Zamknij

Rocznice ślubu mogą zaskoczyć nazwami. Które z nich są najważniejsze?

17.11.2020
Aktualizacja: 23.11.2020 15:58
Młoda para podczas sesji ślubnej w sukni ślubnej i garniturze
fot. Shutterstock

Każda rocznica ślubu powinna być tak wyjątkowa, jak samo wydarzenie. Dlaczego jedne są ważniejsze od innych? Dla wielu osób najważniejsza jest 10., 15., 25., 30. lub 40. rocznica ślubu. A co powinniśmy robić w pozostałe? 

Czy każda rocznica ślubu jest tak samo ważna? I skąd wzięły się ich zaskakujące nazwy. Choć to kobiety częściej pamiętają o rocznicach ślubu, to jednak data ta wbrew pozorom jest równie ważna dla mężczyzn. Pierwsza rocznica ślubu, kiedy wspomnienia z wesela są jeszcze bardzo żywe, najczęściej obchodzona jest w sposób huczny i uroczysty. A co z 10. rocznicą, 15. lub 25.? Zobacz, która rocznica ślubu jest według małżonków najważniejsza i dlaczego nazwy rocznic ślubu są czasem tak skomplikowane. 

Zobacz także:  Te kolory będą królowały na ślubach i weselach w 2021 roku. TOP 6 najmodniejszych

  1. Nazwy rocznic ślubu
  2. Które rocznice ślubu się obchodzi?
  3. Najważniejsze rocznice ślubu
  4. Znaczenie nazw rocznic ślubu
  5. Życzenia na rocznicę ślubu

Rocznice ślubu - nazwy rocznic ślubu

Zacznijmy od najważniejszej, a jednocześnie najciekawszej rzeczy, czyli tego, jak nazywają się poszczególne rocznice ślubu. To bowiem najczęściej szukana przez was fraza. Niektóre z nich mają naprawdę fascynujące nazwy! 

Zobacz także: Grawer na obrączkach będzie symbolem waszej wiecznej miłości. 10 propozycji tekstów

Które rocznice ślubu się obchodzi?

Gdy ktoś zapyta nas, które rocznice ślubu tak naprawdę należy obchodzić, odpowiemy - każdą! To miły zwyczaj, który pozwala wam pielęgnować uczucie i jednocześnie sprawia, że przypominacie sobie piękne chwile związane ze ślubem.

Nie da się ukryć jednak, że im dłużej jesteśmy małżeństwem, tym trudniej znaleźć czas na świętowanie każdego roku. Bardzo mało par pozwala sobie na tak częste obchody. Tym bardziej zalecamy huczne świętowanie tych okrągłych rocznic ślubu. Poniżej przedstawiamy, które rocznice ślubu są najważniejsze. O nich nie powinniście zapominać!

Zobacz także: Jak powiadomić gości o nowej dacie ślubu? Save the date to coraz powszechniejsze zawiadomienie o ślubie! 

Najważniejsze rocznice ślubu

Choć wszystkie rocznice ślubu powinny być tak samo ważne, to jednak dla wielu osób w szczególności kilka z nich ma w sercu wyjątkowe miejsce. Które rocznice obchodzimy najczęściej i najhuczniej? Oczywiście dla większości małżonków najważniejsza jest pierwsza rocznica ślubu, która ma przypominać nie tylko o ślubie, ale także pokazywać, że po wszystkich trudach i znojach, dopasowywaniu się do siebie i czasem delikatnych tarciach, udało się i miłość zwyciężyła. 

Z czasem jednak większość małżeństw podchodzi do sprawy nieco inaczej i zaczynają się dla nich liczyć przede wszystkim wspólnie spędzone lata. Dlatego coraz częściej zdarza się tak, że druga czy siódma rocznica ślubu schodzi na dalszy tor, jednak nigdy nie zapominamy o 10. rocznicy ślubu, 15., 25., 40. i oczywiście 50.

Zobacz także:  Pierwszy taniec to wyjątkowy moment na każdym weselu. Co warto o nim wiedzieć? 

Znaczenie nazw rocznic ślubu

Dlaczego pierwsza rocznica ślubu nazywana jest jedynie papierową, skoro dla wielu osób ma najważniejsze znaczenie? Patrząc na listę nazw rocznic ślubu, można odnieść wrażenie, że ktoś, kto ją wymyślił, podpowiadał mężom, jaki  prezent na rocznicę ślubu powinna dostać ich idealna żona. Nazwy te zostały nadane dopiero w 1922 roku przez Emily Post, amerykańską autorkę specjalizującą się w etykiecie. Kobieta wymyśliła pierwsze osiem nazw dla 1., 5., 10., 15., 20., 25., 50. i 75. rocznicy. Kolejne nazwy 15 lat później określił związek Jubilerów Amerykańskich. 

Dlaczego im dłuższy staż związku, tym szlachetniejsza nazwa rocznicy ślubu została nadana? Jak tłumaczą specjaliści, ma to obrazować miłość i uczucie, które staje się w relacji coraz mocniejsze. Dlatego właśnie pierwsza rocznica nazywana jest papierową, ponieważ jest to powszechny materiał, który niestety jednak łatwo poddaje się obróbce i bardzo szybko może się popsuć. Prawdziwie drogocenne nazwy pojawiają się dopiero w okolicach 60. rocznicy ślubu i chodzi oczywiście o związek z diamentami. Tak długi staż małżeński ma oznaczać, że zakochani stają się wzorem i skarbnicą wiedzy. 

Zobacz także: Ładne czcionki do zaproszeń ślubnych. TOP 10 inspiracji

Życzenia na rocznicę ślubu

Nazwy rocznic ślubu w bardzo łatwy sposób mogą podpowiedzieć nam, jaki prezent będzie idealny dla ukochanej lub ukochanego. Jednak coraz więcej osób ma problem z tym, jak wyrazić swoje uczucia i jak złożyć piękne życzenia na rocznicę ślubu. Jeśli ty również szukasz idealnych słów, dzięki którym pokażesz swoje zaangażowanie, sięgnij po polską i zagraniczną poezję. Konstanty Ildefons Gałczyński, Bolesław Leśmian, Oscar Wilde. To autorzy, którzy bardzo chętnie pisali o małżeństwie i towarzyszących mu uczuciach. 

Zobacz także:  Skrzynka na koperty na wesele. Dlaczego warto postawić na ten praktyczny ślubny dodatek? 

Te suknie ślubne gwiazd cieszą się największą popularnością! Przyszłe panny młode też chcą mieć takie.