Zamknij

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? A co po ślubie? 

18.03.2021
Aktualizacja: 18.03.2021 21:52
Na którym palcu nosimy pierścionek zaręczynowy?
fot. Shutterstock

Pierścionki na dłoniach noszono już w czasach starożytnych. Obecnie służą one jako biżuteria, a także symbol zaręczyn czy ślubu. Zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy lub obrączkę? Mamy odpowiedź.

Pierścionek zaręczynowy, ślubna obrączka, pierścionek na pół palca, a może pierścionek na palce u stopy? Każdy rodzaj biżuterii nosi się w określony sposób. Pierścionki założone na konkretny palec u dłoni mają też swoją symbolikę. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zobacz także: Zaręczyny - czym są, jak wyglądają i czym się różnią od oświadczyn? Wyjaśniamy różnicę!

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Wręczany ukochanej pierścionek zaręczynowy jest symbolem miłości mężczyzny i jednocześnie zapowiedzią planowanego ślubu. Pierścionek zgodnie z tradycją powinien mieć biały kamień, który oznacza szczęście i nierozerwalność przyszłego małżeństwa. Na którym palcu nosi się pierścionek?

Według wierzeń starożytnych Greków pierścionek zaręczynowy kobieta powinna nosić na serdecznym palcu lewej ręki. Dlaczego? Mieszkańcy starożytnej Grecji wierzyli bowiem, że to właśnie w nim znajduje się żyła, którą krew płynie prosto do serca, miało to więc znaczenie symboliczne. Obyczaj Greków przejęli starożytni Rzymianie, którzy tę „wyjątkową” żyłę nazwali Vena Amoris i wkładali obrączki swoich świeżo poślubionych żon również na serdeczny palec lewej dłoni.

To najprawdopodobniej dlatego obecnie w większości europejskich krajów, między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji czy Skandynawii, a także w Stanach Zjednoczonych pierścionek zaręczynowy noszony jest na lewej dłoni, w przeciwieństwie do tradycji znanej w Polsce.

Zobacz także: Chcesz oświadczyć się ukochanej? Zobacz, co powiedzieć, żeby ona ci nie odmówiła

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

W Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni, a przed ślubem przekłada się go na lewą dłoń. Wynika to z naszych norm kulturowych, według których to właśnie prawą ręką wykonujemy najważniejsze czynności - witamy się, podpisujemy czy wykonujemy znak krzyża.

Ważnym uzasadnieniem noszenia pierścionka na prawej dłoni jest również tradycja historyczna, która ma swoje korzenie w czasach przed powstaniem styczniowym, kiedy kobiety nosiły obrączki na lewych dłoniach, a wdowy - na prawych. W 1864 roku mężatki przełożyły obrączki na prawą dłoń jako znak żałoby po powstańczej klęsce polskich żołnierzy. Od tego momentu Polki zaczęły na stałe nosić obrączki i pierścionek zaręczynowy, który „rezerwuje” miejsce obrączki, na serdecznym palcu prawej dłoni.

Coraz częściej jednak, szczególnie wśród młodych osób, można zauważyć odejście od tej tradycji i noszenie tej biżuterii na lewej ręce. Powodem takiej decyzji może być zamieszkanie za granicą lub małżeństwo z osobą innej narodowości.

Zobacz także: Jeśli zauważysz u mężczyzny te zachowania, szykuj się na zaręczyny. Ekspertka podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

W trakcie ceremonii ślubu mężczyzna wkłada obrączkę na prawą dłoń kobiety. Wówczas pierścionek zaręczynowy przekłada ona na lewą dłoń. Dla wygody warto to zrobić dzień wcześniej.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Niektóre panie noszą pierścionek zaręczynowy razem z obrączką na jednym palcu prawej dłoni lub przekładają go na środkowy palec prawej ręki.

Tak naprawdę to, jak będziesz nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy, zależy tylko od twojej wygody i upodobań. Pamiętaj, że to uczucie jest najważniejsze, a biżuteria to tylko dodatek.

Zobacz także: Sen o oświadczynach? Sprawdź, co to oznacza

Czy pierścionek i obrączka na jednym palcu to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy noszenie obrączki i pierścionka zaręczynowego na jednym palcu to dobry pomysł? I tak, i nie. Teoretycznie taką biżuterię można nosić razem, jednak nie zawsze jest to wygodne i dobrze wygląda. Jeśli planujesz nosić biżuterię ślubną w taki sposób, pomyśl o tym już na etapie wybierania pierścionka zaręczynowego i powiedz o tym swojemu ukochanemu. 

Pierścionek zaręczynowy noszony razem z obrączką powinien mieć prostą podstawę, pojedynczy kamień i raczej klasyczny wygląd. Do takiego pierścionka łatwo dopasować niemal każdą obrączkę. Dodatkowego blasku doda mu np. obrączka z cienkim paskiem diamentów. Jeśli pierścionek zaręczynowy sam posiada diamentową opaskę na całej długości lub jej połowie, zdecyduj się na obrączkę pozbawioną elementów ozdobnych.

Zwróć też uwagę, aby zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączka były w podobnym stylu. Jeśli pierścionek będzie bardzo ozdobny, bogato zdobiona obrączka przy nim nie będzie wyglądać elegancko, a wręcz kiczowato. Najlepiej, aby oba pierścionki były klasycznymi modelami - wtedy z pewnością będą się ze sobą ładnie komponować.

Zobacz także: Oto najgorsze miejsca na zaręczyny. Nie zdziw się, jeżeli ukochana ci odmówi

Jak nosić inne pierścionki na palcach?

Obecnie nierzadko kobiety noszą nawet trzy lub cztery pierścionki jednocześnie. Zazwyczaj na prawej dłoni noszą obrączkę i pierścionek zaręczynowy, a na lewej jeden lub dwa pierścionki, które są jedynie ozdobą.

Jak nosić pierścionki na palcach? Jeśli zdecydujesz się na biżuterię z oczkiem, zarezerwuj dla niej cały palec. Inaczej inne ozdoby mogłyby pozostać w cieniu dominującego elementu, a to dałoby nie najlepszy efekt. Taki pierścionek możesz nosić na palcu serdecznym lewej dłoni (jeśli nie nosisz na nim pierścionka zaręczynowego) lub palcu środkowym.

Zastanawiasz się, w jaki sposób nosić obecnie bardzo modne pierścionki na pół palca? Pierścionki tego typu zaprojektowane są do noszenia na górnej części palca. Zazwyczaj mają bardzo subtelny wzór, dlatego spokojnie można nosić kilka na raz, łącząc pasujące do siebie modele. Możesz też łączyć tradycyjne pierścionki z tymi na pół palca, w ten sposób tworząc ciekawe kompozycje na dłoni. Decydując się na tę opcję, pamiętaj, aby większe i grubsze modele nosić na dole palców, a lekkie subtelne pierścionki na górze.

Chcesz nosić pierścionki na palce u nóg? Noszenie pierścionków na palcach u stopy wywodzi się z kultury indyjskiej. Taki pierścionek noszony na palcu u stopy bardzo ładnie eksponuje nogi w klapkach lub sandałkach i dodaje letniej stylizacji etnicznego i orientalnego stylu. Mimo że stopy eksponujemy tylko przez kilka miesięcy w roku, warto ten moment wykorzystać na odrobinę szaleństwa i zdecydować się na tę nietypową biżuterię.