Zamknij

Pierścionek zaręczynowy królowej skrywa tajemnicę. Elżbieta II się z nim nie rozstaje

15.12.2020 10:13
Królowa Elżbieta z pierścionkiem zaręczynowym na palcu i chustką na głowie
fot. Andrew Parsons/REX Shutterstock/EAST NEWS

Królowa Elżbieta w 1946 roku przyjęła pierścionek zaręczynowy od księcia Filipa i do dziś się z nim nie rozstaje. Kryje się za nim wyjątkowy sekret.

Rodzina Windsorów znana jest ze swojego przywiązania do królewskich klejnotów. Nie od dziś wiadomo, że w skarbcu królowej skryte są różne błyskotki, a każda z nich posiada wyjątkową historię. Podobnie jest z pierścionkiem zaręczynowym królowej Elżbiety, który otrzymała w 1946 roku od księcia Filipa. Choć nie jest to klejnot, który przechodził w rodzinie królewskiej z pokolenia na pokolenie, kryje się za nim wyjątkowa historia, o której mało kto słyszał. Sprawia ona, że jest to pierścionek wyjątkowy i królowa do dziś się z nim nie rozstaje.

Zobacz także: W dniu ślubu królowej i Filipa zdarzył się wypadek. Elżbieta była załamana

Pierścionek zaręczynowy królowej Elżbiety skrywa tajemnicę

Zaręczyny królowej Elżbiety i księcia Filipa miały miejsce w sierpniu 1946 w posiadłości Windsorów w Balmoral.

Można stwierdzić, że pierścionek zaręczynowy, który Filip podarował swojej ukochanej, to rodowa pamiątka. Okazuje się bowiem, że brylanty o kwadratowym szlifie, które znajdują się na palcu królowej Elżbiety od lat, pochodzą z tiary matki Filipa.

Alicja Battenberg, czyli matka księcia Filipa, była księżną Grecji i Danii po tym, jak została żoną greckiego księcia Andrzeja. To właśnie ona była siostrą lorda Louisa Mountbattena, ukochanego wuja księcia Karola.

Brylanty, które znalazły się w pierścionku Elżbiety, wcześniej należały do niej. Okazuje się jednak, że była to wyjątkowa postać nie tylko w życiu Filipa, ale także królowej. Alicja Battenberg pochodziła bowiem z rodu Windsorów. Była prawnuczką królowej Wiktorii, a córką księcia Ludwika Battenberga i księżniczki Wiktorii Heskiej. 

Zobacz także:  Diana cierpiała podczas ślubu i to nie przez Karola. Nie uwierzycie, co się stało

Ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa

Po wyjątkowych zaręczynach nadszedł czas na ślub. Przyszła królowa poślubiła Filipa 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim. 

W 1952 roku Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii. Tym samym książę Filip został mężem monarchini, a dziś jest najdłużej sprawującą tę funkcję osobą w historii całej rodziny królewskiej.

Zobacz także: Ten element na ślubie miały królowa, Diana i Kate. To tradycja w rodzinie królewskiej

Niektóre śluby na świecie kosztowały zawrotne sumy. Wśród nich oczywiście królewskie śluby, ale nie tylko. Oto TOP 7 najkosztowniejszych ceremonii w historii.