Zamknij

Pierścionek zaręczynowy - jak go nosić przed ślubem i po ślubie? Te zasady są naprawdę proste

18.11.2019
Aktualizacja: 18.11.2019 11:01
Pierścionek zaręczynowy
fot. Shutterstock

Pierścionek zaręczynowy jest dla wielu kobiet niezwykle ważny. Nie rezygnują z jego noszenia nawet po ślubie. Ma dla nich znaczenie sentymentalne i jest symbolem miłości. Wiele kobiet nie wie, na jakim placu powinna nosić pierścionek przed ślubem, a na jakim po ślubie.

Wiele kobiet marzy o tym, by ich druga połówka zadeklarowała, że chce spędzić z nią resztę życia i wręczyła jej pierścionek zaręczynowy. Nosi się go przez czas przygotowań do ślubu, ale po ślubie wcale nie trzeba z niego rezygnować. Pojawia się problem - kobiety zadają sobie pytanie, na który palec powinna go przełożyć. Jest to naprawdę proste. 

Pierścionek zaręczynowy - jak go nosić po zaręczynach?

Wybór pierścionka zaręczynowego to niełatwe zadanie dla mężczyzny. Kobiety mają do niego bardzo emocjonalne podejście. Do tego idealny pierścionek powinien pasować na palec, odzwierciedlać charakter przyszłej panny młodej i trafiać w jej gust.

Pierścionek zaręczynowy powinien się znaleźć na palcu serdecznym prawej dłoni. To przyjęta tradycja. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to reguła, do której przystosowują się wszystkie kobiety. 

Przede wszystkim coraz więcej dziewczyn kieruje się wygodą. Niektóre z nich mają “ulubiony” palec, na którym pierścionek im nie przeszkadza i czują się z nim komfortowo. W przypadku, gdy pierścionek nieco nie pasuje rozmiarem, to kobiety wybierają palec, na którym leży idealnie. 

Zobacz także: Podwiązka ślubna - nieodłączny element kreacji panny młodej. Jak wybrać tą odpowiednią?

Pierścionek zaręczynowy - jak go nosić po ślubie?

W kwestii noszenia pierścionka zaręczynowego po ślubie nie ma jednego ustalonego schematu. Wiele kobiet nosi taki pierścionek na tym samym palcu, co pierścionek zaręczynowy. Biżuteria znajduje się zatem na palcu serdecznym prawej dłoni. Inne przekładają pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny lewej dłoni, tym samym robiąc miejsce dla obrączki na prawym serdecznym palcu

Warto wspomnieć jednak o tym, że dla wielu kobiet pierścionek zaręczynowy ma bardzo duże znaczenie sentymentalne i symboliczne, dlatego nie chcą go oddzielać od obrączki. Ważną kwestią jest jednak odpowiedni wybór biżuterii.

Jeśli planujesz nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu, to obrączka powinna być odpowiednio dobrana do pierścionka zaręczynowego. Mowa tutaj o wykonanym materiale (np. złocie), kształcie i kolorze. Warto zwrócić na to uwagę, dzięki temu uzyskamy piękny efekt i z pewnością będziemy chętnie nosić oba pierścionki. 

Pierścionek zaręczynowy - jak nosić go w dniu ślubu?

A co z pierścionkiem zaręczynowym w dniu ślubu? Przeważnie kobiety zakładają go na serdeczny palec prawej dłoni. Na tym samym palcu jej ukochany umieszcza obrączkę. 

Warto wspomnieć, że niektóre mężatki przekładają pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec lewej dłoni. Dzięki temu rozwiązaniu mogą wyeksponować oba pierścionki, które są jej symbolem miłości do ukochanego. 

Pierścionek zaręczynowy - co jeśli po jakimś czasie pierścionek przestaje pasować na naszą dłoń?

Pierścionek zaręczynowy wręczony przez ukochanego teoretycznie towarzyszy nam przez całe życie. Wiadomo, że z czasem zmienia się nasze ciało, w tym rozmiary palców. Większość rozmiarów pierścionków zaręczynowych można zmienić u jubilerów. Jednak niektóre mogą zostać w ten sposób naruszone - na przykład takie, których obrączka jest wyłożona kamieniami lub mają grawer.

Wtedy nie musisz rezygnować z noszenia pierścionka zaręczynowego. Wystarczy znaleźć jakąś alternatywę. Przede wszystkim - nikt nie powiedział, że pierścionek musi się koniecznie znajdować na palcu. Fajnym pomysłem jest zawieszenie pierścionka na łańcuszku. W ten sposób będziesz mogła go mieć zawsze przy sobie.

Zobacz także: Wianek ślubny zamiast welonu - o czym trzeba wiedzieć i jak go wybrać?

Bierzesz niedługo ślub? Sprawdź, jaka sukienka będzie do ciebie pasować!

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: