Zamknij

5 rzeczy, o których musi pamiętać dobra świadkowa. Na tym zależy pannom młodym

09.06.2021 15:18

Świadkowa jest jedną z najważniejszych osób na weselu i ma sporo obowiązków. O tych 5 rzeczach powinna pamiętać przede wszystkim.

Panna młoda i jej świadkowa - jakie obowiązki do niej należą?
fot. Shutterstock

Bycie świadkową to bardzo odpowiedzialne zadanie, które przypada zazwyczaj siostrze panny młodej lub jej najbliższej przyjaciółce. Wszystko dlatego, że powinna być to osoba godna zaufania. Ma bowiem sporo obowiązków podczas ślubu i wesela i jednocześnie jest prawą ręką pary młodej. Żeby odciążyć zestresowanych przygotowaniami narzeczonych, a następnie świeżo upieczonych małżonków, świadkowa powinna pamiętać o 5 rzeczach. Gdy je spełni, na pewno wywiąże się śpiewająco ze swoich obowiązków.

Zobacz także: Co robi świadek na ślubie? Obowiązki, o jakich każdy drużba powinien pamiętać

Jakie obowiązki na weselu ma świadkowa? O tych rzeczach musi pamiętać

Świadkowa przede wszystkim powinna wspierać pannę młodą mentalnie. Musi podtrzymywać ją na duchu w ważnych chwilach i angażować się w przygotowania.

Podczas ślubu powinna natomiast być cały czas blisko panny młodej, żeby w każdym momencie służyć jej pomocą. Dobrze by było, gdyby miała przy sobie najpotrzebniejsze rzeczy jak chusteczki czy tabletki przeciwbólowe. 

To jednak nie wszystko. Poniżej przedstawiamy 5 rzeczy, które również należą do obowiązków świadkowych. 

1. Organizacja wieczoru panieńskiego

Wieczór panieński to miła impreza, podczas której panna młoda spotyka się ze swoimi przyjaciółkami. Oczywiście każda z nich może przyłożyć się do organizacji takiego przedsięwzięcia, jednak to świadkowa powinna zadbać o jego przebieg i koordynować wszystkie przygotowania. 

2. Pomoc z organizacją wesela

Dobrze by było również, gdyby była obecna podczas przygotowań do wesela. Przy tak dużej imprezie trudno zadbać o wszystko, a z reguły spoczywa to wyłącznie na barkach młodej pary (o ile nie samej panny młodej). Wówczas świadkowa może być dla niej ogromnym wsparciem. I to właśnie ona powinna zadbać o to, żeby wszystko było perfekcyjne. 

Zobacz także: Prezent dla świadkowej - jak podziękować za pomoc w przygotowaniach do ślubu?

3. Pilnowanie kwestii organizacyjnych na weselu

A propos dbania o wszystko - świadkowa musi być czujna podczas ślubu i wesela. To właśnie do jej obowiązków należy poprawianie welonu i sukni panny młodej, służenie jej pomocą w każdym momencie ceremonii, jak również zadbanie o komfort gości weselnych. Świadkowa powinna także pamiętać o tym, żeby każdy wpisał się do księgi gości i niczego nie brakowało na stołach. 

4. Angażowanie się podczas oczepin 

Utarło się, że świadkowa odpowiada za przebieg oczepin. To, czy zdejmuje welon pannie młodej, jest kwestią sporną, zależy bowiem od regionu. W niektórych kręgach robi to pan młody lub starościna. Świadkowa powinna jednak zebrać do kółka panienki i angażować się we wszystkie późniejsze zabawy weselne. 

5. Zabawa do białego rana 

Przede wszystkim świadkowie są od tego, żeby bawić gości na weselu. To właśnie oni powinni rozkręcać imprezę i zadbać o to, żeby każdy czuł się dobrze, ponieważ młodzi nie są w stanie z każdym porozmawiać. Właśnie dlatego też świadkowa musi zostać na przyjęciu do samego końca.

Zobacz także: Koniec z boho. W najbliższych sezonach ślubnych będą królowały te motywy

loader

Przedstawiamy najpiękniejsze sale weselne w Polsce. Która podoba wam się najbardziej?