Zamknij

Pierścionek zaręczynowy Diany wzbudził kontrowersje. Jej wybór zirytował królową

20.11.2020 13:01

Pierścionek zaręczynowy Diany wywołał niemałe zamieszanie po oświadczynach Karola. Królowa nie była zadowolona z wyboru przyszłej synowej.

Księżna Diana z pierścionkiem zaręczynowym trzyma księcia Karola pod ramię
fot. Reginald Davis/Rex Features/East News

Księżna Diana lubiła być na bakier z zasadami, dzięki czemu przetarła nieco szlaki w rodzinie królewskiej swoim synom. Przez to jednak często nie dogadywała się z królową Elżbietą, która stoi na straży dworskiej etykiety. Okazuje się, że problemy między obiema paniami zaczęły się jeszcze przed ślubem Diany z księciem Karolem. To właśnie panna Spencer wybrała swój piękny pierścionek zaręczynowy z szafirem. Choć wygląda on jak królewski klejnot, w rzeczywistości wzbudził wiele kontrowersji. Królowa Elżbieta była zirytowana wyborem przyszłej synowej. 

Zobacz także: Diana przed ślubem musiała przejść test. To było jej "być, albo nie być" w roli księżnej

Pierścionek zaręczynowy Diany zirytował królową. Wzbudził kontrowersje

Diana jeszcze przed ślubem podpadła królowej. Poszło o pierścionek zaręczynowy, który podarował jej książę Karol. Okazuje się, że to właśnie swoim wyborem przyszła para młoda złamała wieloletnią tradycję królewską. 

Zaręczyny Diany i Karola odbyły się 6 lutego 1981 roku. Wtedy przyszła księżna pokazała światu swój zjawiskowy pierścionek.

12-karatowy cejloński szafir oraz 14 diamentów osadzonych w 18-karatowym białym złocie zrobiły wrażenie na wszystkich... poza królową Elżbietą. Monarchini oraz znawcy dworskiej etykiety byli oburzeni tym, jaką błyskotkę ma na palcu przyszła księżna. 

Pierścionek zaręczynowy księżnej Diany wzbudził kontrowersje przede wszystkim dlatego, że został wybrany przez nią! Do tej pory to mężczyźni w rodzinie królewskiej decydowali o tym, jaki klejnot otrzyma ich wybranka. Oliwy do ognia dolał fakt, że Diana swój pierścionek wybrała z... katalogu. Tym samym zerwała z kolejną królewską tradycją.

Przed zaręczynami Diany i Karola było wręcz nie do pomyślenia, że pierścionek zaręczynowy będzie pochodził z katalogu. Chodziło bowiem o to, żeby był unikatowy. Zazwyczaj tego typu biżuteria projektowana była na specjalne zamówienie przyszłego narzeczonego. 

Diana i Karol złamali zatem szereg zasad, a cała wina spadła oczywiście na wybrankę księcia. Była to też kość niezgody pomiędzy panną Spencer i królową Elżbietą. 

Zobacz także: Te ceremonie gwiazd wzbudziły kontrowersje. Oto największe skandale ślubne w historii! 

Reginald Davis/Rex Features/East News
loader

Księżna Diana była nie tylko ulubienicą poddanych i "królową ludzkich serc", ale też niekwestionowaną ikoną stylu, której stroje inspirują do dziś. Jakie stylizacje księżnej są najsłynniejsze i wciąż modne? Na pewno je kojarzycie!