Zamknij

Filip na początku zupełnie nie zwrócił uwagi na Elżbietę. Jak wyglądało ich pierwsze spotkanie?

10.06.2021 11:00

Królowa Elżbieta i książę Filip byli małżeństwem przez 74 lata. Podczas ich pierwszego spotkania nic jednak nie wskazywało na to, że w ogóle nim zostaną.

Książę Filip na pierwszym spotkaniu nie zwrócił uwagi na Elżbietę
fot. Illustrated London News/Shutterstock/Rex Features/East News

Choć na temat związku królowej Elżbiety i księcia Filipa powstawało wiele plotek, przez ponad 70 lat ta dwójka uchodziła za zgrane małżeństwo. Historia ich związku wygląda jak z bajki i wielu wydawało się, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Okazuje się jednak, że książę Filip na początku zupełnie nie zwrócił uwagi na młodziutką Elżbietę. Ich pierwsze spotkanie było dalekie od ideału, choć przyszła królowa od razu zapałała sympatią do 18-letniego żołnierza. Zobaczcie, co takiego się wówczas wydarzyło.

Zobacz także: Książę Filip flirtował z królową podczas oficjalnych wystąpień. Spójrzcie na to nagranie

Książę Filip na pierwszym spotkaniu nie zwrócił uwagi na Elżbietę

Pierwsze spotkanie księżniczki Elżbiety z księciem Filipem odbyło się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wówczas para królewska wraz z córkami wybrała się z wizytą do Akademii Marynarki w Dartmouth. Tam ich przewodnikiem został właśnie 18-letni Filip, który od razu spodobał się Elżbiecie. Sam jednak nie zwrócił na nią uwagi.

Jak podaje Vogue.pl, król Jerzy i królowa Elżbieta zaprosili księcia na kolację na jacht Victoria & Albert. 13-letnia wówczas Elżbieta czerwieniła się, co chwilę spoglądając na Filipa. On natomiast prowadził swobodną rozmowę, a więcej uwagi poświęcał księżniczce Małgorzacie, żartując z jej "pulchnych" policzków. 

Ostatecznie książę zwrócił uwagę na przyszłą królową dzięki swojemu wujowi - lordowi Mountbattenowi. To on zauważył, że Filip wpadł w oko Elżbiecie i następnie rozmawiał o niej z siostrzeńcem. Książę podczas II wojny światowej korespondował z księżniczką. I tak narodziło się między nimi wielkie uczucie.

Problem leżał jednak również w rodzicach Elżbiety, którzy nie chcieli, żeby ich córka wiązała się z greckim księciem. Rodzina Filipa miała bowiem powiązania z reżimem nazistowskim. Na szczęście ostatecznie zgodzili się na ich ślub.

Zobacz także: To był sekret udanego małżeństwa królowej i Filipa. Książę zdradził go przed śmiercią

Ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa

Filip oświadczył się Elżbiecie w sierpniu 1946 roku. Ich zaręczyny zostały podane do publicznej wiadomości dopiero 10 czerwca 1947 roku. 

Ślub Elżbiety i Filipa odbył się 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim. Następnie młodzi udali się w podróż poślubną do posiadłości lorda Mountbattena w Broadlands. 

Zobacz także: Przysięga ślubna Elżbiety II wzbudziła kontrowersje. Co takiego obiecała Filipowi?

loader

Śluby to wyjątkowy dzień, ale też taki przeżycie, że łatwo o wpadkę w czasie ceremonii. A te zdradzają się również gwiazdom. W tym przypadku wtopy zyskały miano skandali!