Zamknij

Warunki ugody rozwodowej Diany i Karola. 3 kwestie były wyjątkowo kontrowersyjne

08.09.2021 09:20
Rozwód Diany i Karola: tak wyglądała ich ugoda rozwodowa
fot. REPORTERS/REPORTER/East News

Tym rozwodem w latach 90. żyli wszyscy. Księżna Diana i książę Karol rozstali się na oczach mediów, ale zanim do tego doszło, musieli podpisać ugodę.

Zanim doszło do rozwodu Diany i Karola, para książęca przez 4 lata pozostawała w separacji. Ostatecznie jednak nie udało się uratować ich małżeństwa, przez co postanowili przypieczętować swoje rozstanie. W związku z wieloma prawami i obowiązkami, jakie pełnili jako książę i księżna Walii, a także kwestiami związanymi z dziećmi, nie obyło się bez oficjalnej ugody rozwodowej. Okazuje się, że przede wszystkim musieli zawrzeć w niej trzy sprawy. Jak wyglądał ten dokument? Przekonajcie się sami.

Zobacz także: To był przełomowy moment w związku Diany i Karola. Wtedy podjęli decyzję o rozwodzie

Rozwód Diany i Karola: tak wyglądała ich ugoda rozwodowa

Umowa, którą Karol i Diana podpisali w związku z rozwodem, dotyczyła przede wszystkim ich życia po rozstaniu. Zawarte zostały w niej trzy bardzo ważne rzeczy.

Przede wszystkim Karolowi zależało na tym, żeby Diana utraciła prawa do tytułu. Od momentu rozwodu nikt nie mógł jej nazywać "Jej Królewską Wysokością". Elżbieta II, biorąc pod uwagę sympatię, jaką Brytyjczycy darzyli Dianę, a także to, że była matką następcy tronu, pozostawiła jej tytuł księżnej Walii. 

To jednak nie wszystko. Ugoda ustanawiała także kwestie mieszkaniowe. Diana otrzymała prawo do mieszkania po rozwodzie w Pałacu Kensington. To właśnie tam przeprowadziła się, gdy tylko zdecydowali z Karolem o rozstaniu. On natomiast pozostał w Highrove. 

Księżna dostała odszkodowanie pieniężne w wysokości 17-20 mln funtów. Otrzymała także prawa do opieki nad dziećmi, choć według zasad panujących na dworze to Karol powinien przejąć ją w całości. Książę nadal finansował utrzymanie rodziny, a Diana pełniła oficjalne funkcje jako księżna Walii. 

Zobacz także: Nie uwierzycie, kto wspierał Dianę podczas separacji z Karolem. To mogło go zaboleć

Rozwód Diany i Karola

Związek Diany i Karola od początku nie należał do udanych. Ostatecznie w 1992 roku, po wielu plotkach na temat ich relacji, Pałac Buckingham ogłosił separację pary książęcej.

Rozwód Diany i Karola odbył się dopiero 4 lata później. 28 sierpnia 1996 roku oficjalnie zakończyli swoje małżeństwo, a ugoda rozwodowa była dokumentem określającym ich dalsze prawa i obowiązki. 

Zobacz także: Małżeństwo Diany i Karola było z góry skazane na porażkę. Tak naprawdę nie chodziło o Kamilę