ustalamy datę ślubu i mamy już listę gości. Wówczas rozsyłamy save the date, a dopiero znacznie później rozwozimy oficjalne zaproszenia na ślub i wesele. Zazwyczaj save the date to pojedyncze kartki, jednak zbliżone wyglądem do późniejszych zaproszeń.

Coraz częściej jednak zdarza się tak, że save the date zaczynają zastępować zaproszenia. Nie jest to może złota zasada savoire vivre, ale to praktyczna opcja dla wszystkich tych, którzy przekładają ślub i wesele w związku z koronawirusem. Tego typu par jest niestety sporo, a rozwożenie kolejnych zaproszeń może być utrudnione – po pierwsze finansowo, a po drugie przez ograniczenia związane z pandemią i dystans społeczny.

Zobacz także: Zaproszenia na ślub – kiedy wysłać, w jakiej formie, jakie informacje zawrzeć?

Save the date - wzory zawiadomień o ślubie

Jeżeli zatem jesteście zdecydowani na wysyłanie zawiadomień o ślubie, jeszcze raz pamiętajcie, że save the date może mieć różne formy. Być może wystarczy, że zadzwonicie do swoich gości i poprosicie o zakodowanie daty waszego ślubu. Możecie też przygotowane komputerowo grafiki wysłać MMS-ami, mailami lub przy pomocy Messengera.

Jeżeli jednak decydujecie się na klasyczne save the date, czyli nazwijmy to „mini zaproszenia”, warto zastanowić się, jaki będzie motyw przewodni waszego wesela, do którego zapewne będziecie dopasowywać późniejsze zaproszenia. Dobrze by było, żeby zawiadomienia ślubne były spójne z tymi zaproszeniami, a tym bardziej motywem przewodnim waszej uroczystości.

Zobacz także: Ładne czcionki do zaproszeń ślubnych. TOP 10 inspiracji

Jeżeli zatem decydujecie się na wesele w stylu rustykalnym, marmurkowe powiadomienia ze złotymi literami nie będą zapewne pasować. Te bardziej sprawdzą się w stylu glamour. W tym pierwszym postawcie raczej na coś ekologicznego, np. z dodatkiem listków, suchych kwiatów lub… koronki!

A co jeżeli planujecie wesele w stylu industrialnym? Tu macie pełne pole do popisu! Możecie połączyć różne style i stworzyć coś naprawdę oryginalnego. Ważne, żeby było nowocześnie i rzucało się w oczy.

Poniżej przedstawiamy wam TOP 10 wzorów na save the date. Czy któryś z nich wpadnie w oko właśnie wam?

Zobacz także: Nazwy rocznic ślubu mogą być zaskakujące. Które z nich są najważniejsze?

loader

Te suknie ślubne gwiazd cieszą się największą popularnością! Przyszłe panny młode też chcą mieć takie.