Zamknij

Obrączki ślubne tytanowe. Alternatywa dla złota i platyny

27.05.2020
Aktualizacja: 27.05.2020 10:36
Obrączki ślubne tytanowe. Alternatywa dla złota i platyny
fot. Shutterstock

Obrączki ślubne tytanowe przyciągają wzrok, bo są wyjątkowo oryginalne i efektowne. To jednak tylko dwie z wielu ich zalet. Są wytrzymałe, lekkie, odporne i hipoalergiczne, dlatego są godne naszej uwagi i warto rozważyć ich wybór!

Tytan w branży (nie tylko) jubilerskiej

Tytan to materiał, który charakteryzuje się wyjątkową trwałością, wytrzymałością i lekkością. Cechy te sprawiają, że wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu, jak również do produkcji zegarków czy opraw okularów.

Od niedawna, dzięki rozwojowi technologii umożliwiających precyzyjną obróbkę, cieszy się ogromną popularnością również w jubilerstwie, zarówno do tworzenia kolczyków i bransoletek, jak i obrączek ślubnych.

Obrączki tytanowe najczęściej mają srebrno-szary kolor, ale często poddaje się je pozłacaniu lub anodyzowaniu w celu uzyskania innej barwy. Szczególną popularnością cieszą się obrączki tytanowe czarne, niezwykle eleganckie i stanowiące doskonałą alternatywę dla złota czy srebra.

Obrączki tytanowe w połączeniu ze szlachetnymi metalami i kamieniami

Jedną z niezaprzeczalnych zalet obrączek tytanowych ślubnych jest fakt, iż są one hipoalergiczne (obojętne dla ludzkiego organizmu), co może mieć znaczenie zwłaszcza dla osób uczulonych na złoto i srebro.

Alternatywą są tu również obrączki z platyny lub palladu, jednak są one stosunkowo drogie. W tworzeniu obrączek tytanowych często wykorzystuje się łączenia z innymi materiałami, takimi jak złoto i srebro, jak również z kamieniami szlachetnymi, jak diamenty.

Zobacz także: Grawer na obrączkach będzie symbolem waszej wiecznej miłości. 10 propozycji tekstów

Czy obrączki tytanowe są lepszą alternatywą niż złote i platynowe?

Nie da się ukryć, że choć tradycja wybierania złotych obrączek ślubnych wciąż pozostaje silna, to obrączki tytanowe zyskują coraz większą popularność, a za ich wyborem przemawiają przede wszystkim ich:

  • Lekkość,
  • Hipoalergiczność,
  • Wytrzymałość,
  • Odporność na rdzę,
  • Trwałość.

W przypadku obrączek ślubnych nie bez znaczenia jest też ich wizualny aspekt. Tytan to materiał, który nadaje im oryginalnego i nowoczesnego charakteru.

Lekkie i hipoalergiczne – obrączki tytanowe do zadań specjalnych

Osoby, które nie są przyzwyczajone do noszenia biżuterii (lub też po prostu tego nie lubią), będą cenić tytanowe obrączki za ich lekkość i wygodę.

Co więcej, obecnie coraz więcej osób uskarża się na występowanie reakcji alergicznych na złoto lub (rzadziej) srebro. Tytan jest metalem obojętnym w kontakcie ze skórą, dlatego też nie powoduje uczuleń ani alergii.

Obrączki tytanowe – wytrzymałe, trwałe i odporne na rdzę

Mimo swojej lekkości, tytan to materiał bardzo wytrzymały i nie bez powodu wykorzystuje się go w budowie samolotów, promów kosmicznych czy też instrumentów medycznych.

Obrączki tytanowe są niezwykle odporne na odkształcenia, uszkodzenia i ścieranie. Będzie to miało znaczenie zwłaszcza w przypadku osób pracujących fizycznie.

Co więcej, tytan jest również odporny na działanie wody, także słonej. Codzienne użytkowanie obrączek tytanowych, nawet z narażeniem na uszkodzenia i ścieranie, nie powoduje więc uszkodzeń na ich powierzchni.

Zobacz także: Obrączki wolframowe to ostatnio ślubny hit! Zobaczcie, jak wyglądają

Kształty i rozmiary obrączek tytanowych

Dzięki rozwojowi nowych technologii w jubilerstwie obrączki tytanowe można znaleźć w różnych kształtach i profilach, a także o wielu typach powierzchni i o dowolnych szerokościach.

Obrączki z tytanu mogą więc mieć płaski, lekko zaokrąglony lub półokrągły profil. Standardowo mają one powierzchnię matową, ale sklepy jubilerskie oferują modele z różnymi powierzchniami.

Na tytanowych obrączkach można także wykonywać grawery.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat obrączek tytanowych?

Wydawać by się mogło, że obrączki tytanowe mają same zalety. Tak oczywiście jednak nie jest. Trudno jest zmienić rozmiar takich obrączek i chociaż niektórzy jubilerzy podejmują się tego zadania, to zawsze zaznaczają, że zmiana ta jest obarczona ryzykiem zniszczenia obrączek.

Trzeba również pamiętać, że tytan nie jest metalem szlachetnym i jego wartość nie zyskuje z biegiem lat na wartości. Jego wartość jest wyłącznie symboliczna.

Dla kogo obrączki tytanowe?

Tytanowe obrączki są niezwykle oryginalne i pozwalają na uzyskanie efektownych powierzchni i kolorów. Docenią je więc zwłaszcza młode pary szukające niestandardowych rozwiązań.

To także obrączki idealne dla osób, u których występują reakcje alergiczne na inne metale. Trudno sobie wyobrazić lepsze obrączki ślubne dla małżonków, w których pracy istnieje ciągła możliwość ich uszkodzenia czy przetarcia. Tytan jest na nie bardzo odporny.