Zamknij

"Sali szukałam przed zaręczynami". Czy organizowanie wesela zabija romantyzm?

Anna Respondek
02.02.2018 12:51

Przy wyborze sali najlepiej uzbroić się w anielską cierpliwość.

Wybór sali weselnej - o co pytać?
fot. Pexels

Znalezienie wymarzonej sali weselnej nie jest wcale takim prostym zadaniem. Co rusz wszechświat rzuca młodym kolejne kłody pod nogi. Wyruszając w tę niewątpliwe długą podróż, nazywaną "poszukiwaniami wymarzonej sali", dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i wiedzę, która będzie naszą bronią.

Zobacz także: Jakim typom kobiet mężczyźni nie chcę się oświadczyć

Od czego zacząć? Przede wszystkim warto choć odrobinę odłożyć marzenia na bok i skupić się na tym, co jest dostępne. Nie twierdzę oczywiście, że mamy zrezygnować z wysokiej jakości, jednak nie można pozwolić na to, aby małe szczegóły przesłoniły nam całość. Wiem oczywiście, że to ten jeden wymarzony dzień, który powinien być idealny, ale nie chodzi przecież o to, aby się zupełnie spłukać tylko dlatego, że w droższej sali są okrągłe stoły, a w nieco tańszej nie ma na takie szansy.

W moim przypadku, tak jak pisałam w pierwszej części, wraz z narzeczonym i rodzicami pojechaliśmy poszukać sali jeszcze przed zaręczynami. W naszych rodzinnych stronach jest wiele piękny miejsc, w których można zorganizować wesele, jednak, jak się szybko okazało, najpopularniejsze terminy były w nich zajęte już na 2 i 3 lata do przodu. Choć początkowo myśleliśmy o ślubie w czerwcu, koniec końców zdecydowaliśmy się na wrzesień, ponieważ w czerwcu nie było już wolnych terminów, podobnie w sierpniu.

Swoją drogą, to całe weselne szaleństwo i rozpoczynanie przygotowań tak wcześnie odbiera im pewien czar i romantyzm. Młodzi i zakochani stają przed trudnym wyborem. Albo zaręczyć się i na ślub poczekać kilka lat, albo najpierw zamówić salę i potem "dopełnić formalności". Oczywiście przyszła panna młoda zupełnie nie spodziewa się zaręczyn... ot co, pełen spontan. No dobra, taki żarcik. Spokojnie, na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że jeżeli mężczyzna chce cię tym zaskoczyć, zrobi wszystko, aby tak się stało (dla dociekliwych, mojemu się UDAŁO!).

Jeżeli już uda się wam znaleźć termin, który jest odpowiedni, a sala na pierwszy rzut oko wydaje się być atrakcyjna, czas zacząć zadawać pytania.

Fotografia: Pexels

Wybór sali weselnej - o co pytać? 

Przy tak ważnej decyzji warto skorzystać z doświadczenia mądrzejszych i bardziej ogarniętych. Mowa oczywiście o rodzicach, w szczególności, jeśli wcześniej organizowali już ślub rodzeństwu. Uwierzcie mi, przywożenie na salę własnego agregatu prądotwórczego i modlenie się o to, aby klimatyzacja znów ruszyła (bo na dworze oczywiście milion stopni) i zespół mógł ponownie zagrać, jest istnym horrorem. Przeżyliśmy to podczas ślubu mojego brata i wtedy dowiedzieliśmy się, że nie zawsze można wierzyć właścicielom na słowo.

O wybranej sali warto zasięgnąć języka. Opinie osób, które zorganizowały już tam wesele, mogą być przydatne. Jeśli nie znamy kogoś takiego osobiście, często informacje możemy znaleźć na różnych forach internetowych. To nakieruje nas na kwestie, o które warto zapytać.

Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze należy mniej więcej określić ilość gości, aby odpowiednio dobrać wielkość sali. Za mała sprawi, że tańczący goście będą deptać po piętach nie tylko partnerowi, ale i s sąsiednim parom, za duża doprowadzi do tego, że goście się pogubią.

Po drugie- parkiet. Goście lubią mieć miejsce do zabawy. Jeśli zależy nam na tym, żeby impreza była wprost szampańska, nie może być zbyt mały.

Fotografia: Pexels

Jeśli idzie o jedzenie, nie ma się co oszukiwać, przychodzący goście liczą na to, że dostaną coś naprawdę dobrego i nie wyjdą głodni. Warto zainwestować w menu, a najlepiej umówić się na sali na degustację. Nie wiem, jak inne panny młode, ale ja na swoim weselu nie zamierzam być jak Scarlett O'Hara, będę dużo jeść. 

Dla mnie i narzeczonego ważne było również otoczenie lokalu. Dlatego własnie wybraliśmy salę "Pod Grzybkiem" w Zawadach, ponieważ teren, który ją otacza, jest wprost bajkowy. Goście zasługują na chwilę odpoczynku i "łyk" świeżego powietrza. Nie boimy się, że impreza przeniesie się na dwór, ponieważ mamy zamiar zadbać o to, żeby było czadowo.

Należy również pamiętać o kosztach dodatkowych. Cena za jednego gościa zależna jest od tego, czy wesele jest jedno czy dwudniowe. Jednak trzeba zapytać także o obsługę kelnerską i korkowe, ciasta, owoce, tort, napoje i alkohol. Wystrój sali również może być wliczony w cenę, ale nie musi. Co więcej, jeśli Wam zależy i macie własną wizję, zapytajcie, czy możecie mieć wpływ na to, jak sala zostanie ustrojona.

Zapytajcie też i ustalcie, do której może trwać zabawa i jak wiele należy dopłacić, aby została przedłużona.  

Choć można oczywiście zadać dużo więcej pytań, starałam się zwrócić uwagę na te najważniejsze. Już niedługo przede mną kolejna wizyta na wymarzonej sali. Przed pojechaniem tam, sama chyba raz jeszcze zajrzę do tego artykułu i spiszę wszystko na kartkę, ponieważ przy mojej sklerozie mogę zapomnieć zapytać o większość z wymienionych wyżej rzeczy.

P.S. Głowa do góry! To tylko wygląda tak przerażająco... Mam nadzieję.

Anka

 

Zobacz także, które znaki zodiaku są najlepszymi żonami: