Zamknij

Zaproszenia na ślub - kiedy wysłać, w jakiej formie, jakie informacje zawrzeć?

Anna Parcheta
05.03.2018 15:58

Ustaliliście już datę ślubu, wybraliście salę weselną? Najwyższy czas, by pomyśleć o zaproszeniu gości. Sprawdźcie, od czego zacząć, jak przygotować zaproszenia na ślub i kiedy je wręczyć.

Zaproszenia ślubne
fot. Fotolia

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka, nic więc dziwnego,  że chcemy, by towarzyszyli nam wtedy nasi bliscy, rodzina i przyjaciele. Aby jednak tak się stało, najpierw trzeba… ich zaprosić. Choć to oczywiste w ferworze przygotowań i pod natłokiem wielu spraw do załatwienia nietrudno o tym zapomnieć. Tymczasem zapraszania gości lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę, bo może okazać się, że podczas ceremonii ławki w kościele lub urzędzie będą świecić pustkami. Jak więc przygotować zaproszenia na ślub, by nie popełnić żadnej gafy, i kiedy wręczyć je gościom?

Zaproszenia na ślub – kiedy wysłać?

Najpierw musicie sporządzić listę gości. Kiedy się do tego zabrać? Tak naprawdę im wcześniej, tym lepiej, zwłaszcza jeśli oboje macie duże rodziny i liczne grono przyjaciół i znajomych, których chcecie zaprosić. Lista gości z pewnością będzie wtedy ewoluować (np. po konsultacjach z rodzicami i przyszłymi teściami). Od razu ustalcie też, kogo chcecie zaprosić wyłącznie na ceremonię ślubną, a kogo również na wesele. Na podstawie takiej listy zamówcie odpowiednią liczbę zaproszeń. A ile dokładnie?

Wydawać by się mogło, że tyle, ilu macie gości, jednak dobrym pomysłem jest kupienie nico większej liczby na wypadek, gdybyście pomylili się przy wypisywaniu lub gdyby ktoś nie mógł przyjść, a na to miejsce chcielibyście zaprosić inną osobę. Kiedy wręczyć zaproszenia? Dobry obyczaj mówi, że goście powinni zostać poinformowani o ceremonii minimum miesiąc przed jej datą. Bezpieczniej jednak zrobić to jeszcze wcześniej, ok. 3 miesięcy przed ślubem, zwłaszcza jeśli planujecie ceremonię w czasie, kiedy wiele osób wyjeżdża, czyli np. w wakacje lub święta. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że Wasi goście dadzą radę zaplanować swój czas tak, by móc towarzyszyć Wam w tym wyjątkowym dniu.

Zobacz także: Rocznice ślubu: nazwy i znaczenie 10, 15, 25, 30, 40 i innych rocznic ślubu. Sprawdź!

Zaproszenia na ślub - w jakiej formie?

Choć żyjemy w czasach, w których najczęściej komunikujemy się za pośrednictwem telefonów komórkowych lub Facebooka, dobry obyczaj nakazuje, by zaproszenia na tak ważne wydarzenia jak ślub wręczać osobiście w formie papierowej. Możecie oczywiście wspomnieć w rozmowie telefonicznej, sms-ie czy na Messengerze, że niedługo bierzesz ślub i będzie Wam bardzo miło gościć na nim rozmówcę, jednak to nie powinna być jedyna forma zaproszenia.

Wypada, by papierowe, imienne zaproszenia para narzeczonych wręczyła osobiście. Jeśli to nie możliwe, bo np. zapraszana osoba mieszka za granicą, zaproszenie wyślijcie pocztą. Osobiście z pewnością należy natomiast zaprosić całą „starszyznę” rodziny, czyli wszystkie babcie, dziadków, ciocie wujków, a także rodzeństwo, rodziców chrzestnych i bardzo bliskich przyjaciół. To także doskonała okazja, żeby dalsza rodzina lepiej poznała Twojego przyszłego współmałżonka.

Zaproszenia na ślub - jak powinny wyglądać

Do wyboru macie wiele możliwości. Możecie po prostu kupić gotowe zaproszenia lub zaprojektować własne, które będą oddawać Wasz styl i charakter. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na tradycyjny, elegancki projekt czy na coś zwariowanego, bardziej na luzie i z humorem, zaproszenia ślubne powinny być:

 • schludne i atrakcyjne wizualnie
 • czytelne (lepiej postawić na jeden, wyraźny kolor i niezbyt ozdobny font, by goście nie mieli problemu z odczytaniem wszystkich informacji)
 • wydrukowane na papierze dobrej jakości (warto wybrać nieco grubszy papier, który nie zniszczy się, gdy wyślecie zaproszenia pocztą)
 • dopasowane pod względem koloru oraz rodzaju papieru do kopert i tworzyć z nimi ładny komplet
 • wypisane ręcznie (oczywiście chodzi tylko o imiona i nazwiska gości, reszta tekstu może być wydrukowana).

