Zamknij

Pierwszy taniec to wyjątkowy moment na każdym weselu. Co warto o nim wiedzieć?

26.02.2020
Aktualizacja: 26.02.2020 11:35
Panna młoda w białej sukni i pan młody w garniturze tańczą pierwszy taniec
fot. Shutterstock

Pierwszy taniec to wyjątkowy moment na weselu, do którego pary młode bardzo długo się przygotowują. Oto najważniejsze informacje na jego temat!

Pierwszy taniec do wyjątkowy moment na każdym weselu. Zarówno dla gości, jak i dla pary młodej, która do tej chwili przygotowuje się już na wiele miesięcy przed ślubem. Jak się okazuje, jest kilka rzeczy, które musicie wiedzieć o pierwszym tańcu, zanim zaczniecie ćwiczyć go przez swoim weselem. Warto zdać sobie z tego sprawę, żeby wasz pierwszy taniec był wyjątkowy, piękny, a jednocześnie żeby na długo zapadł w pamięć waszych gości. W końcu właśnie tego byście chcieli, prawda?

Podpowiadamy wszystkie ważne elementy na temat pierwszego tańcu. Jaki taniec wybrać, jaką piosenkę i jak w ogóle zacząć się do niego przygotowywać?

Zobacz także: Szukasz butów na ślub? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Pierwszy taniec – jak powinien wyglądać?

Każda para młoda chce, żeby jej pierwszy taniec był wyjątkowy. Trudno się dziwić, ślub to jedyny taki dzień w życiu, gdy chcemy czuć się rewelacyjnie. A pierwszy taniec zawsze przyprawia stresu nowożeńcom. Jak zatem powinien wyglądać twój wyjątkowy pierwszy taniec, żeby nie dokładał ci problemów w tym i tak już niezwykle stresującym dniu?

Przede wszystkim weźcie pod uwagę to, jaki będzie temat przewodni waszego wesela. Jeżeli decydujecie się na wesele w stylu rustykalnym, delikatny walczyk do utworu wokalistki o delikatnym głosie sprawdzi się idealnie. Jeżeli styl vintage jest motywem przewodnim waszego wesela, nie zapominajcie o jakimś retro kawałku. Styl glamour natomiast wymaga nieco podniosłości, w związku z czym doskonale tu sprawdzą się utwory z repertuarów różnych, znanych diw, np. Whitney Houston.

Pamiętajcie jednak, że to przede wszystkim do was ma pasować ten utwór. Motyw przewodni motywem przewodnim, ale jeżeli na co dzień nie lubicie Eda Sheerana, nie bierzcie na siłę „Perfect” wyłącznie dlatego, że to modny na weselach kawałek. To wy macie się czuć dobrze w tym repertuarze! Dzięki temu właśnie będziecie czuć się komfortowo podczas pierwszego tańca.

Zobacz także: Top 10 – przegląd najpiękniejszych krótkich sukien ślubnych!

Pierwszy taniec – jaką piosenkę wybrać?

Gdy już wiesz, jaki masz motyw przewodni wesela, śmiało możesz decydować się na wybór konkretnej piosenki. To, na jaki utwór się zdecydujesz, jest oczywiście najważniejsze, bo to właśnie do niego będziesz potem dobierał kroki taneczne i to jak będzie wyglądać cała choreografia.

Możesz oczywiście sięgnąć po dowolną piosenkę z listy „na wesele”, które dostępne są w sieci. Pamiętaj jednak, że to oczywisty wybór, więc, jeżeli marzy ci się niepowtarzalny pierwszy taniec, lepiej sięgnij po coś oryginalnego. Może macie z ukochanym swoją piosenkę, która idealnie obrazuje wasz związek? A może jakieś wspólne zainteresowania, dzięki którym dobierzecie piosenkę idealną? Wszystko zależy od waszej wyobraźni i tego, w jakim repertuarze będziecie czuli się dobrze.

Jeżeli na co dzień słuchacie rocka, nie wybierajcie utworów klasycznych, bo to nie będzie z wami spójne. Pamiętajcie, że na weselu będą bliscy wam ludzie, którzy doskonale was znają. Na pewno bardziej spodoba im się wasz pierwszy taniec, jeżeli faktycznie będzie was odzwierciedlał, a nie będzie jedynie odtańczonym z przymusu „kiwaniem się” w rytm muzyki.

Pamiętajcie jednak o jednym! To ma być piosenka dla nowożeńców. Wiele par sięga po utwory, które opowiadają o nieszczęśliwej miłości. Wiesz, że „Every Breath You Take” Sting napisał podczas rozwodu z żoną? A „Miał być ślub” Brodki opowiada o niedoszłym ślubie! Koniecznie sprawdź tekst utworu i jego historię, zanim zdecydujesz się wybrać go na pierwszy taniec.

Zobacz także: 30 najpiękniejszych piosenek na pierwszy taniec – polskie i zagraniczne propozycje

Pierwszy taniec – kiedy zacząć naukę do pierwszego tańca?

Kiedy zacząć naukę pierwszego tańca? To pytanie zadają sobie chyba wszystkie pary młode. Nie ma oczywiście jednego określonego terminu, wszystko zależy od skomplikowania układu choreograficznego, jaki sobie wymyślicie oraz tego, czy uczycie się sami w domu, czy w studiu tańca.

Profesjonalne lekcje dla osoby, która nigdy nie tańczyła, to jakieś 8-12 lekcji. Na ich przeprowadzenie potrzebne są jakieś trzy miesiące. Do tego możesz doliczyć jakiś miesiąc na perfekcyjne doszlifowanie choreografii. Jeżeli natomiast sami przygotowujecie się do pierwszego tańca, najlepiej rozpocząć lekcje na pół roku wcześniej. Im więcej dacie sobie czasu, tym lepiej dla was i tym pewniejsi będziecie czuli się później na sali weselnej.

I tu pojawia się pytanie – czy profesjonalna nauka tańca jest potrzebna przed pierwszym tańcem? Na pewno wszystko zależy od pary młodej oraz ich wyboru, co do pierwszego tańca. Jeżeli waszym zamiarem jest zachwycenie wszystkim choreografią jak z „Tańca z gwiazdami”, dobrze by było wykupić kilka lekcji, nawet po to, żeby ktoś pokazał wam specjalne, zjawiskowe podnoszenia. Jeżeli natomiast chcecie pokazać w tym tańcu siebie, śmiało możecie przygotować się w domu.

Zobacz także: Obrączki wolframowe to ostatnio ślubny hit! Zobaczcie, jak wyglądają

Pierwszy taniec – na co zwrócić uwagę przy doborze choreografii?

Choreografię dobieracie biorąc pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim to, jaką muzykę wybraliście na pierwszy taniec. Jeżeli jest to utwór w takcie na 2/3 lub 3/4, śmiało możecie zatańczyć zjawiskowy walczyk. Jeżeli szybszy kawałek, postawcie na rock’n’rolla, którym na pewno podbijecie serca swoich gości.

Możecie także wzorować się na innych pierwszych tańcach lub… tańcach z programów tanecznych, klipów, czy filmów. Pamiętajcie, że jest to dla was sporą podporą. Przygotowanie pierwszego tańca wzorując się na gotowej charakteryzacji do danej piosenki będzie łatwiejsze i pewniejsze, niż budowanie własnej choreografii na początku. Zwłaszcza, jeżeli nie korzystacie z pomocy specjalistów.

Tu ważną rolę odgrywają lekcje tańca. Jeżeli chcecie odtańczyć piękny walczyk do wybranego przez siebie utworu, profesjonalista na pewno pomoże wam dobrać choreografię, dopasuje do tego odpowiednie podnoszenia itd. To dobra opcja dla tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tańcem. Jeżeli jednak macie na swój pierwszy taniec jakąś wizję, śmiało możecie pozwolić sobie na improwizację, w którą włożycie całe serce.

Zobacz także: Jak wybrać tort weselny? Na to koniecznie zwróć uwagę!

Pierwszy taniec – tych rzeczy nie rób pod żadnym pozorem!

Jest kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, zanim wybierzesz odpowiedni taniec. Inaczej po prostu możesz się niemile zaskoczyć na sali weselnej. Czego nie robić, żeby nie zaliczyć wpadki?

  • Nie zwrócenie uwagi na wielkość sali – jeżeli masz dużą salę weselną, duża choreografia, z wirowaniem po całej sali może mieć sens. W przypadku mniejszej sali musisz wziąć pod uwagę, że możesz nie mieć aż tyle miejsca na taniec, zwłaszcza, gdy dookoła staną goście, chcący podziwiać twój pierwszy taniec.
  • Nie wzięcie pod uwagę stroju – panna młoda zazwyczaj ma ogromną suknię. Może być ona dopasowana, wtedy łatwiej będzie zrobić podnoszenia. W przypadku, gdy jednak masz suknię rybkę, weź pod uwagę, że nie dasz rady zrobić dużych wykroków nogami. Jeżeli natomiast wybierasz księżniczkę, pamiętaj, że od partnera będzie cię dzielić jakaś przestrzeń, co może utrudniać różnego rodzaju figury.
  • Buty – również na nie musicie zwrócić uwagę. Szybki taniec mogą utrudnić obcasy, dlatego sięgaj po buty ślubne podczas ćwiczeń tańca. Również męskie buty mogą sprawić wam problem, bo może okazać się, że są zbyt śliskie lub wręcz przeciwnie. Dotyczy to zatem obu stron.
  • Długość pierwszego tańca – pamiętajcie, że to wasz wyjątkowy moment. Skrócenie go do minimum może sprawić, że później będziecie tego żałować. W zbyt długim tańcu natomiast możecie się mocno zmęczyć, nie wspominając już o gościach, którzy w pewnym momencie po prostu mogą poczuć znużenie.

Zobacz także: One będą twoim wsparciem podczas wesela! Jak wybrać druhny i jakie są ich obowiązki?

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Sprawdź, która będzie dla ciebie idealna!

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: