Zamknij

Przysięga małżeńska - poznaj pełny tekst

Martyna Wojciechowska
20.03.2018 14:36

Zanim nastąpi wymiana obrączek podczas ceremonii zaślubin, para młoda zobowiązana jest złożyć przysięgę małżeńską. Poznaj jej treść zanim staniesz na ślubnym kobiercu. Przygotuj się do tej chwili, aby nie zaliczyć wpadki w trakcie ślubu.

przysięga małżeńska
fot. Shutterstock

Ślub to wyjątkowy czas w naszym życiu. Aby stał się najpiękniejszą chwilą naszego życia, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Niezależnie czy będzie to uroczystość kościelna czy odprawiana w urzędzie stanu cywilnego, warto wcześniej zaznajomić się z treścią przysięgi małżeńskiej. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych nerwów, poczujesz się pewniejsza siebie. W ramach przygotowań zobacz najmodniejsze sukienki na ślub cywilny.

Zobacz także: Panna młoda chce iść do ślubu w sukni babci z 1949 roku. Wystarczyło kilka poprawek i efekt zniewalający. Rodzina nie kryła wzruszenia

Przysięga małżeńska - ślub kościelny

Przysięga małżeńska jest najważniejszym momentem w trakcie ceremonii zaślubin w kościele. Polega na tym, że para młoda powtarza słowa wypowiedziane przez księdza. Oboje ślubują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Warto zaznaczyć, że jako pierwszy przysięgę składa pan młody:

Ja ... (imię pana młodego) biorę Ciebie ... (imię panny młodej) za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie te same słowa powtarza panna młoda, a później następuje wymiana obrączek. W jej trakcie państwo młodzi zaczynają powtarzać za księdzem:

...(imię panny młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Od tego momentu para staje się pełnoprawnym małżeństwem. Jeśli śnił ci się ślub, sprawdź, co ten sen może oznaczać.

Przysięga małżeńska - ślub cywilny

Ślub cywilny rządzi się swoimi prawami. Przysięga wypowiadana przed urzędnikiem w Urzędzie Stanu Cywilnego brzmi zupełnie inaczej, ale jej wartość jest taka sama jak znaczenie przysięgi małżeńskiej składanej przez parę młodą podczas ceremonii zaślubin w kościele. Pan i panna młoda, powtarzając słowa urzędnika, ślubując sobie oddanie i miłość. Kolejność jest taka sama jak w przypadku ślubu kościelnego - zaczyna pan młody, a potem te same słowa wypowiada panna młoda:

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (...imię panny młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Po przysiędze para młoda przekazuje sobie obrączki. Dodajmy, że wiele małżeństw po latach decyduje się na odnowienie przysięgi. Są też i takie przypadki, w których państwo młodzi biorą ślub cywilny oraz kościelny. 

Zobacz także: Przyszłe panny młode oszalały na punkcie sukni ślubnej Any z "Nowego oblicza Greya". Chcą ją wszyscy

Autor: Martyna Wojciechowska