Zamknij

Lampiony papierowe. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdź!

02.06.2020
Aktualizacja: 02.06.2020 11:12
Lampiony papierowe
fot. Shutterstock

Pokaz lampionów papierowych ma znaczenie symboliczne, a przy tym jest niezwykle efektowny. Dlatego też młode pary coraz częściej organizują go jako atrakcję na weselu. O czym warto pamiętać, zanim przygotujemy taki pokaz?

Czym są lampiony papierowe?

Lampiony papierowe to rodzaj balonów z otwartym dnem wypełnionych gorącym powietrzem. Mają one cienką, papierową czaszę o średnicy co najmniej 30 cm oraz otwartą podstawę otoczoną drucianą, bambusową lub drewnianą ramką.

W środku umieszcza się małą świeczkę, a gdy powietrze jest już dostatecznie ogrzane jej płomieniem, lampion unosi się w górę. Lampiony papierowe nazywane są również lampionami świetlnymi, ślubnymi, weselnymi, lampionami życzeń lub też lampionami chińskimi.

Ta ostatnia nazwa wiąże się z ich pochodzeniem. Tradycja zapalania i puszczania lampionów pochodzi bowiem już ze starożytnych Chin. Dodajmy jeszcze, że obecnie na festiwalach światła, jakie organizowane są przez kraje azjatyckie, lampiony papierowe odgrywają główną rolę.

Zobacz także: Wesele w stylu boho – jak powinno wyglądać?

Lampiony papierowe jako atrakcja weselna

Zgodnie z wierzeniami panującymi w krajach azjatyckich, lampion unoszący się w górę zabiera ze sobą wszystkie problemy i troski, przynosząc jednocześnie ludziom szczęście i obfitość.

To piękne, symboliczne znaczenie lampionów, łączy się z niezwykłym efektem wizualnym. Dziesiątki lampionów unoszących się w górę o zmroku to widok, który zapiera dech w piersiach. Dlatego też coraz częściej atrakcja ta stanowi część weselnego przyjęcia.

Zobacz także: Śniło ci się wesele? To nie zawsze dobry znak! Poznaj znaczenie tego snu

Jak zorganizować pokaz lampionów papierowych na weselu?

Puszczanie lampionów papierowych na weselu jest ogromną atrakcją dla gości, jednak jeśli para młoda zdecyduje się na jej zorganizowanie, powinna wcześniej dopełnić kilku formalności.

Dzięki temu będzie można tę magiczną chwilę przeżywać bez żadnych zakłóceń. Jakie należy wykonać formalne kroki?

  • Uzyskać pozwolenie na puszczanie lampionów weselnych z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej,
  • Uzyskać zgodę na puszczanie papierowych lampionów od właściciela lokalu, w którym organizowane jest wesele,
  • Zawiadomić lokalne władze, straż pożarną oraz policję o zamiarze puszczania lampionów ślubnych,
  • Skontaktować się z najbliżej położonym portem lotniczym. Puszczanie lampionów w pobliżu lotnisk jest całkowicie zabronione.

Jak się przygotować do pokazu papierowych lampionów?

Aby zapalanie i puszczanie lampionów w górę przebiegło sprawnie, należy się zaopatrzyć w ich odpowiednią ilość. Jeden lampion dajemy na dwie osoby: jedna z nich będzie go trzymać, a druga podpalać ogień.

Pamiętajmy też, że pokaz latających lampionów organizujemy z dala od drzew, linii wysokiego napięcia, samochodów i budynków. Najlepiej zaplanować go tuż po zmroku, by goście nie byli pod zbyt dużym wpływem alkoholu.

Lampiony mogą być zapalane i puszczane wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Jeśli od dłuższego czasu panuje susza lub też mamy do czynienia z mocnymi podmuchami wiatru, lepiej zrezygnować z pokazu.

Zobacz także: Ile kosztuje ślub i wesele? Odpowiedź na to pytanie może przerazić

Jak zrobić lampiony papierowe?

Lampiony szczęścia można kupić lub wykonać samemu. Tutaj prezentujemy pomysł na lampiony w podstawowej formie. Ich wykonanie, choć nie jest trudne, może zająć dużo czasu, zwłaszcza jeśli mamy zamiar przygotować lampiony dla wielu weselnych gości. Czego będziemy potrzebować?

  • Kawałków drutu o długości 30-40 cm lub patyczków do szaszłyków,
  • Małych świeczek (na przykład urodzinowych),
  • Papieru do uformowania lampionu lub też papierowej torebki,
  • Sznurka.

Najpierw krzyżujemy patyczki i wzmacniamy konstrukcję przy użyciu sznurka. Na każdym patyczku przyklejamy świeczkę przy użyciu roztopionego wosku.

Teraz można zamontować klosz, który mocujemy w czterech miejscach, na końcu każdego patyczka, przy użyciu sznurka. Dno torby będzie znajdować się u góry, a dół pozostanie otwarty.

Zobacz także: Obrączki ślubne tytanowe. Alternatywa dla złota i platyny

Gdzie lecą papierowe lampiony, czyli o czym jeszcze warto wiedzieć?

Odpowiednio zbudowane lampiony papierowe mogą polecieć bardzo wysoko, nawet do 2000 metrów! Unoszą się w powietrzu przez około 20 minut, a następnie, po wypaleniu świeczek, opadają powoli, lądując najczęściej blisko miejsca, z którego je wypuszczono.

Uwaga! Nie należy do lampionów dodawać niczego, co mogłoby zwiększyć ich wagę. Dodajmy tu jeszcze, choć przecież to rzecz oczywista, że po zakończonym pokazie należy zebrać wszystkie pozostałości po lampionach.

Zobacz także: Loki na wesele. Jak je zrobić w prosty sposób krok po kroku