Zamknij

Na której ręce i palcu nosi się obrączkę ślubną? Wyjaśniamy

13.07.2021 10:20
Na której ręce i palcu nosi się obrączkę ślubną i dlaczego? Wyjaśniamy
fot. SHUTTERSTOCK

Nierzadko przyszli małżonkowie szukają w sieci informacji na temat tego, na której ręce i palcu nosi się obrączkę ślubną. Poniżej można znaleźć proste wyjaśnienie.

Według niektórych źródeł pierwsze obrączki ślubne pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Wówczas małżonkowie wymieniali się plecionymi pierścieniami wykonanymi z konopi lub trzcin. Z kolei samo zakładanie na palce obrączek w trakcie zaślubin rozpowszechnili Rzymianie. Miały ona takie samo znaczenie, jak dziś. Symbolizowały wieczną miłość i trwałość związku. 

Na której ręce nosi się obrączkę ślubną?

To, na której ręce nosi się obrączkę, zależy od danego kraju. Pierścionek na lewą dłoń zakładają m.in. mieszkańcy Francji, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady, Egiptu czy Czech. Z kolei w Polsce obrączkę nosi się na prawej ręce. Zwyczaj ten także praktykowany jest m.in. w Niemczech, Austrii, Norwegii, Grecji, Czarnogórze oraz Holandii.

Co ciekawe, jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku w Polsce pierścionek zakładało się na lewą dłoń. Zmieniło się to dopiero po powstaniu styczniowym, które miało miejsce w latach 1863-1864. Wówczas zamężne kobiety na znak żałoby po utraconej ojczyźnie zaczęły przekładać obrączki na prawą rękę. Wcześniej robiły to jedynie wdowy, co miało symbolizować ich utraconą miłość. Tak też zostało do dzisiaj - obrączkę nosi się na prawej dłoni.

Na którym palcu nosi się obrączkę?

Niezależnie od tego, czy obrączka noszona jest na prawej, czy na lewej dłoni, zawsze zakładana jest na ten sam palec, czyli serdeczny (czwarty od kciuka). Zwyczaj ten został zapoczątkowany jeszcze w starożytnym Egipcie. Wierzono, że ten palec otaczała specjalna żyła, która bezpośrednio połączona była z sercem. Miało to zapewnić związkowi szczęście i nieskończoną miłość.

RadioZET.pl/wedding.pl