Zaproszenia na ślub - jakie informacje zawrzeć?

Być może wydaje Wam się to oczywiste, ale zdziwilibyście się, jak wiele par zamawia zaproszenia po raz kolejny, bo w pierwszej wersji zapomnieli umieścić jakiejś ważnej informacji. Przygotowując treść zaproszenia, warto więc sprawdzić, czy na pewno znajduje się w nim informacja:

 • kto zaprasza, czyli imiona i nazwiska obojga narzeczonych
 • kto jest zapraszany, czyli imię i nazwisko gościa.
 • na co zapraszamy, czyli czy tylko na ślub, czy na ślub i wesele.
 • kiedy odbędzie się ślub, czyli dokładna data i godzina ceremonii. Ponieważ sale weselne zazwyczaj rezerwujemy z bardzo dużym wyprzedzeniem, na zaproszeniu warto wpisać także rok, choć dla wielu osób może się to wydawać oczywiste.
 • gdzie odbędzie się ślub i wesele, czyli dokładna nazwa i adres kościoła i/lub urzędu stanu cywilnego oraz sali weselnej. Do zaproszenia można dołączyć małą mapkę z zaznaczoną trasą dojazdu z kościoła lub urzędu do sali weselnej.
 • w jaki sposób i do kiedy należy potwierdzić swoją obecność. Przyjęło się, że na zaproszeniach wpisuje się po prostu skrót R.S.V.P (franc. „Repondez s'il vous plaît”, czyli „Proszę odpowiedzieć”) do dnia [data] pod numerem telefonu/adresem mailowym [dane do kontaktu]. Goście powinni poinformować Was o swojej decyzji minimum 3 tygodnie przed ceremonią, ale możecie oczywiście wpisać wcześniejszą datę.

Gdy przygotujecie już tekst zaproszenia i sprawdzicie, czy znajdują się tam wszystkie powyższe informacje, upewnijcie się też, że nie ma nigdzie żadnej literówki czy błędu (np. złego adresu kościoła czy sali, nieodpowiedniej godziny). To nie wyglądałoby zbyt elegancko, a poza tym mogłoby utrudnić gościom dotarcie na uroczystość.

Zaproszenia na ślub - jak formułować teksty

Podczas przygotowywania zaproszeń na ślub i wesele często pojawia się wiele wątpliwości. Jak sformułować tekst? Czy dzieci powinny dostać osobne zaproszenia? Czy odmieniać nazwiska gości? Oto garść informacji, które pomogą Wam je rozwiać i nie popełnić gafy.

 • Jeśli zapraszacie dorosłe osoby, ich imiona i nazwiska powinniście poprzedzić zwrotem: „Szanowny Pan”, „Szanowna Pani” lub „Szanowni Państwo” (możecie oczywiście użyć skrótu Sz.P.), nawet jeśli to Wasi bliscy znajomi, z którymi na co dzień jesteś na „ty”. Zaproszenie to oficjalna forma, dlatego stosujemy w nich zasady dotyczące oficjalnej korespondencji.
 • Na zaproszeniu powinno znaleźć się pełne imię i nazwisko gościa.
 • Imiona i nazwiska gości odmieniajcie zgodnie z zasadami polskiej fleksji, a więc zapraszacie Martę Kowalską (a nie: Marta Kowalska) czy Roberta Nowakowskiego, (a nie: Robert Nowakowski). Dla małżeństw przygotujcie oczywiście jedno zaproszenie i napiszcie wtedy: „zapraszamy Państwa Marię i Karola Janowskich (a nie: Państwa Maria i Karol Janowski czy Państwa Marię i Karola Janowski).
 • Dobry obyczaj mówi, że osoby, które są już pełnoletnie, powinny dostać osobne zaproszenia wraz z osobą towarzyszącą. Warto jednak traktować tę zasadę elastycznie i jeśli na przykład macie kuzynkę, która ma 17 lat i wiemy, że chciałaby przyjść na wesele ze swoim chłopakiem, przygotować dla niej osobne zaproszenie.
 • Jeśli zapraszacie rodzinę z niepełnoletnimi dziećmi, przygotujcie jedno zaproszenie i napiszcie: „Zapraszamy Państwa Marię i Karola Janowskich wraz z dziećmi (tu możecie wymienić imiona dzieci, maluchom na pewno będzie wtedy bardzo miło!).
 • Jeśli zapraszacie osobę, co do której nie wiecie, czy jest w związku albo jak nazywa się jej partner/jego partnerka, najlepiej napisać: „Zapraszamy Marię Kowalską wraz z osobą towarzyszącą”. Faux pas jest zapraszanie takich osób bez możliwości zabrania kogoś do towarzystwa.
 • Jeśli zapraszacie osoby, które są w stałym związku, ale nie są małżeństwem, w zaproszeniu należy wymienić oboje z imienia i nazwiska.