Zamknij

Dlaczego boimy się ślubnych przesądów? Te są przerażające!

Anna Respondek
29.03.2018 13:36

Wiele przesądów ślubnych znanych jest od lat. Część z nich śmieszy, a część potrafi poważnie przestraszyć. Dlaczego boimy się przesądów ślubnych i które z nich są najpopularniejsze? Zobacz, co powinnaś wiedzieć na ten temat. 

Para młoda
fot. Shutterstock

Przesądy ślubne, czyli inaczej zabobony, to wierzenia, które pochodzą między innymi z czasów słowiańskich i w większości nie mają nic wspólnego z religią chrześcijańską. Dużo mówi się na temat przesądów ślubnych, które mogą wpłynąć na szczęście przyszłej pary młodej. Część z przesądów jest zabawna, a część może prawdziwie przerazić. Najczęściej szukamy przesądów ślubnych dotyczących sukni ślubnej, welonu, obrączek czy buntów. Są również takie, które dotyczą pierścionka zaręczynowego. Choć ślub kościelny powinien być pozbawiony takich wierzeń, wiele par młodych przestrzega zabobonów. 

Zobacz także: Te prezenty dla gości weselnych spodobają się każdemu. Nietypowe propozycje

Często zadajemy sobie pytanie, czy w zabobonach istnieje choć ziarno prawdy i dlaczego, choć staramy się logicznie myśleć, wywołują w nas poczucie strachu. Według specjalistów ma to związek z naszą podświadomością i wyciąganiem na światło dzienne najczęstszych ludzkich obaw. Które przesądy ślubne są najstraszniejsze, a które bawią? 

Przesądy ślubne - buty i suknia

Przesądy ślubne dotyczą niemalże każdej kwestii związanej z uroczystością i weselem. Zacznijmy więc od sukni ślubnej i butów. Po pierwsze panna młoda nie powinna sama szyć swojej sukni ślubnej, dodatkowo przed ślubem może ją zakładać tylko podczas przymiarek, ponieważ częstsze ubieranie się w nią może przynieść pecha. Dodatkowo dwie siostry nie powinny iść do ślubu w tej samej sukni ślubnej, ponieważ to sprowadzi na nie nieszczęście i szybko stracą mężów. 

Jeśli chodzi o buty ślubne, to zgodnie z przesądami but powinien być zabudowany, gdyż odkryte pale mogą przynieść niepowodzenie. Warto również obuwie na jakiś czas postawić na parapecie, tak aby szczęście miało szansę do nich wlecieć. 

Przesądy ślubne - miesiąc

Większość z nas słyszała o tym, że nie należy brać ślubu w miesiącach, które w nazwie nie mają litery "r". Unikać warto również takich dat jak: 1 kwietnia, czy miesięcy jak: listopad i maj. Ze ślubu powinno się również zrezygnować w trakcie adwentu i Wielkiego Postu. Według przesądu największe szczęście będą mieli ci, którzy wezmą ślub w Boże Narodzenie lub Wigilię.

Przesądy ślubne - welon

Welon to piękny dodatek do sukni, który w dawnych czasach miał zakrywać twarz niewiasty, zanim zostanie żoną. Obecnie istnieje kilka przesądów związanych z welonem, a jeden z nich mówi, że panna młoda nie powinna potknąć się o swój welon, ponieważ sprowadzi to nieszczęście. W trakcie uroczystości ważne jest również, aby to druhna poprawiała welon, ponieważ panna młoda nie powinna oglądać się za siebie. 

Przesądy ślubne - perły

Perły to piękny dodatek i wiele kobiet uwielbia tego rodzaju biżuterię. Niestety według przesądów panna młoda nie powinna mieć na sobie pereł w dzień ślubu, ponieważ to sprowadzi na nią łzy. Perły kojarzone są z nieszczęściem. 

Przesądy ślubne - kwiaty w bukiecie ślubnym

Panny młode często wyobrażają sobie swój wymarzony bukiet ślubny. Jednak również jego dotyczą pewne zabobony. Z jakich kwiatów należy zrezygnować? Bukietu nie powinny tworzyć kolczaste róże, jeśli już decydujemy się na te kwiaty, trzeba zadbać o to, aby kolce były usunięte. Należy również zwrócić uwagę na mowę kwiatów. W takim wypadku lepiej zrezygnować z bratków i krokusów, które symbolizują brak wiary w prawdziwość uczuć. 

Przesądy ślubne - świadkowie

Przesądy dotyczą również świadków. Oczywiście każdemu z nas zależy na tym, aby świadkowie, których wybierzemy, mogli z czystym sumieniem poświadczyć o naszym związku. Jednak według zabobonów świadkowie obwarowani są dodatkowymi warunkami. Przede wszystkim powinni być stanu wolnego, świadkowa nie powinna być w ciąży. Świadkami nie powinna zostać również para, ponieważ to mogłoby przynieść pecha ich związkowi. 

Przesądy ślubne - pierścionek zaręczynowy

Jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy, to powinien być zrobiony z jak najbardziej trwałego kruszcu. Właśnie dlatego stawia się przede wszystkim na metale szlachetne. Trwałość pierścionka, świadczy o trwałości związku. Nie wolno również wręczać pierścionków z perłą, bo jak wiadomo przynoszą one łzy i nieszczęście. Co jest bardzo ważne? Panna młoda w dniu ślubu nie powinna mieć na palcu żadnego innego pierścionka oprócz zaręczynowego. 

 

Autor: Anna Respondek