Zamknij

Jak przełożyć ślub i wesele? Zmiana terminu w 5 krokach

30.03.2021 14:27

Chcecie przełożyć ślub i wesele? Podpowiadamy, o jakich formalnościach musicie pamiętać w takiej sytuacji.

Suknia ślubna i dodatki dla panny młodej czekają na ślub
fot. Shutterstock

Sala i miejsce w kościele zarezerwowane od dwóch lat. Suknia będzie za chwilę do odebrania, goście szykują się na wesele, a tu pandemia. Nikt nie mógł przewidzieć, że przyjdzie nam żyć w takiej rzeczywistości. I choć tkwimy w tym od roku, pary młode wciąż nie wiedzą, jak sezon weselny będzie wyglądał w nadchodzących miesiącach. Zazwyczaj zaczynał się już po świętach wielkanocnych, ale w tym roku mamy trzecią falę pandemii i ogromne wzrosty zakażeń. W związku z tym coraz więcej par przekłada pierwszy raz lub ponownie termin wesela, żeby ten dzień wyglądał tak, jak sobie go wymarzyły. 

Zobacz także: Czy udany ślub w czasach pandemii jest możliwy? 5 pomysłów, co zrobić zamiast wesela

Jak przełożyć ślub i wesele? Zmiana terminu w 5 krokach

Organizacja ślubu w dzisiejszych czasach wiąże się z ogromnym stresem. Pary młode tkwią w niepewności i coraz więcej z nich nie wytrzymuje ciśnienia. W związku z tym decydują się na przesunięcie ceremonii. 

Jeżeli wy także zamierzacie przełożyć ślub i wesele na inny termin, podpowiadamy wam, jak to zrobić w 5 krokach. O tych rzeczach musicie pamiętać. 

1. Zacznijcie od sali i kościoła lub urzędu

Sale weselne są zazwyczaj bardzo oblegane i to właśnie w nich najtrudniej znaleźć odpowiedni termin. Dlatego też podczas przekładania należy zacząć właśnie od nich. Może się zdarzyć bowiem tak, że data, którą sobie wymyślicie, nie będzie już dostępna. Dlatego na początek ustalcie jej zmianę z salą. 

Jeżeli zdarzy się, że będziecie musieli całkowicie zrezygnować z danego lokalu, bardzo ważna jest kwestia zadatków. No i tu należy rozróżnić dwa pojęcia. Czy w umowie widnieje słowo zaliczka, czy może jednak zadatek? Zaliczka to kwota, którą usługodawca powinien zwrócić przy zerwaniu umowy niezależnie od tego, która strona z niej zrezygnowała. Zadatek natomiast nie podlega zwrotowi. Jeżeli zatem wesele będzie mogło być zorganizowane w jakiejkolwiek formie, a wam to nie odpowiada, prawdopodobnie nie otrzymacie zwrotu zadatku. 

Następnie zadzwońcie do kościoła, jeżeli decydujecie się na ślub kościelny lub do urzędu, jeżeli zamierzacie zorganizować ślub cywilny. W tym przypadku nie powinno być już aż tak trudno jak z salą, jednak trzeba ustalić konkretny termin. Możecie być też skazani na zmianę godziny ceremonii. 

2. Skontaktujcie się z pozostałymi usługodawcami

Gdy już będziecie mieli z głowy to, co najważniejsze, czyli salę i kościół, pamiętajcie też o innych usługodawcach. Oczywiście w przypadku zespołu, fotografa lub kamerzysty możecie pozwolić sobie na dowolną zmianę, jeżeli nie będą mieli terminów. Dlatego nie musicie dzwonić do nich na początku, ale pamiętajcie, że inni też mogą mieć tę datę zajętą. Jeżeli zależy wam na konkretnych wykonawcach, koniecznie ustalcie z nimi termin. Do tej grupy zalicza się także florystka, makijażystka, fryzjerka, a nawet krawcowa. 

Tu również ważna jest kwestia zadatków. Może się bowiem zdarzyć tak, że będziecie musieli zrezygnować z danego wykonawcy. Sprawa wygląda jednak identycznie, jak w przypadku sali. W dużej mierze usługodawcy starają się iść na rękę parom młodym, więc bądźcie dobrej myśli. 

Zobacz także: Jak śluby i wesela będą wyglądać po pandemii? Te 3 zmiany są nieuniknione

3. Sprawdźcie, co z dokumentami i obrączkami

Gdy już macie ustalone terminy z wszystkimi wykonawcami, czas sprawdzić formalności. Nie musicie się tym szczególnie martwić, jeżeli nie zebraliście jeszcze dokumentów potrzebnych do ślubu. Jeżeli jednak wszystkie formalności zostały już dokonane, musicie sprawdzić, jak wyglądają daty zawarte w papierach. 

W przypadku dokumentów kościelnych wszystko zależy od tego, czy macie już spisany protokół i otrzymane pozwolenia na ślub. Jeżeli tak, będą one ważne przez rok od spisania protokołu. Jeżeli dopiero będziecie to wszystko załatwiać, a zdobyliście jedynie akty chrztu potrzebne do przygotowania dokumentów, pamiętajcie, że są one ważne tylko 3 miesiące. 

Inaczej sprawa ma się w przypadku dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego. Te są ważne przez pół roku. Jeżeli zatem wasze stracą ważność, musicie zadzwonić do wybranego USC i poprosić o ponowne wystawienie pozwolenia na ślub. Pamiętajcie, że te dokumenty są istotne także, gdy decydujecie się na ślub konkordatowy

Korekta wymaga także biżuterii. Jeżeli nie decydowaliście się na grawer na obrączkach, możecie spać spokojnie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy da się zmienić takowy napis. Czy można przegrawerować obrączki ślubne? Mamy dla was dobre wieści. W większości przypadków jest to możliwe. Skontaktujcie się z jubilerem, który wszystko wam wytłumaczy i na pewno pomoże. 

4. Powiadomcie gości

Nie ma wesela bez gości. Dlatego też pamiętajcie, że ich także musicie powiadomić o przełożeniu ceremonii. O ile nie rozdaliście jeszcze zaproszeń, macie ułatwioną sprawę. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy powiadomienia o ślubie znalazły się już u waszych gości.

Żeby zachować się elegancko, macie dwa wyjścia z sytuacji. Możecie wysłać modne ostatnio zawiadomienia o ślubie save the date. Są to pojedyncze karteczki, w kształcie przypominające nieco zaproszenie, w których zawarta jest nowa data ceremonii. Inną opcją jest dzwonienie do gości i bezpośrednie poinformowanie o zmianie terminu ślubu. 

5. Przemyślcie, co trzeba będzie zmienić wraz z datą

Idealną opcją jest przełożenie ślubu na tę samą porę roku. Rzadko kiedy jednak da się to uczynić. Warto wówczas pamiętać, że organizacja ślubu i wesela poza sezonem wymaga podjęcia innych kroków, niż w letnich miesiącach. Musicie pamiętać o dostosowaniu dekoracji, kolorystyki, kwiatów, a także dodatków dla panny młodej i pana młodego.

Sprawdźcie też wszystkie gadżety, które już do tej pory kupiliście. Są bowiem skrzynki na koperty, wieszaki na ubrania pary młodej, prezenty dla rodziców i wiele innych weselnych elementów, na których mogła znaleźć się dotychczasowa data ślubu. Dokładnie to przemyślcie. 

Zobacz także: Największe trendy ślubne 2021 roku. 5 rzeczy, bez których nie może odbyć się wesele

loader

Miała być piękna ceremonia i huczne wesele, a pozostał niesmak. Te gwiazdy odwołały swój ślub w ostatniej chwili.