Zamknij

Odnowienie przysięgi małżeńskiej. Jak wygląda?

16.02.2021
Aktualizacja: 16.02.2021 11:12

Odnowienie przysięgi małżeńskiej to doskonały pomysł na świętowanie okrągłej rocznicy ślubu. Wiele par z rozrzewnieniem wspomina swoje pierwsze złożone przysięgi i chętnie je powtarza. Co warto wiedzieć o odnowinach, czyli zwyczaju odnawiania przysięgi małżeńskiej?

Po co odnawia się przysięgę małżeńską?
fot. Shutterstock

Odnowienie przysięgi małżeńskiej nie jest polską tradycją - przywędrowało z krajów zachodnich. Z tego powodu bywa krytykowane, mimo to coraz więcej małżeństw decyduje się na odnowienie przysięgi. Ma ona już nawet swoją potoczną nazwę: odnowiny.

Zobacz także: Śnił ci się ślub? Poznaj symbolikę tego snu!

Odnowienie przysięgi małżeńskiej - dlaczego się je organizuje?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej wiąże się często z ważnym momentem w małżeństwie. W ten sposób wiele małżeństw chce uczcić lub też przypomnieć chwilę wstąpienia na wspólną życiową ścieżkę, czyli moment złożenia pierwszej przysięgi małżeńskiej.

Z jakiej okazji małżeństwa odnawiają przysięgę małżeńską?

  • Jubileusz małżeństwa

Przyjęło się, że małżeństwa przechodzą kilka ważnych jubileuszy. Są to rocznice ślubu określane jako kryształowe (15 lat po ślubie), srebrne (25 lat po ślubie), rubinowe (40 lat po ślubie) oraz złote gody (50 lat po ślubie).

Małżeństwa z kilkuletnim stażem rzadko decydują się na odnowiny.

  • Zakończenie kryzysu

Małżeństwa muszą mierzyć się z wieloma problemami i kryzysami. Nie każdemu się to udaje, ale te, które je przetrwają, często naznaczone są dawnymi urazami i krzywdami. Odnowienie przysięgi małżeńskiej stanowi sposób na zamknięcie starych rozdziałów, pewnego rodzaju przebaczenie lub podziękowanie ze przetrwanie wielu burzliwych momentów we dwoje. Małżonkowie dają sobie również wtedy kolejną szansę.

  • Wyprawienie drugiego, lepszego wesela

Różne okoliczności popychają młodych ludzi do zawarcia małżeństwa w pośpiechu bądź pojawiają się ograniczenia, które zmuszają ich do rezygnacji z wymarzonego ślubu. Odnowienie przysięgi małżeńskiej to okazja, by powtórzyć ślub i wesele w takiej formie, która przyniesie obojgu szczęście i satysfakcję.

  • Odnowienie przysięgi małżeńskiej wśród bliskich

Złożenie przysięgi małżeńskiej jest wzruszającą chwilą. Małżeństwa często chcą, by przy ponownym złożeniu przysięgi obecne były ich dzieci, zwłaszcza gdy są już one dorosłe. Taka ceremonia umacnia obraz małżeństwa jako trwałego, silnego i pełnego uczuć.

  • Wzmocnienie lub ponowne wzniecenie uczuć między małżonkami

Po latach we dwójkę spędzonych na obowiązkach i szarej codzienności, łatwo jest zapomnieć o tym, dlaczego wzięło się ślub. Ponowne stanięcie przed ołtarzem ożywia wspomnienia, pozwala ujrzeć żonę lub męża w innej, niecodziennej sytuacji. Ceremonia odnowienia przysięgi może utwierdzić małżonków w przekonaniu, że poślubili odpowiednią osobę i nadal mogą się nią cieszyć. I wówczas ponownie złożyć śluby.

  • Podziękowanie. Sposób przełamania monotonii. By powiedzieć “tak”

Czasem powodem, dla którego organizuje się odnowienie przysięgi małżeńskiej, jest to, że pary chcą tym gestem oficjalnie podziękować sobie za wspólne lata - minione i nadchodzące. Czasem po prostu mają ochotę na coś nowego, by przełamać rutynę. Jest to też zwykła chęć powiedzenia sobie “tak”.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej ma uroczysty charakter. Wywołuje wiele emocji - uniesienie, czułość i szczęście. Dla wielu małżeństw jest niezwykłym przeżyciem. Pobierając się wiele lat wcześniej, trudno jest sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać przyszłość. Tymczasem świętując okrągłą rocznicę, warto cieszyć się ze wszystkich lat spędzonych razem. Odnowienie przysięgi małżeńskiej jest wyrazem gotowości na kolejne wspólne lata razem.

Zobacz także: Czwarta rocznica ślubu wciąż może być wyjątkowa. Idealne prezenty i życzenia

Jak wygląda odnowienie przysięgi małżeńskiej?

Przebieg uroczystości odnowienia przysięgi małżeńskiej różni się w zależności od miejsca, gdzie jest ona przeprowadzana.

Podobnie jak tradycyjny ślub odnowienie przysięgi małżeńskiej może być zorganizowane w kościele, w urzędzie stanu cywilnego oraz w innym, jakimkolwiek wybranym miejscu. Decyzja zależy wyłącznie do małżonków. Ze względu jednak na długą polską tradycję związaną z udzielaniem ślubu w kościele, właśnie to miejsce jest najczęściej wybierane.

Jak wygląda odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele, urzędzie stanu cywilnego lub innym miejscu?

Zobacz także: Te prezenty na rocznicę ślubu to prawdziwy hit. Zachwycą kobiety i mężczyzn

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele

Kościół oferuje kilka opcji odnowienia przysięgi małżeńskiej.

  • Grupowe msze kościelne

Popularne są grupowe msze kościelne, w trakcie których kilka lub nawet kilkanaście par w trakcie liturgii odnawia przysięgi małżeńskie. Często msze z odnowieniem przysięgi małżeńskiej organizowane są w niedzielę Świętej Rodziny. Wypada ona w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu.

  • Msze indywidualne

Jeśli małżonkom zależy na bardziej kameralnym gronie i większej intymności, możliwe jest zorganizowanie mszy indywidualnej. Wówczas ksiądz wybiera odpowiedni termin, przeprowadza specjalnie dobraną liturgię oraz odprawia modlitwy w intencji małżonków.

Czy odnowienie przysięgi małżeńskiej oraz zorganizowana w jej intencji msza są kosztowne? To zależy od parafii. Za indywidualną mszę można spodziewać się kosztów od 100 zł do 250 zł. Msze grupowe to często datek w wysokości od 50 zł do 150 zł.

Zobacz także: Czas na złote gody! Spraw, aby 50 rocznica ślubu była wyjątkowa

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w urzędzie stanu cywilnego

Jest to odnowienie ślubów w formie świeckiej z wykluczeniem obrzędów religijnych. Nie każdy urząd przeprowadza odnowienie ślubów małżeńskich, dlatego warto zorientować się, czy Urząd Stan Cywilnego danego miasta udostępnia taką opcję.

Niektóre urzędy zgadzają się na organizację takiej uroczystości jedynie z okazji 50-lecia ślubów, czyli złotych godów. Wówczas ceremonia przeprowadzana jest bezpłatnie. Koszt odnowienia przysięgi małżeńskiej dla par z innym stażem wynosi między 30 a 70 zł.

Odnowienie ślubów małżeńskich w urzędzie jest bardzo zbliżone do tradycyjnych ślubów.

Zobacz także: Śmieszne życzenia na rocznicę ślubu. Zaskocz nimi swoich znajomych!

Odnowienie przysięgi małżeńskiej na wesoło

Jest również trzecia opcja odnowienia przysięgi małżeńskiej, która pozbawiona jest obecności urzędnika lub osoby duchownej. Można zorganizować ją w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Niestety wydarzenie nie ma mocy prawnej, a bardziej wymiar symboliczny i pozwala na pełną dowolność.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej może być zorganizowane w domu, w ogrodzie, w wynajętym lokalu, a nawet i na wakacjach. W tym wypadku nie ma ograniczeń, konwencja zależy wyłącznie od małżonków. Wiele małżeństw decyduje się na przyjęcia, w trakcie których zaprasza całą rodzinę i bliskich, by wspólnie cieszyć się tym wyjątkowym dniem.

Takie ceremonie mają najmniej formalny charakter. Dzięki temu przysięga może mieć różne formy - może być poważnie i podniośle, ale również zabawnie i na wesoło. Najważniejsze jest to, by małżeństwo przeżyło ten dzień tak, jak sobie wymarzyło. To jest ich dzień i powinien przebiegać tak, jak sobie tego życzą.

Zobacz także: Mężczyźni po ślubie żyją dłużej. Niestety z kobietami jest znacznie gorzej

Odnowienie przysięgi małżeńskiej - tekst

Podczas odnowienia przysięgi małżeńskiej nie ma konieczności posługiwania się klasycznymi słowami przysięgi. Mogą być napisane przez samych małżonków, którzy mają okazję dodać coś od siebie. Od serca lub na wesoło. Za słowa przysięgi małżeńskiej służą często wiersze lub fragmenty innych utworów literackich.

Zaleca się jednak pewną powściągliwość w układaniu słów przysięgi wypowiadanej w kościele. Zbyt rubaszne, wesołe wersy mogą wprawić w osłupienie i konsternację i nie zawsze przystoją randze miejsca.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na organizacji ślubu i wesela? TOP 5 pomysłów

Czy należy zorganizować przyjęcie z okazji odnowienia przysięgi małżeńskiej?

W tym wypadku odpowiedź brzmi: zależy od małżonków. Odnowienie ślubów małżeńskich to niezwykła okazja, w której małżeństwa mogą sobie pozwolić na naprawdę dużą swobodę w podejmowaniu decyzji, czyli nieco inaczej niż przy pierwszych zaślubinach, które organizuje się zgodnie z daną konwencją.

Dla wielu jednak wyprawienie hucznego lub skromnego przyjęcia to okazja do świętowania z bliskimi i dzielenia się radością. Warto na takie okazje zaprosić fotografa, który uwieczni wyjątkowe chwile. Zdjęcie małżonków trzymających swoje zdjęcie ślubne sprzed lat będzie piękną pamiątką na lata.

Są też małżeństwa, które ponad wszystko cenią sobie własną intymność i odnowienie przysięgi małżeńskiej świętują we własnym, dwuosobowym towarzystwie.

Zobacz także: Co oznacza sen o pannie młodej? Poznaj różne interpretacje!

Co założyć na odnowienie przysięgi małżeńskiej?

Tradycyjny ślub wymaga od panny młodej założenia białej sukni ślubnej, a od pana młodego - garnituru. Z kolei do odnowienia przysięgi małżeńskiej nie jest wymagany żaden konwencjonalny strój.

Strój należy oczywiście dostosować do rodzaju uroczystości. W kościele bądź urzędzie warto postawić na klasykę i elegancję.

Jest to również okazja, by móc założyć coś, o czym małżonkowie zawsze marzyli. Żona może pozwolić sobie na sukienkę w ulubionym kolorze, na który nie mogła pozwolić sobie w trakcie ślubu.