Zamknij

Ile dać na wesele w kopercie w 2022 roku? To zależy od twoich relacji z parą młodą

17.05.2022 14:51
Ile dać na wesele 2022 w kopercie? Chrzestny chrześniakowi, świadkowie, brata, siostrze, jednodniowe
fot. Shutterstock

Pary młode z reguły chcą otrzymać w ramach prezentu ślubnego kopertę z pieniędzmi. Kto i ile powinien im podarować? Wszystko zależy od relacji z zakochanymi.

W Polsce przyjęło się, że pary młode dostają od swoich gości weselnych koperty z pieniędzmi. Dzięki temu mogą odłożyć sobie sporą ilość gotówki np. na wymarzony samochód czy na wkład własny w mieszkanie. Oczywiście nie od każdego dostaną taką samą kwotę. Przyjęło się, że najwięcej pary młode otrzymują od rodziców, chrzestnych oraz dziadków. A jak sprawa ma się w przypadku świadków, rodzeństwa lub dalszych znajomych? Podpowiadamy, ile wypada dać na wesele 2022 w kopercie. 

Zobacz także: Ile dać w kopercie na komunię 2022? Wszystko zależy od sprawowanej funkcji

Ile dać na wesele w kopercie? Rodzice, chrzestni i dziadkowie

Oczywiście kwestia pieniędzy zawsze jest dyskusyjna. Z reguły dajemy tyle, ile po prostu jesteśmy w stanie. Są jednak pewne ramy określone społecznie, które można wziąć pod uwagę, gdy chcemy podarować zakochanym więcej pieniędzy. 

Zacznijmy od rodziców, bo to oni pełnią najważniejszą funkcję na weselu zaraz po parze młodej. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy finansują przyjęcie weselne. Jeżeli dzieci chcą samemu opłacić całą imprezę, wówczas rodzice powinni włożyć im do koperty około 2000 zł. Z reguły te kwoty są wyższe. Chyba że współorganizują wesele, wówczas nie są zobowiązani do robienia dodatkowych prezentów, bo również są gospodarzami imprezy. 

Podobnie jest w przypadku rodziców chrzestnych. Przyjęło się, że kwota, którą powinni włożyć do koperty, nie powinna być niższa niż 1500-2000 zł. Jeżeli natomiast chodzi o dziadków, tu obyczaje są luźniejsze. Oczywiście nikt nie będzie od osób na rencie czy emeryturze wymagał dużych kwot. Dziadkowie mogą pomyśleć np. o wyjątkowym, sentymentalnym prezencie, który sprawi radość zakochanym. Jeżeli natomiast ma być to koperta, wówczas kwota powinna mieścić się w granicach 700-1000 zł. 

Ile dać na wesele rodzeństwa? Ile włożyć do koperty bratu lub siostrze?

Rodzeństwo z reguły daje parze młodej kwotę podobną do dziadków. Oczywiście wzrasta ona w momencie, gdy brat lub siostra zakochanych wybierają się na wesele z osobą towarzyszącą. Zazwyczaj są to kwoty w granicach 1000 zł. 

Zobacz także: One będą twoim wsparciem podczas wesela. Jak wybrać druhny i jakie są ich obowiązki?

Ile dać na wesele 2022? Świadkowie, przyjaciele, dalsi znajomi

Jeżeli chodzi o przyjaciół i znajomych pary młodej, każdy daje tyle, ile uważa za stosowne. Warto jednak pamiętać, że w tym roku - w związku z inflacją - cena talerzyka znacznie poszła w górę. Dlatego, jeżeli wybieracie się na wesele z osobą towarzyszącą, wówczas trzeba liczyć minimum 600 zł od pary. Jeżeli idziecie bez drugiej połówki, wtedy ta kwota może być o połowę niższa. 

Świadkowie z reguły dają więcej - są to kwoty podobne do tych, jakie do koperty wkłada rodzeństwo pary młodej. Ma to sens w związku z tym, że to często bracia i siostry pełnią funkcję drużbów i druhen. 

Ile dać na wesele, gdy nie jest jednodniowe? Czy wesele dwudniowe wymaga innej kwoty? 

Zdarza się, że wesele jest dwudniowe. Warto jednak pamiętać, że zaproszenie na poprawiny jest wyborem pary młodej, a prezent daje się wyłącznie z okazji ślubu i wesela. Wówczas można dołożyć odrobinę więcej pieniędzy do koperty, ale nie ma takiej konieczności. 

Zobacz także: Prezenty dla rodziców na wesele. Upominki, które zapamiętają na długo

Znane pary, które wzięły skromny ślub - Lara Gessler i Piotr Szeląg
10 Zobacz galerię
fot. PIOTR FOTEK/REPORTER/East News