Zamknij

To nie Filip miał zostać mężem królowej Elżbiety. Matka miała dla niej innego kandydata na męża

31.05.2021 10:25

Książę Filip wpadł w oko księżniczce Elżbiecie, ale jej rodzina była przeciwna ich małżeństwu. Matka przyszłej królowej miała dla niej innego kandydata na męża.

Książę Filip miał nie zostać mężem królowej Elżbiety
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Księżniczka Elżbieta miała zaledwie 13 lat, gdy poznała przystojnego młodzieńca Filipa, który był od niej o 5 lat starszy. Książę, który wówczas był oficerem marynarki wojennej, pochodził z rodu Mountbattenów. I właśnie w związku z tym nie przypadł do gustu rodzicom przyszłej królowej. Choć Filip miał pochodzenie greckie i duńskie, jego rodzina miała powiązania z reżimem nazistowskim. W związku z tym król Jerzy VI oraz jego żona Elżbieta sprzeciwiali się relacji córki z greckim księciem. Królowa miała nawet dla niej innego kandydata na męża.

Zobacz także: Jak wyglądał związek królowej i Filipa? Wspominamy ich historię i poruszające słowa Elżbiety II o mężu

Książę Filip nie był jedynym kandydatem na męża królowej Elżbiety

W brytyjskiej telewizji w weekend został wyemitowany dokument dotyczący życia królowej matki: "The Queen Mother: War & Widowhood". Właśnie z niego możemy się dowiedzieć m.in. tego, co królowa Elżbieta myślała na temat przyszłego męża swojej starszej córki.

Okazuje się, że królowa nie mogła znieść powiązań rodu Mountbattenów, z którego pochodził Filip, z reżimem nazistowskim. Jak podaje dailymail.co.uk, królowa Elżbieta nie lubiła Niemców, a także wujka młodego księcia, Louisa Mountbattena, który był także kuzynem jej męża - króla Jerzego VI. 

Nie lubiła Niemców, ponieważ jej brat Fergus zginął w pierwszej wojnie światowej. A książę Filip miał dużo niemieckiej krwi - stwierdził królewski biograf Hugo Vickers w dokumencie. 

Królowa Elżbieta chciała, żeby jej starsza córka wyszła za jednego z angielskich arystokratów lub żołnierza brytyjskiej armii. 

Królowej matce zależało przede wszystkim na tym, żeby Elżbieta II nie postępowała pochopnie podczas wyboru partnera życiowego. Książę Filip był bowiem jej pierwszą wielką miłością. I jak doskonale wiemy, pozostał już tą ostatnią. 

Zobacz także: W dniu ślubu królowej i Filipa zdarzył się wypadek. Elżbieta była załamana

Związek królowej Elżbiety i księcia Filipa

Filip i Elżbieta podczas wojny pisali do siebie listy. Po jej zakończeniu natomiast książę przyjechał do Balmoral, żeby oświadczyć się przyszłej królowej. 10 czerwca 1947 roku oficjalnie ogłoszono ich zaręczyny. 

Ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa odbył się 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim. Podczas uroczystości miały miejsce dwie kontrowersyjne sytuacje. Przede wszystkim przysięga ślubna księżniczki Elżbiety wzbudziła oburzenie wśród Brytyjczyków. Oprócz tego w ceremonii nie mogły uczestniczyć siostry pana młodego, które wyszły za mąż za niemieckich książąt. 

Zobacz także: To był sekret udanego małżeństwa królowej i Filipa. Książę zdradził go przed śmiercią

loader

Śluby to wyjątkowy dzień, ale też taki przeżycie, że łatwo o wpadkę w czasie ceremonii. A te zdradzają się również gwiazdom. W tym przypadku wtopy zyskały miano skandali!

Źródło: Dailymail.co.uk