Zamknij

GIS wprowadził obostrzenia dotyczące wesel! Tak będą wyglądały przyjęcia po 6 czerwca

03.06.2020 12:46
Pięknie udekorowana sala weselna z sercem kwiatów za parą młodą
fot. Shutterstock

Wesela 2020 stanęły pod znakiem zapytania. Teraz już wiemy, że można organizować przyjęcia do 150 osób. GIS określił zasady takich zgromadzeń.

Odkąd tylko pojawiły się pierwsze informacje dotyczące koronawirusa w Polsce i obostrzeń z nim związanych, pary młode w Polsce zaczęły zastanawiać się, co z szykowanymi przez nich przyjęciami. Okazało się bowiem, że duże zgromadzenia zostały zabronione. W związku z tym najważniejszy dzień w życiu wielu par młodych stanął pod znakiem zapytania. I choć teraz premier ogłosił, że duże imprezy tego typu znów mogą się odbywać do 150 osób, GIS wydał konkretne zalecenia co do wesel. Czy w związku z nimi pary będą musiały zapłacić więcej za przyjęcie?

Zobacz także: Premier zniósł kolejne obostrzenia! Koniec z maseczkami, otwarte kina i organizacja wesel to dopiero początek

Nowe obostrzenia dotyczące wesel - GIS wydał zalecenia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zgromadzenia do 150 osób znów mogą się odbywać. To znaczy, że już od 6 czerwca wróci możliwość organizowania wesel. GIS wydał jednak konkretne zalecenia sanitarne, które są warunkiem na przygotowanie takiego przyjęcia.

Zobacz także

Większość z nich dotyczy domów weselnych, ale są też zalecenia, do których muszą zastosować się pary młode. Organizatorzy takiej imprezy muszą wziąć bowiem pod uwagę kilka zmiennych.

 • Dostosowanie liczby gości do nowych wytycznych, które są określone w przepisach prawa. 
 • Poinformowanie gości, że w przyjęciu nie mogą brać udziału osoby zarażone lub takie, które nie czują się dobrze i podejrzewają u siebie infekcję. 
 • Poinformowanie gości o wszelkich zasadach, które będą obowiązywać w czasie trwania imprezy. 
 • Dysponowanie pełną listą gości wraz z kontaktami i ewentualne udostępnienie jej służbom sanitarnym w przypadku wystąpienia zakażenia na przyjęciu.
 • Zapewnienie, aby w miarę możliwości, przy jednym stoliku siedziały osoby z tego samego gospodarstwa domowego lub przynajmniej z tej samej rodziny. W innym przypadku rekomendowane jest zredukowanie liczby gości siedzących przy jednym stole o 20% i posadzenie ich tak, żeby nie znajdowali się na przeciwko siebie. 
 • Pilnowanie, aby obsługa miała na sobie maseczki lub inne środki ochrony ust i nosa przewidziane w ustawie prawnej. 

Istnieją jednak również wytyczne dla domów weselnych i obsługi, które w dużej mierze dotyczą par młodych. Między innymi planowanej przez nich dekoracji, jak również rożnych atrakcji przewidzianych na weselu. Są to też rzeczy, które mogą wpłynąć na koszt przyjęcia weselnego.

 • Obsługa powinna zachować odległość od rozmówcy wynoszącą 2 m. Podobne odległości powinny być zachowane pomiędzy gośćmi podczas rozmów i zabawy. 
 • W sali jadalnej, przy każdym wejściu na salę, jak również przy wyjściach z toalet powinny być umieszczone dozowniki z płynem do dezynfekcji. 
 • W sali weselnej i przy niej powinny się znaleźć także tabliczki przypominające o dezynfekcji rąk i zachowaniu bezpiecznej odległości.
 • W widocznych miejscach powinien być też umieszczony numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych. 
 • W obiektach sanitarno-higienicznych powinna być wywieszona instrukcja dotycząca prawidłowej dezynfekcji rąk. 
 • Każdy gość wchodzący na teren lokalu powinien zdezynfekować ręce.
 • Każdy gość, który wyjdzie na chwilę i będzie chciał wrócić, także powinien dezynfekować ręce. 
 • Wszelkie bary samoobsługowe, w tym drink bar, stół słodki oraz stół wiejski, powinny mieć wyznaczoną osobę do ich obsługi. Goście nie mogą sami częstować się z tego typu stołów.
 • Jeżeli chodzi o obsługę, powinien być 1 kelner na 15 gości. W przypadku 150 gości w związku z tym liczba obsługujących wzrasta do 10 osób. Jeden stół powinien być obsługiwany przez jednego kelnera. 
 • Raz na godzinę pomieszczenie powinno być odpowiednio wietrzone. 

Zobacz także: Partner na wesele. Jak go wybrać, by się dobrze bawić przez całą noc? 

Obostrzenia dotyczące wesel - pary młode zapłacą więcej za przyjęcie?

Biorąc wszelkie te wytyczne pod uwagę, można się domyślać, że w związku z tym mogą wzrosnąć koszty przyjęcia weselnego w najbliższym czasie. Nie dość, że będzie wymagana większa ilość osób obsługujących wesela, to jeszcze dochodzą różne dodatkowe elementy jak środki do dezynfekcji w dużych ilościach, maseczki i przyłbice ochronne dla obsługi, jak również większa ilość udekorowanych stołów.

Nie zapominajmy także o dodatkowych elementach. Jeżeli pary młode chcą, żeby wystrój ich przyjęcia był spójny, trzeba będzie zadbać o odpowiednie tabliczki dotyczące bezpieczeństwa. W związku z epidemią wzrosły także ceny niektórych produktów, co również może się wiązać z wyższą ceną za talerzyk w większości lokali.  

Zobacz także: Koszty wesela a ustalanie budżetu, czyli na co trzeba przeznaczyć najwięcej pieniędzy

Planujesz ślub? A może uwielbiasz modę ślubną? Koniecznie odpowiedz na kilka prostych pytań i przekonaj się, która suknia ślubna pasuje do ciebie.

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: