Zamknij

Kto wziął pierwszy rozwód w rodzinie królewskiej? To ona zmieniła podejście królowej

06.04.2021 12:08
Księżniczka Małgorzata, królowa Elżbieta, królowa Matka i księżna Diana z małym księciem Harrym
fot. ANWAR HUSSEIN/East News

Rozwód w rodzinie królewskiej dawniej był nie do pomyślenia. Wszystko zmieniło się w 1978 roku za sprawą siostry królowej Elżbiety.

Nie od dziś wiadomo, że rodzina królewska rządzi się swoimi prawami. Choć wydawać się może, że dziś jej członkowie pobierają się przede wszystkim z miłości, wciąż jest wiele wytycznych, które musi zaakceptować królowa. To właśnie ona daje przyzwolenie na śluby swoich najbliższych. Podobnie jest w przypadku rozwodów w rodzinie królewskiej, które na początku panowania Elżbiety II były nie do pomyślenia. Ostatecznie to siostra królowej zmieniła jej podejście do tego typu sytuacji. 

Zobacz także: Złamane serca w rodzinie królewskiej. Te związki były z góry skazane na porażkę

Pierwszy rozwód w rodzinie królewskiej. To zmieniło podejście królowej

Rodzina królewska to zamknięta struktura, w której wiele rzeczy zamiata się pod dywan. Wiemy o tym m.in. z opowieści księżnej Diany, a ostatnio również Meghan i Harry'ego. 

Z pewnością nie jest łatwo należeć do rodu Windsorów. Wielokrotnie przekonała się o tym siostra królowej Elżbiety, księżniczka Małgorzata. 

Najpierw monarchini sprzeciwiła się jej związkowi z pilotem Peterem Townsendem. Małgorzata musiała zrezygnować ze ślubu, ponieważ jej ukochany był rozwodnikiem.

Ostatecznie księżniczka poślubiła fotografa Antony'ego Armstrona-Jonesa. Ich małżeństwo było jednak dalekie od ideałów. W 1978 roku zakończyło się rozwodem, na który przyzwolenie musiała wydać królowa.

Elżbieta II postanowiła zadośćuczynić siostrze i zgodziła się na pierwszy rozwód w rodzinie królewskiej. Właśnie to sprawiło, że w późniejszych latach zaczęła inaczej patrzeć na rozpady małżeństw w rodzie Windsorów. Być może właśnie dlatego w latach 90. rozwód mogli wziąć Diana i Karol oraz Andrzej i Sara. 

Zobacz także: Największe skandale ślubne w rodzinie królewskiej. Niektóre z nich są naprawdę dziwne

Księżniczka Małgorzata i Antony Armstron-Jones w dniu ślubu
fot. Press Association/East News

Księżniczka Małgorzata - życie

Życie księżniczki Małgorzaty nie było usłane różami. Mówi się, że obok Diany to właśnie ona była najtragiczniejszą postacią w historii rodziny królewskiej. 

Małgorzata była imprezowiczką i wiele razy wywoływała skandale na dworze. Nieszczęśliwa miłość i rozwód bez wątpienia były największymi z nich. 

W przeciwieństwie do swojej siostry Małgorzata była bardzo chorowita, ale też miała nałogi. Jej największą słabością były papierosy. W 1985 roku księżniczka przeszła operację płuca. Na początku 2001 roku zdiagnozowano u niej udar mózgu. Zmarła w lutym 2002 roku.

Zobacz także: To najdziwniejsza tradycja ślubna w rodzinie królewskiej. Jest bardzo kontrowersyjna

Księżniczka Małgorzata
fot. Allstar Picture Library/Mary Evans Picture Library/East News

Śluby to wyjątkowy dzień, ale też taki przeżycie, że łatwo o wpadkę w czasie ceremonii. A te zdradzają się również gwiazdom. W tym przypadku wtopy zyskały miano skandali!